RockShock

Internetový rockový magazin

Krokodýlova kapela: Komediální kniha Jiřího Štrauba oslavuje rock a přátelství

Text: Jana Smrčková

Kniha pro malé i velké rockery. To je Krokodýlova kapela, nejnovější přírůstek do bibliografie spisovatele a stand-up komika JIŘÍHO ŠTRAUBA. Komedie vypráví o talentovaném krokodýlovi, kterého si všimne slavný manažer křeček a rozhodne se z něj udělat hvězdu. Publikace vyšla jako první titul nakladatelství Rýče, které si dalo za cíl vydávat knihy pro drsné děti.

Dobrodružství party svérázných zvířat, která chtějí s rock’n’rollem dobýt svět. Tak líčí spisovatel Jiří Štraub svoji nejnovější knihu Krokodýlova kapela. Rodinná komedie plná hudby vychází jako první publikace nedávno vzniklého nakladatelství Rýče, které se věnuje knihám pro drsné děti.

„Je pro mě čest, že Krokodýlova kapela vychází u Rýčete jako první. Rýče si jako svou cílovou skupinu zvolilo děti orientované naprosto odlišným směrem než kterékoliv jiné nakladatelství v Česku. Mám rád odvážné, originální a i trochu provokativní projekty,“ říká Štraub.

Kniha volně navazuje na jeho prvotinu Rockové příběhy pro malé rebely, která vyšla v roce 2020. „V Krokodýlově kapele se sice objevují postavy z Příběhů, ale k pochopení děje není třeba můj debut znát. Chtěl jsem, aby novinka fungovala samostatně i jako součást nějakého většího celku,“ doplňuje Štraub.

Milostné vyznání rockové hudbě
Jak už název napovídá, kniha vypráví o krokodýlovi, který je obrovským fanouškem a přítelem kapely AC/DC, v níž hrají električtí úhoři. Díky ní přijde na to, že má talent ke zpěvu, hraní na kytaru a skládání písní. Všimne si toho i manažer AC/DC ‒ vznětlivý křeček ‒ a rozhodne se ze stydlivého a lehce natvrdlého krokodýla udělat hvězdu.

„Myslím, že kniha je hlavně o přátelství – velmi silném vztahu budovaném postupně,“ vyjádřila se Rosana Zvelebilová, šéfka Rýčete a zároveň již zavedeného nakladatelství Canc.

Krokodýlova kapela je podle Štrauba zároveň milostným vyznáním rockové hudbě. Pro publikaci dokonce vytvořil vlastní playlist na streamovací platformě Spotify. „K playlistu se zájemci dostanou například díky QR kódu, který naleznou přímo v knize. Najdou v něm klasické skupiny jako AC/DC, Judas Priest, Black Sabbath nebo Led Zeppelin,“ popisuje autor.

Prostor pro fantazii
Ilustrací se ujala Tereza Doležalová. Pojala je částečně jako omalovánky. „Tereziny ilustrace vždy dávaly prostor pro fantazii. Seznámili jsme se spolu v divadle RockOpera Praha, kde působila jako výtvarnice. Krokodýlova kapela je již naše druhá spolupráce,“ přibližuje Jiří Štraub.

Kniha je určena dětem starším osmi let a dospělým všech věkových kategorií. Vyšla 30. října. Lidé ji mohou zakoupit na webu nakladatelství Rýče www.ryce.cz nebo u vybraných knihkupců.

O autorovi
Jiří Štraub se narodil 19. 4. 1994 v Kladně. Vystudoval obor Tvorba textu a scénáře na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Je stand-up komikem, moderátorem, novinářem a spisovatelem. Vystupuje s českou komediální skupinou Vtípečky se zelím. V roce 2020 vydal u nakladatelství Grada humoristickou knihu pro celou rodinu Rockové příběhy pro malé rebely. Jeho sci-fi a fantasy povídky vycházejí v časopisu XB-1. V současnosti moderuje pořad portálu Deník.cz Desítka a speciální programy v divadle RockOpera Praha. V letech 2013–2016 se podílel na tvorbě relací TV Rebel Czech Blade, Young Blood a Rockface, které také uváděl. Je redaktorem Deníku. Jeho články v minulosti vycházely také na webu Novinky.cz, v deníku Právo a v časopisech Spark, Fakker!, Rock&Pop či Rock&All.

O nakladatelství Rýče

Rýče je brněnské nakladatelství, které se zaměřuje na horory, thrillery, rockové pohádky a obecně příběhy pro otrlejší a odrostlejší děti. Vzniklo v roce 2023 jako odnož nakladatelství Canc. Na svém kontě má první dva tituly – Krokodýlova kapela a Jak to s tím Hrnečkem tehdá bylo.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 978

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *