RockShock

Internetový rockový magazin

Heavy/doomově magický křest Trahir

Text: Obscure Promotion

V okultních mlhách a z ozvěn aeonů věků se zrodila hudba skupiny TRAHIR. Příběhy z rozeklaných hor, prokletých hradů a pustin pouštních provázejí ty, kteří se s nimi vydají na cestu. Heavy metal v jejich tvorbě značí melodiku a esprit jejich muziky. Doom se stoner pozůstatky jí dává těžkotonážní a tajemný punc, který se ve středoevropských oblastech vyskytuje naprosto ojediněle.

Trahir je pražská čtyřčlenná kapela, kterou tvoří kytarista Jéňa Mašek, patrně ztracený syn vrchního riffmistra Tonnyho Iommiho, pódiově freneticky šamanský zpěvák Adam Balcar, hřmotný bubeník Martin Horčic (Symbtomy, ex-Vladivojsko, ex-Mortal Cabinet – live) a baskytarista Dan Friml (Mean Messiah, Surma a majitel nahrávacího studia The Barn).

Kapela byla založena v roce 2018, kdy kytarista Jéňa Mašek přišel s konceptem hrát muziku, která by zrcadlila jeho nehynoucí lásku k raným Black Sabbath, a po nalezení správného zpěváka Adama Balcara dokázala vytvořit prvotinu v podobě EP Succubus (2019), která se nesla v patřičně stonerovém duchu archaických těžkotonážních riffů a páchla pálícími se bylinami a vůbec psychedelickým odérem. Již v té době se na scéně etablovala předskakováním kapelám jako Demon Head (DK), The Hazytones (CAN), The Castle (USA) nebo 1000mods (GR).

Od roku 2019 do stylu Trahir stále více začal vstupovat metalovější zvuk a kapela přiznala i své další vlivy pramenící z NWOBHM, které zapříčinily i vlivy příchodu bubeníka Martina Horčice a posléze baskytaristy Dana Frimla. Po jejich příchodu si Trahir střihli support pro kapely Hällas (SWE), Spirit Adrift (USA), Ufomammut (ITA) nebo svým vystoupením zavírali metalový festival Symbolic 2022 po boku Candlemass (SWE).

Chystaná dlouhohrající deska Whose Hearts Petrified, která vychází 1. 12. 2022, odkazuje svým názvem na Václava Hraběte a jeho báseň Variace na renesanční téma („…těm, kterým srdce zkameněla“) a snaží se tímto významem a hlavně hudbou navnadit posluchače, aby se nebál při poslechu být strhnut do říší fantazie a otevřít své srdce heavymetalovému zvuku s poetikou z dob, když byl metal před 40 lety ještě velmi mlád. Přitom se zvukem zabaleným do produkce studia The Barn, což jí dává punc mimořádně solidní nahrávky.

Co se týče témat alba, Hrabětova stopa není jediným českým odkazem na albu. Deska skýtá například i píseň Amra, jež je inspirována českým orientalistou a tzv. českým ‘Lawrencem z Arábie‘ Aloisem Musilem. Dále se na ní nachází píseň s okultní tématikou Blåkulla, píseň čarodějných transformací The Ruin A Rapture či o boji s drogovou závislostí a příslovečným bojem zla se zlem – Lichking X Witchqueen.

Kapela rovněž pečlivě zvolila astrologickou symboliku pro datum vydání alba 1. 12. 2022, kdy planeta Mars bude zemi za dlouhou dobu nejblíže, a rovněž i datum křtu alba v pražském klubu Hells Bells, kdy 8. 12. 2022 dojde k překrytí (konjunkci) planety Mars s Lunou. Neradno utajit také okolnost, že kmotrem křtícím desku Whose Hearts Petrified bude slovutný František Štorm (Master’s Hammer).

Na křtu jako předskupina vystoupí brněnští sludge/stonermetaloví SLAŤ. Jejich zvuk jest jako příchod biblicky kataklyzmatické bažiny, která pohřbí všechny, kteří se nebudou v onom uchvácení kývat do rytmu. V hlubinách jejich produkce budou znít tlející pozůstatky hudby skupiny Nikander, na kterých Slať vznikla. Žánr sludge v jejich podání nikdy nebyl a ani už nikdy nebude víc tajemný a blátivý či ‘slaťovitý‘.

Najisto lze čekat událost, kdy se magické okamžiky spojí s monumentálním metalem.

Album Whose Hearts Petrified můžete objednávat na eshopu www.thebarn.cz, k dispozici je i v digitální distribuci.

Videa:
Trahir
www.youtube.com/watch?v=zLEvn4B2ghY
www.youtube.com/watch?v=cuCtUY6swmU
Slať
www.youtube.com/watch?v=uMZL2NtxQWk
www.youtube.com/watch?v=UGBmD1fvo6A

8. 12. 2022 – Praha, Hells Bells Rockinʼ Pub
FB událost – www.facebook.com/events/657441915779454
e-Ticket – www.obscure.cz/cs/tickets/detail/id/528

Související odkazy:
www.facebook.com/wearetrahir
www.instagram.com/trahirgram


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 748

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *