RockShock

Internetový rockový magazin

Manon Meurt vydávají nové album Unravel

Text: Anna Mašátová

Komplikované struktury s proplétáním spontánnosti a náhody, setkání různorodých žánrových vlivů členů kapely od středověké hudby přes shoegaze po noise. To je Unravel, nové album MANON MEURT.

Unravel reflektuje různé fáze odloučení, myšlenky člověka, pozorování – ať už prostředí, nebo sebe sama – i obdiv nad krásou a krutostí, kterou příroda zrcadlí,“ přibližuje desku multiinstrumentalistka a autorka textů Kateřina Elznicová.

Název Unravel odkazuje k vývoji kapely a naplňování potenciálu všech hudebníků, nástrojů a hudebních motivů i procesu odkrývání vrstevnatosti skladeb a emocí.

„Eddieho přístup k nahrávání byl velkým překvapením. Pochopili jsme, že neexistuje jediná správná verze skladeb. Každý z našich motivů v sobě nese určitou energii, která se může projevit a rozkvést mnoha způsoby. Oproti předchozím deskám se mnohem více projevovaly vize jednotlivých členů, zároveň jsme se naučili nelpět na svých individuálních představách o signifikantním breaku nebo nu-metalové skákačce na konci ambientního songu. Hlavní byl společný koncept,“ dodává ke vzniku sedmi písní na desce klávesista David Tichý.

Propojení industriálního materiálu s rostlinnými motivy v díle Untitled_1 ukrajinské umělkyně Lizy Libenko, které zdobí přebal Unravel, kapelu silně zaujalo. Ostatně florální motivy byly hudbě Manon Meurt vždy blízké. Libenko, studentka AVU a finalistka prestižní rakouské ceny Strabag Artaward International, pracuje v poslední době na překonání narativních hranic plátna, obrazy ‘útočí‘ na diváka. Slunečnice jsou silným symbolem života a slunce; v obrazech Libenko jsou černé a spálené, sloužící jako alegorie současných stavů. Dílo nafotil fotograf a umělec Marcel Rozhoň, o finální zpracování alba Unravel se postarala grafička Zuzana Malá.

Manon Meurt se na scéně pohybují od roku 2012, současnou sestavu tvoří bubeník Jiří Bendl, zpěvačka, kytaristka a baskytaristka Kateřina Elznicová, klávesista David Tichý a kytarista Kryštof Korčák. S úspěchem se představili nejen na domácích pódiích, ale také v zahraničí na prestižních přehlídkách Eurosonic Noorderslag v Holandsku, Ment Ljubljana ve Slovinsku, Reeperbahn v Hamburgu, Sharpe Bratislava nebo Waves Vienna v Rakousku. Odehráli turné na Slovensku, ve Francii, Belgii, Dánsku, Nizozemí, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku, Ukrajině i Velké Británii. Diskografie zahrnuje EP (2014) a debutové dlouhohrající album MMXVIII (2018) nominované na Cenu české hudební kritiky Apollo a Cenu Anděl v kategorii ‘Alternativa a elektronika‘, které vznikalo pod producentským dohledem Jana P. Muchowa.

Album Unravel (Minority Records, 2024) vychází na všech streamovacích platformách, CD a 180gramovém LP ve dvou barevných variantách.

Manon Meurt vystoupí 14. 5. v Plzni Pod lampou, 15. 5. v pražských Kasárnách Karlín, 16. 5. v brněnském Kabinetu múz a 17. května v Nové synagoze ve Velkém Meziříčí.

Další koncerty:
21.–23. 06. – Nefestík 2024
04.–07. 07. – Festival Boskovice 2024
02.–03. 08. – Beseda u Bigbítu 2024

Multilink alba – www.lnk.to/mm-unravel

Související odkazy:
www.facebook.com/manonmeurt
www.instagram.com/manonmeurt
www.minorityrecords.com/cs/umelci/manon-meurt


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1647

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *