RockShock

Internetový rockový magazin

Einstürzende Neubauten vydávají nové dvojalbum Rampen (Apm: Alien Pop Music) s hudbou pro paralelní vesmíry a mezisvěty

Text: Arts Marketing

EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN vydávají nové dvojalbum nazvané Rampen (Apm: Alien Pop Music). Nahrávka vychází z volných živých improvizací, které členové této legendární německé kapely – Blixa Bargeld, N. U. Unruh, Alexander Hacke, Jochen Arbeit, Rudolph Moser a Felix Gebhard – hráli před dvěma roky na turné k tehdy aktuální desce Alles in Allem. Album s patnácti skladbami přináší novou uměleckou formu pojmenovanou ʻapm – alien pop musicʻ; popovou hudbu pro paralelní vesmíry a mezisvěty, pro hyperprostory a mezizóny. Mikrokosmickou a mezigalaktickou zároveň. Kapela album, které je k poslechu zde, naživo představí 18. října 2024 v pražském Foru Karlín. Předprodej vstupenek probíhá v sítích Ticketmaster a Ticketportal. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Album Rampen (Apm: Alien Pop Music), na kterém se kapela dle svých slov představuje ze svých nejnepředvídatelnějších a nejnekonvenčnějších stránek, vychází z tzv. ramp, živě zahraných na turné k desce Alles In Allem. Rampa znamená v interním jazyce kapely improvizovanou živou skladbu, kterou Einstürzende Neubauten vždy zařazují do programu svých koncertů. Tyto rampy pak využijí jako nápady nebo inspiraci pro nové album.

„Vždy jsme při koncertech improvizovali – v minulosti více než dnes. Později, když jsme měli k dispozici více materiálu a skladeb, se improvizace stala vzácnější, ale vždy zůstávala součástí našich koncertů. V jazyku naší kapely nazýváme tyto improvizace před publikem rampy. Mnoho písní, které se ocitly na nahrávkách, vzniklo právě jako takové rampy,“ vysvětluje Blixa Bargeld. Publikované verze ale nepocházejí z koncertů jako živáky, často třeba zvuk neměl dostatečnou kvalitu. Místo toho je kapela rekonstruuje jako vylepšené verze ve studiu. Někdy také vezme více verzí z různých koncertů.

Rampen (Apm: Alien Pop Music) je popová hudba pro paralelní vesmíry a mezisvěty – pro hyperprostory a mezizóny. Je mikrokosmická a mezigalaktická zároveň. Je to všední nárok mimo všechny fyzikální zákony, s nímž Einstürzende Neubauten vstupují na stylovou půdu nikoho mezi minulostí a budoucností. Na jedné straně je tu návrat ke kořenům, na druhé straně vzniká z mohutných erupcí hluku, které se setkávají s kryptickými, často fragmentárními texty, nová umělecká forma: populární hudba pro cizince a vyděděnce. Z antipopu se stal mimozemský pop,“ popisuje kapela.

Ne náhodou čistá grafika desky připomíná ikonický obal Bílého alba The Beatles. „Vychází to z myšlenky, že Einstürzende Neubauten jsou v jiné sluneční soustavě stejně slavní jako The Beatles v našem světě,“ uzavírá Blixa Bargeld a poznamenává, že jde o balancování mezi avantgardou a jazykovou drzostí, provokací a popkulturní diskontinuitou. Tento přístup také přímo definuje ústřední téma, které se jako společná nit táhne všemi písněmi: změna, utopické myšlenkové hry a pomíjivost.

Těžko hledat v hudebním světě jméno, které by bylo více synonymem pro experiment a novátorství, než je kapela Einstürzende Neubauten. Od svého vzniku před čtyřiceti čtyřmi roky v Západním Berlíně se formace proslavila nejen tím, že používá vlastnoručně vyrobené nástroje z kovového šrotu a předmětů denní potřeby, ale především neúnavnými a neustále novými hudebními experimenty a zkoumáním neprobádaných zvukových území. Ovlivnila řadu dalších kapel a uměleckých žánrů – od tanečního divadla po výtvarné umění a film.

Einstürzende Neubauten vznikli 1. dubna 1980 vlastně náhodou. Blixa Bargeld byl požádán, zda by si nechtěl zahrát v berlínském klubu Moon, načež podle svých slov „prostě zavolal několika přátelům“. A kdo měl ten večer čas, stal se zakládajícím členem této formace. Od debutového alba Kollaps v roce 1981 kapela měnila parametry mainstreamu a subkultury, aby nechala zaznít neslyšitelné – a možná i to dosud neslyšené.

Více informací na www.1015.cz.

Videa:
www.youtube.com/watch?v=CxDriPLyBqo
www.youtube.com/watch?v=0Nz9t_4XLcc
www.youtube.com/watch?v=Qu27ILI4B0c
www.youtube.com/watch?v=hd-6WweqD0Y


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1249

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *