RockShock

Internetový rockový magazin

Vesnické zvony ve víru velkoměsta, poryvy folku i shoegazeový příliv. Moře dní vydávají dlouho očekávaný eponymní debut

Text: Anna Mašátová

Co dělat, když máte šuplík plný nápadů, ale vaše kapela je odmítá nebo se k ní nic z toho nehodí? Buď to dál nechat hnít bez přísunu vzduchu a denního světla, či si zcela po svém nahrát vlastní album a nikoho se na nic neptat. Martin ‘Marcyn‘ Hampel, zakladatel a bubeník kapely Places bez váhání přistoupil k druhé možnosti. S nahráváním v domácích podmínkách pomocí kytary, jednoho mikrofonu a zvukovky začal roku 2019 zaznamenávat útržky nápadů pro Places, a když přišel na jaře 2020 první lockdown, rozhodl se nechávat si vše pro svůj vlastní, v té době stále imaginární projekt. Zrodilo se MOŘE DNÍ a Places roku 2021 ukončili po jedenácti letech činnost.

„Najednou přede mnou nebylo nic, na co bych se mohl těšit, tak jsem se zabavil takhle a řekl si, že zkusím něco udělat sám za sebe. Věděl jsem, že dřív nebo později by na to stejně došlo. Byl jsem trochu jinde než Places a pandemie to celé akorát urychlila,“ říká Hampel.

Z one-man projektu sešlo, když se rozhodl dát na mix píseň Vlasy Lukášovi Lukášovi, zvukařovi Buty. Ten zůstal přítomen i u dalších písní. Album Moře dní vznikalo ve dvou bez vidiny živého hraní, ostatně doba tenkrát neumožňovala podnikat žádné rozsáhlé hudební výpravy. Po čase přišla nabídka na první koncert ve ‘Valmezu‘ se spřátelenou kapelou Koňe a Prase, obklopili se proto hudebními přáteli z ostravské scény a začali zkoušet.

„Ta sestava měla být provizorní, jenže při společném hraní jsme ucítili cosi výjimečného. Kluci se částečně podíleli na některých písničkách na desce, jednu jsme spolu nahráli celou naživo, jinak se zatím jedná spíše o živý band – na kytaru hraje Marek Slonina, na baskytaru Marek ‘Chopper’ Czopnik, na klávesy Kubo Hajduch a na bicí Petr Novák,“ přibližuje Hampel.

Čtrnáct písní na eponymním albu Moře dní nese české texty Hampela, Lukáše a Hajducha, na desku byli přizváni hosté Petr Vavřík a Milan Straka z kapely Buty a zpěvačky Luciana Tomášová, Gabriela Karkošková a Brigita Klementová.

Plavba Mořem dní je jako klouzat dokonalým zrcadlem všednosti i s jejími fantaskními zákoutími. Kapela hraje sice hudbu civilní, zároveň přesahující a houževnatou. Naladíte ji klidně v kabině kamionu nebo po cestě z kina. Dá se v ní snadno ztratit, najít, dojímat. A také hlavní hrdinové a hrdinky skladeb jako by stále hledali, aby nakonec stejně zhasli a odešli.

„Je to ve skutečnosti strašné lopocení, šroubuju a brousím texty tak dlouho, dokud je do hudby doslova násilím nenarvu. Můj vnitřní kritik je nesmlouvavý a mně pak nezbývá než z šestnácti nahraných věcí čtrnáct vyhodit. Sítem projde opravdu máloco a já prakticky začínám pořád od nuly. Nějak se to člověk prostě musí naučit. Taky mívám problém se na nahrávkách slyšet zpívat a od toho mi pomáhá jen dostatečný odstup.“

Každá skladba Moře dní umí být téměř hmatatelná a hluboká. Poslech vtáhne a nechá prožít. Každá stopáž je vybavená svým vlastním geniem loci a stejně jako moře, i deska mísí nekonečnou škálu nálad. Je možné prožít červenec uprostřed ledna, slyšet vesnické zvony ve víru velkoměsta, oddat se dálnicím a vzpomínat na většinu dní spletenou do jednoho copu. Žánr zde není nikterak ohraničen. Někdy se vlnění ohýbá v poryvech folku a písničkářství, jindy se zvedá shoegazeový příliv i odpočinkové frekvence rádií na nekonečných cestách. Pluje tady album komplexní, člověk ale netuší, k čemu může vést jediný úsměv po cestě domů.

Za největší hudební vlivy označuje Hampel slovenského hudebníka Deža Ursinyho, kapelu The Brian Jonestown Massacre, Maca DeMarca a legendární Buty, kde sám působí jako zpěvák, vokalista, perkusista. Moře dní vznikala v domácím studiu v Mokrých Lazcích, ve studiu Jalupňa ve Vyšních Lhotách a v Praze na Vinohradech mezi podzimem 2020 až létem 2023. „Jde o domácí polívku nahranou v podkroví. Upršená písnička o lásce a bázlivosti, o tom, jaké to je, ptát se na věci, na které nechcete znát odpověď. Nebýt Lukáše, možná bych nic nevydal, protože je to právě on, kdo z těch mých šumících stop dokázal vyždímat něco smysluplného,“ dodává Hampel.

Debut doprovází videoklip Kamiony řídí, ve kterém si zahrála řada známých tváří Ostravska – Milan Straka a Radek Pastrňák z Buty, Ema Červenáková, Vlastimil Žwak, Kateřina Kapková, Lukáš Melník z Divadla Petra Bezruče, František Strnad z Národního divadla moravskoslezského, Tereza Zahrádková, Ellen Cinegrová i sami členové kapely Lukáš a Hampel. Debutové album Moře dní vyšlo 23. října digitálně a na kazetě, křest proběhne 23. listopadu v ostravském klubu Dock spolu s kapelou STRATOPILOT.

Multilink – www.songwhip.com/moredni/more-dni

Související odkazy:
www.instagram.com/more_dni_
www.facebook.com/morednii
www.moredni.bandcamp.com


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 4 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1099

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *