RockShock

Internetový rockový magazin

Jan Hrubý – Ondřej Fencl – Sean Barry – Michal Hnátek: Turné k live albu Kouzlo okamžiku

Text: Ondřej Fencl

Akustické trio, potažmo kvartet kolem legendárního houslisty JANA HRUBÉHO vyslalo v únoru prostřednictvím vydavatelství Galén do světa záznam ze dvou loňských, ještě předcovidových koncertů s příznačným názvem Kouzlo okamžiku. Nyní s ním vyjíždí na turné.

„Vnitřní pnutí z vynucené koncertní pauzy bylo tak silné, že jsme začali hrát, jakmile to jen trochu šlo, bez ohledu na bojové podmínky a nižší návštěvnost, potažmo honoráře. První křest pro 50 % kapacity Divadla Drak v Hradci Králové proběhl 27. 5., druhý 7. 6. v Ústí nad Orlicí,“ říká kapelník a manažer Ondřej Fencl. „Pokračujeme ve druhé polovině června, máme až dětinskou radost, že konečně můžeme životem prodchnutou desku představit živým lidem.“

Dva zásadní křty proběhnou v klubech, kde byly záznamy v únoru 2020 pořízeny, a sice 21. 6. v pražské Malostranské besedě a 24. 6. v ostravském Parníku.

Album Kouzlo okamžiku sklidilo nadšené recenzentské ohlasy, v hitparádě Rádia Proglas se hned dvě písně několik týdnů pyšní titulem ‘nejhranější‘.

Turné Kouzlo okamžiku 2021:
17. 06. – Karlovy Vary, Husovka
21. 06. – Praha, Malostranská beseda
22. 06. – Kladno, Dundee Jam
23. 06. – Pozlovice, Ogar
24. 06. – Ostrava, Parník
16. 07. – Šemanovice, Nostalgická myš
04. 10. – Dobruška, KD

CD Kouzlo okamžiku
Dva zvěčněné koncerty odehráli Jan Hrubý a spol. 5. 2. 2020 v pražské Malostranské besedě a 22. 2. 2020 v ostravském Parníku. Jako host sestavu posílil perkusista Michal Hnátek (Divadlo Elf, 5P Luboše Pospíšila). Jako pěvečtí sólisté se střídají klávesista a kytarista Ondřej Fencl (mj. Hromosvod, Marsyas, Vladimír Merta, Schodiště…) s hráčem na keltskou harfu Seanem Barrym (mj. Lenka Filipová, ex-Irish Dew, kdysi hrál i anglické královně), svorníkem jsou housle matadora českých rockových houslí Jana Hrubého.

„Projekt vznikl náhodou, všichni zúčastnění běžně doprovázíme Vláďu Mertu, a když jednou nečekaně nemohl na koncert, zahráli jsme bez něj. Zjistili jsme, že nás to baví a publikum jakbysmet,“ přibližuje kapelník Ondřej Fencl. „Už jsme měli asi dvacet koncertů a skoro všude bylo narváno. Improvizujeme, necháváme se unášet třeba až ke klasice, ať jsou to Beatles, nebo Antonín Dvořák. To záleží na kouzlu okamžiku. A aby nás to neodneslo mimo rytmus, na perkuse hostuje náš kamarád Míša Hnátek.“

Album beze zbytku naplňuje podtitul ‘barevně a živě‘. Repertoár tvoří irské balady v uhrančivém podání Angličana Barryho, Fenclovy autorské písně z repertoáru jeho kapely Hromosvod, instrumentálky a jako koření i tři ukázky ze stěžejních působišť Jana Hrubého – Variace na renesanční téma Vladimíra Mišíka, Blues o spolykaných slovech Michala Prokopa a Astrolog Vládi Merty v divoké, osmiminutové verzi bez zpěvu, s odbočkami, kam se jen zachce.

„Tohle CD je taková zkouška, řečeno muzikantskou hantýrkou trestný poslech, jak nám to zní naživo,“ přibližuje dvaasedmdesátiletý houslista Jan Hrubý. „V tomhle složení nehrajeme dlouho, tak zatím volíme dost převzatých skladeb. Až na pár Ondrových písniček to jsou vesměs tradicionály, mohu-li tento termín vztáhnout i na dvě písničky repertoáru kapel Framus 5 a ETC…“

Barevný koncert plný překvapení a nestárnoucích písní je provázaný smyčcovými tahy nezmara a sedmdesátníka Hrubého, který je na pódiu pořád tak trochu klukem… ostatně, jde o jasně ‘nejmladší‘ z Honzových hudebních působišť.

„Nikdy neměli zkoušku, to je podobné jako s Vláďou Mertou. Když jsme spolu hráli poprvé, tak ani playlist… sedneme na pódium, necháme se nést, pinkáme si témata, hrajeme, co nás zrovna napadne,“ komentuje kapelník Ondřej Fencl svobodomyslnou podstatu hudebního projektu. „Do budoucna bych se s touhle partou rád soustředil na studiovou desku, která vzejde z naší autorské dílny,“ uzavírá sympatickým pohledem dopředu Jan Hrubý.

Fotografický přebal alba vzešel z autorské dílny Magdaleny Lindaurové, o mix a mastering se postaral ve svém domácím studiu u Nymburka Vít Beneš (mj. Vanua2, ex-Nerez, Švihadlo, United Flavour…).

Listopadový online koncert kvarteta HrubýFenclBarryHnátek můžete zhlédnout zde:

Seznam skladeb Kouzlo okamžiku:
1. Blues na konci léta
2. Tri martolod
3. Carrickfergus
4. Urpín
5. Blues o spolykaných slovech
6. Francouzská
7. Joe The Quilter
8. Scarborough Fair
9. Magnety / Divoký ticho Žižkova
10. Blues pod Petřínem
11. Black Is The Colour
12. Star Of The County Down
13. Astrolog
14. Na kraji nebe
15. Variace na renesanční téma
16. Nearer, My God, To Thee


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 400

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *