RockShock

Internetový rockový magazin

Ostrovy kromě hudby všemožných žánrů nabídnou i oslavu dvaceti let Česka v Evropské unii

Text: Zuzana Kantorová

Festivalová sezona začne letos v Praze hned úderem prvních květnových dní. Středa 1. května bude na pražských ostrovech v centru Prahy patřit oslavě Evropy. Česká republika si v rámci akce ‘Zažijte Evropu‘ připomene dvacet let od vstupu do Evropské unie. Z původního Dne Evropy, který se na starém kontinentu slaví řadu let, tak v letošním roce bude Týden Evropy. Jeho součástí bude i 21. ročník tradičního festivalu United Islands Of Prague. Na pražských ostrovech letos organizátoři nabídnou nejen to nejlepší od českých začínajících umělců, ale také ty nejzajímavější objevy z evropské hudební scény.

Od 1. do 4. května budou pražské ostrovy patřit vedle připomínky míru, bezpečí a spolupráce na evropském kontinentu také žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky. Na návštěvníky festivalu United Islands Of Prague čeká také představení evropských států a zajímavý doprovodný program, jehož dramaturgie se letos ujal spolek Díky, že můžem, který stojí například za tradiční listopadovou akcí Korzo Národní. Festival United Islands Of Prague, oslava 20 let Česka v Evropské unii a všechny další programové aktivity budou pro návštěvníky tradičně zdarma.

„Před dvaceti lety vstoupila Česká republika do Evropské unie. Od té doby se významně zvedla kvalita života většiny lidí v České republice. Ze členství v Evropské unii máme výhody všichni, nejen proto, že žijeme v bezpečí a protože máme přístup na největší trh na světě. 20 let je příležitostí zamyslet se, jakou Evropskou unii bychom rádi měli za dalších dvacet let a také co pro to, aby taková byla, může každý z nás udělat,“ říká Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR.

United Islands Of Prague se letos v Praze uskuteční už pojednadvacáté. Letos se během čtyř dnů na pódiích představí víc než stovka umělců z celé Evropy. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou paletu nových hudebních interpretů jak domácí, tak zahraniční scény. Jedním z headlinerů bude irská partička 49T & MAIN, jejíž součástí je indiepopové duo původem z irského města Kilkenny, které tvoří producent Ben OʼSullivan a zpěvák/multiinstrumentalista Paddy King. Francouzskou scénu bude zastupovat kapela TÉLÉPAGAILLE, která si za poslední roky rychle udělala jméno na pařížské alternativní scéně. Českou scénu bude reprezentovat pražský, česky zpívající boyband GOOD TIMES ONLY nebo třeba plzeňská kapela SEVERALS, která si za poslední roky získala uznání na české i zahraniční scéně. Prostor dostanou na festivalu i nejmenší kapely, čtvrteční večer bude patřit klubové noci v deseti klubech po celé Praze, a to od Ďáblic přes centrum až na Jižní Město.

Během všech festivalových dní nebude chybět ani oblíbený nehudební program Ostrovy inspirace. Dramaturgie celého nehudebního programu se letos ujal tým spolku Díky, že můžem, který stojí například za tradiční akcí konanou každý rok 17. listopadu na Národní třídě. Návštěvníci si mohou vybrat z pestré nabídky programu, který přinese kombinaci debat ve spolupráci s úspěšnými podcasty a známými moderátory, instalací, výstav, scénických čtení a prostoru pro společný dialog o evropských tématech. Mezi tématy bude například svoboda cestování, výhody a úskalí členství v EU či udržitelnost. Svůj prostor dostanou také zajímavé organizace, lidskoprávní iniciativy, spolky z Prahy 1, dílny, muzea či kulturní instituce. Kromě hudebního a nehudebního programu bude součástí festivalu také bohatá gastronomická nabídka, food trucky a bary s pestrou nabídkou nealko i alko nápojů.

„Jsme rádi, že nás festival United Islands Of Prague přizval k tvorbě nehudebního programu. Při jeho realizaci zužitkujeme naše dlouholeté dramaturgické zkušenosti a poskládáme ho tak, aby byl pro návštěvníky všech věkových kategorií co nejpřínosnější. Výročí dvaceti let v Evropské unii je ideální příležitost k debatě o přínosech i limitech evropského společenství. Jako spolek se letos zaměřujeme na osvětu těchto témat a aktivizaci mladých voličů k červnovým volbám do Evropského parlamentu, což chceme v programu také promítnout,“ doplňuje k tvorbě nehudebního programu Ester Valtrová, programová manažerka spolku Díky, že můžem.

Festival United Islands Of Prague by se posledních dvacet let neobešel bez trvalé podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

„Praha je městem kultury a naším dlouhodobým cílem je i podpora hudebních akcí různých žánrů. Festival United Islands se za léta svého konání etabloval jako součást kulturního života v hlavním městě. Letos je to navíc podtrženo výročím vstupu do Evropské unie, s nímž je spjat,“ říká primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

Více na www.unitedislands.cz a www.facebook.com/unitedislandsofprague.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1443

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *