RockShock

Internetový rockový magazin

Série Popmuseum Stage ohlásila návrat; nabízí on-line koncerty Tata Bojs, Muchy nebo Jakuba Königa

Text: Smart Communication

Pražské Popmuseum nabízí svým návštěvníkům mnohé: stálou expozici hudebních nástrojů a techniky, pravidelně obměňované výstavy s tematickou linkou české populární hudby nebo například čítárnu hudebních časopisů… Na konci loňského roku k nim přibyl projekt on-line ‘koncertů jinak‘ s názvem Popmuseum Stage. Letos na podzim v sérii unikátních setů natáčených přímo v expozici muzea pokračuje, a to hned v pěti dílech, s pěticí kapel a interpretů napříč žánry. Do galerie koncertů se připojili i TATA BOJS, kteří nahráli půlhodinový poloakustický set a občerstvili své tradiční nástroje například o elektrické basové ukulele nebo vozembouch.

Během uplynulých týdnů měli svou premiéru v rámci Popmuseum Stage i JAKUB KÖNIG a kapely MUCHA nebo KATASTR. Sérii uzavře záznam koncertu NAUZEA ORCHESTRA. Všechna vystoupení mají společného jmenovatele: jejich protagonisté přijali za své přearanžovat vybrané písničky ze svého repertoáru a zahrát je znovu, ale jiným způsobem. V archivu z loňského roku najdou fanoušci koncerty Lenky Dusilové, dále pak Vladimíra Merty a skupiny Kill The Dandies!

Všechny koncerty jsou ke zhlédnutí na YouTube kanále projektu www.youtube.com. Další informace jsou k dispozici na www.popmuseum.cz.

Koncert pro Popmuseum Stage byl netradiční zážitek i pro samotné Tata Bojs. Na záznamu si fanoušci mohou vychutnat v nových aranžích hity napříč novou i starší tvorbou – Elišce, Holka z plakátu, Zvony, 220 Travoltů, Šťastnější a Opakování. „Být, byť jen na chvíli, obživlým exponátem muzea je neobvyklá zkušenost. Ale v případě Popmusea jednoznačně příjemná,“ popsal svou zkušenost z natáčení Mardoša. Zadání pro lehce minimalistické vystoupení v Popmuseu bylo pro kapelu výzvou. Milan Cais obsloužil zpěv, bicí a vozembouch, Mardoša baskytaru, Vladimír Bár kytaru a Matěj Belko kytaru, klávesy a také elektrické basové ukulele, na které se musel naučit hrát během jednoho týdne. O zvuk se postaral Dušan Neuwerth. Milan Cais neskrývá své nadšení nad myšlenkou koncertů Popmuseum Stage: „Přemýšlet nad našimi písničkami v maximálně úsporných aranžích nás vždycky hodně bavilo. V Popmuseu to sice nebylo za ta léta poprvé, ale rozhodně to byl pro nás v mnoha ohledech mimořádný zážitek. Vytáhli jsme po letech starý dobrý vozembouch a nově i basový ukulele. Největší výzva pro mě osobně byla udržet ve správném poměru energii, kterou ty písničky potřebují, a určitou jemnost a lehkost hraní na bicí. I když tento koncert nebyl úplně tajný, snažili jsme se ho udělat co nejvíc ‘tiny’.“

Volnou inspirací pro Popmuseum Stage byla série Tiny Desk Concerts se záznamy živých vystoupení z kanceláře rozhlasu NPR. V loňském roce projekt odstartoval prvními třemi koncertními videi a letos postupně přibude dalších pět dílů. „Velkou radostí bylo natáčení s Tata Bojs, kteří do svého akustického setu zapojili vozembouch, nástroj dnes už téměř nevídaný. Mucha nejněžněji, jak jen to dokáže, předvedla čistě folkový set s kontrabasem a klarinetem, Jakub König vystoupil poprvé na pódiu sám a bez masky, Nauzea Orchestra v poloakustickém setu nahradila elektronické podklady a klávesy čistě akustickými nástroji a o Katastru díky neobvyklému spojení kláves a bicích ještě v budoucnu jistě uslyšíme. Různorodost žánrů je pro náš projekt klíčová a doufáme, že příští rok se nám podaří posunout se ještě o kousek dál,“ vyhlíží optimisticky do budoucna zakladatelka projektu Veronika Fischerová z Popmusea.

Další díly Popmusea Stage 2023

Jakub König, dříve známý pod pseudonymem Kittchen, v Popmuseum Stage obrazně řečeno odhodil škrabošku. „V Popmuseu jsem otestoval formát sólového hraní pod vlastním jménem a bez masky. A bylo to bezva. Popmuseum je další z kouzelných prostor, které skrývá KD Kaštan a o kterých jsem donedávna neměl ani tucha. Doporučuji k návštěvě,“ říká o své zkušenosti.
Odkaz na video – www.youtube.com/watch?v=PU8ZqYA8GOM

Kapela Mucha vznikla v roce 2012 v Brně a má za sebou celkem čtyři dlouhohrající desky. Tvorbu kapely někteří označují za feministicky kontroverzní, a to kvůli častým textům vztahujícím se ke smyslu ženské existence. Zadání konceptu koncertu pro Popmuseum Stage komentovala i sama Nikola Mucha. „Náš minikoncert pro Popmuseum považuju za oboustranný triumf vůle. Jednak oceňuji urputnost a umanutost pop teamu v čele s paní Veronikou, zejména jejich donucovací metody, a taky musím pochválit superschopnost naší kapely poprat se s kdejakým zadáním,“ zmínila Mucha.
Odkaz na video – www.youtube.com/watch?v=suClrMqmzTk

Katastr, duo táborských legend Patrika ‘Tygra‘ Kučery a Jana ‘Sváči‘ Svačiny, naší expozicí doslova otřásl. I přes veškerou snahu Katastru odehrát svůj set co nejúsporněji, jeden z našich vzácných exponátů nevydržel a v osmé minutě nářezu v neobvyklé nástrojové kombinaci klávesy a bicí šel k zemi. Poněvadž zvuk má pro nás naprosto zásadní význam, použili jsme k sejmutí bicí soupravy třináct mikrofonů.
Odkaz na video – www.youtube.com/watch?v=NqD2oLw1eck

Nadcházející koncert na Popmuseu Stage – 23. 11. 2023 – Nauzea Orchestra Posledním vystupujícím, který obohatí svým koncertem pražské Popmuseum, budou původem ústečtí Nauzea Orchestra. Kapela nahrála za více než deset let fungování pět dlouhohrajících desek, a i přes svůj přesun do Prahy se stále považuje za soubor, který má blíže k sudetskému prostředí. Nauzea si secvičila speciální poloakustický set, ve kterém vůbec nebyly použity elektronické podklady a klávesy, jak je zvykem. Ty byly plně nahrazeny akustickými nástroji. V této podobě Nauzeu publikum zatím nikdy nezažilo. Díky tomuto aranžmá krásně vynikla linka použitých smyčců.

Do Popmusea se můžete také pravidelně vydat na výstavy týkající se populární hudby. Tou aktuální je Ryvo/Love – Wabi & Miki: Život, písně a vůbec, kterou můžete navštívit až do 30. listopadu 2023.

Natáčení Popmusea Stage podpořilo Hl. město Praha.

Související odkazy:
www.youtube.com/@popmuseumstage3470
www.popmuseumstage.cz
www.popmuseum.cz
www.facebook.com/popmuseum
www.instagram.com/popmuseumpraha


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1078

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *