RockShock

Internetový rockový magazin

I smůlu musíme v životě akceptovat – Chinaski představili nový klip

Text: BrainZone Promotion

Populární kapela CHINASKI přichází s novým videoklipem ke skladbě Smůla z aktuálního alba Frihet. Režie se ujala mladá tvůrkyně a studentka FAMU Františka Bakošová. Abstraktní příběh se silnými i milými záběry obyčejného života na sídlišti skvěle koresponduje s melancholickou písní podpořenou pouze pianem. Původně přitom Smůla na albu Frihet neměla vůbec být. Nakonec se stala nejoblíbenější písničkou Michala Malátného.

„Tahle naše pomalá skladba s pianem má za sebou strašně smutný příběh. Text je dílem kamaráda a režiséra Martina Dolenského, který se před lety zabil v autě. Nedávno jsem ten text našel na ploše starého počítače. A pořad mě oslovoval. Trochu jsem ho dopsal, a tak vznikla snad nejhezčí píseň na desce,“ popisuje zpěvák Chinaski Michal Malátný.

Písnička měla původně několik variant. Chinaski ji hráli jako celá kapela, chvílemi až jazzrockově. Ale pořád to nebylo ono. „Už jsme to chtěli vzdát. Říkali jsme si, že jsme asi nenašli tu správnou cestu. I to se občas stává. Až na poslední zkoušce před odjezdem na nahrávání do Norska jsme si řekli s pianistou Honzou Steinsdörferem: ,Pojďme zkusit jenom piano a zpěv‘,“ vzpomíná Malátný. A zatímco se kapela už balila a chystala k odjezdu, vznikla v pěti minutách nová aranž.

„Stává se, že některé písničky ve studiu zhasnou – a některé nečekaně vykvetou. A to byl ten druhý případ. Je to přesně písnička na konec desky. Není dlouhá, ale podle mě hodně silná. Když jsme ji dohráli ve studiu, všichni jsme měli husí kůži. A děti mi doma říkají: ‚Tati, vypni to! Nám je z toho smutno‘.“

Mladá režisérka Františka Bakošová dostala v klipovém zpracování Smůly volnou ruku. „Na spolupráci s kapelou Chinaski byla krásná především důvěra. Důvěra projevená darem plné svobody nad kreativním procesem, psaním scénáře i ve volbě celého štábu, ve kterém jsme si sedli, jak to jen šlo. Myslím si, že na výsledku to je cítit, a všem za to moc děkuji,“ říká režisérka, která videoklip založila na propojení představy něčeho velmi abstraktního s konkrétní podobou. „Člověk nemá vždycky jen smůlu, ale i štěstí. Důležité je dle mého názoru smůlu v životě přijmout a akceptovat,“ dodává.

Kapela Chinaski v loňském roce vydala dvanácté album Frihet. Název pochází z norštiny a znamená ‘svoboda‘. Hudebníci kolem zpěváka Michala Malátného ho natočili na břehu Norského moře, ve stylovém dřevěném studiu nedaleko Ålesundu. Produkce se ujal Brit Greg Haver, který stojí za předešlými úspěšnými alby Rockfield a Není nám do pláče. Za mixem nahrávky stojí spolupracovník Green Day nebo U2 Chris Lord-Alge.

Související odkazy:
www.chinaski.cz
www.facebook.com/chinaskipage
www.instagram.com/chinaskiband


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1200

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *