RockShock

Internetový rockový magazin

Tajemná kapela The Residents oslaví 50 let existence 16. února v pražském Divadle Archa

Text: Arts Marketing

Kultovní a tajemná americká kapela THE RESIDENTS oslaví na koncertě 16. února 2023 v pražském Divadle Archa padesát let své existence. V rámci turné nazvaného Faceless Forever / Dog Stab! Tour zahrají její členové, kteří tají svoji identitu a vystupují v maskách, široký repertoár písní – nejen z ikonického alba Duck Stab! z roku 1978 a nedávného Metal, Meat & Bone, ale i další skladby oblíbené fanoušky. Navíc slibují neočekávaná překvapení.

Při českém únorovém vystoupení tohoto kultovního uskupení se navíc symbolicky propojí oslava jejích kulatin se závěrečným rokem Divadla Archa, které na začátku své existence v 90. letech u nás kapelu poprvé uvedlo a pro které členové vytvořili inscenaci The Residentsʼ Freak Show Live / Obludárium. Fanoušci budou moci navíc se vstupenkou na koncert vidět před jeho začátkem v 18.00 hodin v Arše první hraný film The Residents nazvaný Triple Trouble.

Ne náhodou proběhne koncert v pražském Divadle Archa, pro které vytvořili The Residents inscenaci The Residentsʼ Freak Show Live / Obludárium, která měla 1. listopadu 1995 premiéru a následně byla po celý měsíc reprízována. „The Residents patří bez pochyby k duchovním blížencům Archy. Nejen jejich záhadná identita, ale hlavně nekompromisnost a jejich smysl pro drsný humor způsobily u nás jejich popularitu. The Residents jsou i dnes stále inspirující. Je přirozené, že se jejich koncert stane součástí závěrečné sezony Divadla Archa nazvané Základy budoucnosti – The Cornerstones Of The Future,“ vysvětluje ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Původně bylo turné naplánováno na začátek roku 2021, vše bylo připraveno, ale přišla pandemie koronaviru. Možná to pro členy The Residents nebylo takové překvapení, protože na koncertu In Between Dreams v roce 2017 na sobě měli místo slavných očí morové masky ze 17. století, jako kdyby pozdější pandemii předvídali. Turné bylo přesunuto na rok 2022 a poté ještě jednou na rok 2023, až se z něj stala oslava výročí.

Album Metal, Meat & Bone z roku 2020 tvoří další z vrcholů diskografie The Residents. Kapela se na něm zaměřila na blues, respektive na hudbu zapomenutého bluesmana Alvina Snowa, aka Dyin’ Doga. Originálně zpracovala všech deset známých Snowových nahrávek a přidala několik svých skladeb inspirovaných jeho dílem. Deska tak nejen navazuje na zálibu The Residents v coververzích, ale rozvádí ji dále – objeví dosud neznámého umělce, který je okouzlí, a vytvoří poctu jeho dílu. Výsledkem je střetnutí bolesti zraněného bluesmana se subverzivním a nepředpovídatelným zvukem unikátní kapely.

První hraný film Triple Trouble od The Residents měl světovou premiéru na Chicago Underground Film festivalu. Napsali a režírovali ho Homer Flynn a The Residents v produkci Starra Sutherlanda. Snímek vypráví příběh Juniora (Dustin York), bývalého kněze a současného instalatéra. Když objeví tajemné houby v trubkách v San Francisku, jeho zkoumání ho zavede i k přehodnocení minulých vztahů včetně smíření se vzpomínkami na svého otce, zpěváka The Residents Randyho Rose.

Vstupenky jsou k dostání v síti GoOut. Koncert pořádá v rámci série Prague International Bluenight agentura Liver Music a Divadlo Archa. Více informací na www.livermusic.cz a www.divadloarcha.cz.

Videa:
www.youtube.com/watch?v=8W_QerWy65Y
www.youtube.com/watch?v=2QyFg6VYmOk
www.youtube.com/watch?v=aA1U1xvIpCU
www.youtube.com/watch?v=edpJB9QExao

Další koncerty připravované agenturou Liver Music:
WALTER TROUT (USA) – 30. 5. 2023 – Praha, Palác Akropolis
LARKIN POE (USA) – 31. 10. 2023 – Praha, Forum Karlín


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 604

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *