RockShock

Internetový rockový magazin

Iconito jak je neznáte. V jejich novince Brehy se objevily česko-slovenské herecké hvězdy a speciální efekty

Text: Marta Říhová

ICONITO jsou známí zejména projektem Korene (www.koreneprojekt.sk), který na Slovensku sklidil obrovský úspěch. Tradice, které nepominou a měly by se připomínat mladé generaci, na to chtěli kluci z východu poukázat. Aktuálně však vychází jejich novinka Brehy, která je absolutním žánrovým kontrastem k jejich předešlým skladbám. V klipu se dokonce zhostila hlavní role i hvězda seriálu Dunaj Marek Rozkoš a charismatická česká herečka Anička Randárová.

Od folkloru k popu?
Poslední roky věnovali Iconito projektu Korene veškerý svůj čas. Je to koncept, který nabízí písně z různých regionů, a celkově to podtrhují i významní herci, kteří tomu dodali takový vibe života ze starých časů našich mám. Skupina, která kromě toho, že měla turné v zahraničí a má enormní zájem o folklor v moderním šatu neustále, ukončí letošní rok velkým koncertem v Michalovcích a otevře nový rok v Bratislavě. Ale tentokrát přišli s něčím úplně novým a představují popovou skladbu Brehy, kde vokální část písně koprodukoval Igor Timko z No Name a dějovou linkou nás provedou špičkoví herci. Igor Timko je takový kapelní mentor a dlouholetý producent, který je učil růst.

„Poslední 2–3 roky jsme se věnovali práci na projektu Korene, který se věnoval modernímu folkloru. Píseň Břehy je tak v podstatě jakýsi návrat k našim vlastním kořenům… kořenům kapely Iconito. Protože pop byl to, s čím jsme začínali. Skladba Brehy je jakýmsi můstkem k nově připravovanému multižánrovému albu kapely, které plánujeme vydat ve druhé polovině roku 2024. Intenzivně pracujeme na nových skladbách, ze kterých bude, a to můžu opravdu slíbit, každá z úplně jiného soudku. Potvrdí to i fakt, že na albu bude spousta slovenských, ale i česko-slovenských spoluprací. Je to nejen pro nás, ale věříme, že i pro naše fanoušky, svěží nový vítr, a to od zvuku až po samotné téma. S určitostí ale můžeme říci, že také kapela vyrostla, naučila se v těchto hudebních vodách lépe hýbat a vždy se snažíme posouvat naše limity a možnosti. Zvuk, jaký má tato skladba, považujeme za nejaktuálnější, jaký jsme dokázali vyprodukovat… je to proto podle mě naše nejsoučasnější a nejpopovější píseň po zvukové stránce v rámci naší tvorby,“ říká frontman skupiny Kristián Dufinec.

Videoklip prošel speciálními úpravami a efekty pod taktovkou Michala Šabíka. Námět, režii a scénář měl na starosti samotný frontman kapely Kristián Dufinec, kamery a střihu se zhostil Adrian Jenčo z Cube Art Pictures. O speciální osvětlení se postaral Peter Visokai (Sound And Light) a Karel Bohrn (KB shop). Hudební produkci zastřešili kluci z Iconito a koprodukci má na svědomí Igor Timko. Celkový mix dořešil Peter Jakab (Sinus Records) a master Peter Halgaš (Ecosounds Mastering). Celkově dějová linka i samotná píseň předurčují směřování tématu a příběhu, kam by se lidé uměli dostat.

V hlavních rolích se objeví aktuální česko-slovenské herecké talenty; za slovenskou stranu je to herec Marek Rozkoš z jednoho z nejúspěšnějších seriálů Dunaj. A v hlavní ženské roli se objeví charismatická česká herečka Anička Randárová ze Zlína, která studovala na DAMU v Praze a je to neskutečný talent. Již nyní se objevuje v různých seriálech, filmových produkcích i TV spotech. Na kameře dodává pocit, že byste ji nejraději snědli kvůli jejímu citlivému, decentnímu a preciznímu emočnímu provedení. Kromě nich si vedlejší role zahráli i Simonetta Hladká, kterou můžete znát z filmu Pivnica, a model Daniel Adam, který se skupinou spolupracuje už léta. A jak bude pokračovat Iconito dál?

„Za poslední rok jsme během devíti měsíců absolvovali celkem tři cesty do USA. Bylo to něco neuvěřitelného, výjimečného, naše první americké turné. Velmi si vážíme pozvání a pohostinnosti Slováků žijících v USA. Naše další plány na rok 2024 budeme postupně zveřejňovat, ale už se nemůžeme dočkat našeho naplánovaného velkolepého koncertu v rámci projektu Korene společně s FS Zemplín. Odehrajeme ho 22. prosince v Michalovcích a v lednu chceme toto představení ukázat i publiku v Bratislavě. A to konkrétně 28. 1. 2024 v bratislavském Stars Auditoriu. S tímto představením pak absolvujeme ještě pár koncertů, z nichž můžu zmínit festival ELRO v Kežmarku nebo Hodonínské slavnosti v Čechách. A po těchto všech koncertech se už nesmírně těšíme na naše nové album,“ uzavírá Kristián Dufinec z Iconito.

Kapelu Iconito tvoří Kristián Dufinec (kytara, zpěv), Martin Bertič (sólová kytara), Silvester Michalenko (klávesy, zpěv), Pavol Bačkay (baskytara, zpěv), Marek Hrdinský (bicí) a Jan Talpaš (akustická kytara, perkuse).

Iconito je mladá slovenská kapela, je vítězem Košického zlatého pokladu v roce 2014 (jediné pokračování soutěže Bratislavská Zlatá lýra). V roce 2017 se producentem skupiny stal zpěvák kapely No Name Igor Timko. V roce 2018 si Iconito zahráli jako předkapela na posledním turné skupiny Elán.

Nezanedbatelná část tvorby této kapely je věnována tématům spojeným s lidovou kulturou a budováním národního povědomí. Mezi jejich nejznámější skladby patří Chcem zmenu (2014), Za karpatským lesom (2016), Slovenské devy (2017), Poďme spolu vpred (2019) či Čas sa kráti (2020). V roce 2021 vydali ve spolupráci s FS Zemplín singl s názvem Korene, který je titulní písní stejnojmenného projektu věnovaného slovenskému folkloru v moderním hávu. V roce 2022 vydala kapela své druhé album Korene ve spolupráci s FS Zemplín.

Související odkazy:
www.iconito.sk
www.instagram.com/iconito_sk_
www.facebook.com/iconitosk
www.koreneprojekt.sk
www.shop.rukahore.sk/Iconito/cd-fs-zemplin-korene


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 1204

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *