RockShock

Internetový rockový magazin

OLDŘICH JANEBA – Revolvers

obal knihy

Grada / 208 stran

Další román s hudební tematikou, který lze na pultech knihkupectví nalézt, se jmenuje Revolvers. Pod obchodní značkou Cosmopolis ho vydalo nakladatelství Grada a autor Oldřich Janeba zasadil děj do punkového prostředí.

Hlavní hrdina Dejv dostane od záhadného muže, jenž se prohlašuje za dávného skalního fanouška skupiny, nabídku, která se neodmítá – sto tisíc za jediný koncert své kdysi slavné punkové kapely Revolvers. Shání tedy své bývalé spoluhráče, s nimiž začíná zkoušet; nemá to ale lehké, jedná se totiž o velmi nesourodou partičku – feťák, alkoholik a sektář. A tak jejich kapelníkovi kromě vlastních přibývají ještě problémy s ostatními členy skupiny.

Jsme svědky nejrůznějších, leckdy bizarních příhod, které narušují přípravy koncertu. Ty jsou líčeny velmi poutavě, místy až naturalisticky. Některé situace by si však zasloužily podrobnější vysvětlení: třeba kde kapela vzala nové vybavení, když to původní jí bylo ukradeno. Občas se pro dokreslení děje retrospektivně vrátíme do dob největší slávy Revolvers.

Janeba příběh situoval na neurčité místo, veškeré geografické názvy jsou velmi obecné: ‘Zapadákov‘, ‘Vystrkov‘, ‘Město‘, ‘Velkoměsto‘. Přesto je v textu několik drobných indicií, podle kterých lze odhadnout, kde se postavy asi pohybují.

Je škoda, že se autor dopouští několika nepřesností ve faktografii a hudební hantýrce. Například když popisuje, že kapela vydala singl, použije spojení ‘malé elpíčko‘ což je nesmysl, neboť elpíčko (LP) je vždy velká deska, u malé mluvíme o singlu (SP). Také dialog, kdy Dejv napomíná svého spoluhráče Sifona: „Hleď si svého strata a nesahej mi na mého fendera,“ není obsahově správný. Stratocaster (hovorově strat) je typ kytary, který vyrábí firma Fender. Připouštím však, že Sifon nemusel mít originální nástroj.

Přes všechny peripetie se koncert přece jen uskuteční, ale nebudu prozrazovat, s jakým výsledkem. Identita objednavatele vystoupení je odhalena pouze částečně; co je však čtenáři odtajněno, jsou pravé důvody, proč tajemný muž chtěl akci uskutečnit. A právě tady vidím největší slabinu Janebovy knížky: zatímco celý příběh je až dosud celkem reálný, nad jeho rozuzlením jsem nevěřícně kroutil hlavou, stejně jako i nad další nabídkou, kterou Dejv dostal.

Oceňuji však skutečnost, že autor příběh nijak nenatahoval a ukončil jej v pravou chvíli. Fakt, že v knize chybí jakákoliv grafika, není tentokrát na škodu, neboť 207 stran poutavě napsaného textu čtenáře nijak neunavuje; není tedy důvod ho rozptylovat obrázky.

Revolvers je kniha, která rozhodně nenudí, dá se přečíst za dva večery a nebudete mít pocit, že peníze do ní investované byly vyhozeny.

minimum 1, maximum 5

Luboš Hnát

www.oldrichjaneba.cz


DALŠÍ RECENZE

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 699

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *