RockShock

Internetový rockový magazin

Vychází Bingriwingri a Šero Bratří Orffů na vinylu, na turné vyrazí v dubnu 2024

Text: Anna Mašátová

Zásadní alba české alternativní scény, Bingriwingri a Šero BRATŘÍ ORFFŮ, vyšla na vinylu v remasterované edici u vydavatelství Minority Records 20. října 2023.

Původní nahrávky prošly pečlivým remasteringem Matouše Godíka (Floex, Hidden Orchestra), jinak původního člena Bratří Orffů, stejně tak byl nově přepracován originální grafický návrh designérem Jirkou Libánským. Alba jsou vylisována na audiofilském 180gramovém vinylu v Schallplattenfabrik Pallas v Německu.

Málokterá kapela tolik rezonuje i po deseti letech od vydání poslední desky. Bratři Orffové navíc značně šetří i živými koncerty. Přesto si nacházejí nové fanoušky a příběh Serži Vantóše stále přitahuje posluchače napříč generacemi.

„Stěží byste hledali v Čechách kapelu, která ve svém žánru tak přirozeně atakuje světovou úroveň a zároveň se tak ostentativně brání vystrčit nos za hranice; Orffové působí dojmem, že je jim příliš velká i Praha, a jejich estetika zůstává pevně zapuštěna v domovském Krnově. Serža Vantóš, hrdina jejich skladeb, je klasickým příkladem maloměšťáka – jednak má k okolnímu světu, kterému nerozumí, přirozenou nedůvěru, jednak se vypořádává s životními situacemi tak, že je zasazuje do svého dobře známého kontextu,“ napsal Dominik Zezula (post-hudba) roku 2014 pro Aktualne.cz.

Už vydání debutu Bingriwingri v roce 2005 glosovala média coby událost tuzemské alternativní scény; a vůbec poprvé bude možnost si jej vychutnat na klasickém černém a jantarovém 180gramovém vinylu. Málo se ví, že se na Bingriwingri podílela celá řada známých hudebníků česko-slovenské scény. Ať už Floex, Daniel Salontay (Longital), kontrabasista Petr Tichý, flétnista a publicista Marian Jaslovský, kytarista Filip Míšek (Khoiba, Dikolson), nebo uznávaný pianista Jan Bartoš. Radio Expres FM nedávno zařadilo Bingriwingri mezi 50 nejlepších českých alb.

O nic méně přelomové nebylo ani o osm let mladší Šero, prozatím poslední deska Bratří Orffů, která získala Cenu Anděl i Cenu české hudební kritiky Apollo za nejlepší album roku 2013. Bratři Orffové si navíc odnesli i sošku Anděla za nejlepší skupinu roku. Šero se své první vinylové podoby dočkalo roku 2014 u vydavatelství Quazi Delict Records. Aktuální vydání je však výborným doplněním sbírky i držitelů první edice. Kvůli vyšší kvalitě zvukového záznamu je koncipováno jako třístranné 2LP na 180gramovém vinylu v klasické černé a vícebarevné kouřové barvě. Jádro Šera tvoří texty Ivana Gajdoše, za písní Sůl z Krnova a V záclonách stojí Jakub König aka Kittchen, autorem textu Tunel je spisovatel Jaroslav Rudiš.

Barevné vinylové edice jsou exkluzivně v prodeji pouze přes e-shop vydavatelství Minority Records.

Na scéně se Bratři Orffové pohybují od roku 2002, název je odkazem nejen k folkovému klišé ‘bratrství‘, ale také k tvorbě průkopníků využití syntezátorů v Československu, bratrům Ormům, i k tzv. orffovým hudebním nástrojům. Kapela si prošla personálními obměnami, současnou sestavu tvoří kytarista a zpěvák Ivan Gajdoš, kytarista Lukáš Novotný, trumpetista Libor Martiník, bubeník Petr Odstrčil, baskytarista Břetislav Koláček a klávesista a hráč na syntezátory Zdeněk Henych.

Na podzimní vydání alb naváže jarní turné po České republice v dubnu 2024. Bratři Orffové vystoupí 18. 4. v ostravském Docku, 19. 4. v kostele svatých Janů v Opavě, 24. 4. v brněnském Kabinetu múz, 25. 4. v Kasárnách Karlín v Praze a 26. 4. v Divadle Oskara Nedbala v Táboře. Další termíny budou postupně oznamovány.

Multilinky:
www.lnk.to/bingriwingri
www.lnk.to/bosero

Související odkazy:
www.minorityrecords.com
www.facebook.com/bratriorffove
www.bratriorffove.bandcamp.com


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 992

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *