RockShock

Internetový rockový magazin

Dívka s perlami ve vlasech Aleše Brichty poprvé na 2LP. Vyhledávané best of vychází v limitované číslované edici a novém remasteru

Text: Supraphon
Foto: Jiří Olszar

ALEŠ BRICHTA je na české rockové scéně jednoznačně pojem, a to zdaleka nejen coby ex-frontman Arakainu. Tím to naopak celé teprve začalo. Hned na startu své sólové kariéry v letech 1993 a 1994 se Brichta etabloval jako osobitý a originální zpěvák i autor, který na domácí hudební scéně chyběl. Hity jako Barák na vodstřel nebo Jsem prý blázen jen dodnes platí za trvalky řady nejen rockových playlistů s přízviskem legendární. A stejným titulem se honosí i best of Dívka s perlami ve vlasech pojmenované po Brichtově zřejmě vůbec nejúspěšnější písni, které právě vychází v rozšířené verzi poprvé na 2LP v číslované limitce a novém remasteru SONO Doupě Records.

„Většinu písní obsažených na Dívce s perlami ve vlasech považuji za dost zásadní z hlediska své kariéry. Barák jsem složil jako dvanáctiletý kluk, a když jsem si ho tehdy brnkal v pokoji, nenapadlo by mě, že ho po tolika letech ještě budu zpívat na pódiu a budou ho hrát v rádiích,“ komentuje Aleš Brichta svou veleúspěšnou bestofku, která čítá na dvě desítky pecek dle jeho vlastního výběru „podle vzpomínek, hranosti na koncertech a reakcí posluchačů“.

Kromě Brichtových sólovek Růže pro Algernon (1994), Ráno ve dveřích Armády spásy (1996) a Hledač pokladů (1998) je zde v úvodu zmíněnou peckou Jsem prý blázen jen zastoupen také ‘schelingerovský‘ projekt Zemětřesení (1993) či ‘fotbalový‘ Hattrick (2000), který připomíná skladba Nechte vlajky vlát. Nechybí samozřejmě ani ohlédnutí za Arakainem v podobě hitu Slečna Závist (Lady In Black) z alba Arakain – Legendy (1995) a několik songů, které vzbudily velký ohlas, přestože byly vytvořeny jen pro určitou příležitost, jako je třeba Perníkový requiem s Petrem Jandou či Malostranská Ivana Hlase. Nově je pak aktuální 2LP reedice doplněna také o skladby American Bull ze stejnojmenného alba z roku 2001 a písňovými ohlédnutími Jednou to pochopíš, resp. Noc kouzel za alby Anděl posledního soudu (2003) a Aleš Brichta, Pavla Kapitánová a hosté – Legendy 2 (2004).

Dívka s perlami ve vlasech však není jen strohým výběrem hitů, je i důkazem, že Aleš Brichta nezvládá skvěle pouze rockový nářez. Jeho talent coby zpěváka i autora je v mnohém univerzální a toto best of jej představuje nejen jako hitmakera, ale i jako pro tuzemskou scénu velmi důležitého rockového písničkáře, kterých tu není mnoho…


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *