RockShock

Internetový rockový magazin

Gothicrockový Jerusalem vydává reedici svého debutu ke 30. výročí a jako bonus novinkovou lahůdku

obal alba

Text: Warner Music

Skupina JERUSALEM vydává ke 30. výročí od vydání remasterovanou podobu svého debutového alba V kruhu na vinylu a ve spojení se svým druhým albem Tajná zahrada také jako 2CD.

Album V kruhu vydali Jerusalem před 30 lety a spolupracovali na něm v roli producentů společně Petr Muk, Dušan Vozáry a Karel Deniš. Pro aktuální reedici natočili Jerusalem jako bonus píseň To, co mi teď leží u nohou známou pod názvem Láska, ta nebezpečná věc v podání Petra Muka. Zpěvák Jerusalemu Jan Dvořák ji napsal pro svou skupinu na začátku 90. let, ale tehdy se zveřejnění nedočkala. Petr Muk ji později nahrál v upravené aranži na svoje album Osud ve dlaních a stal se z ní hit, který bodoval v hitparádách.

„Hudbu a texty pro album V kruhu jsme napsali, když nám všem bylo zhruba 23 let. Album je v podstatě protiválečné. Teď, když jsme zase začali tento materiál zkoušet, jsem si uvědomil, jak málo se změnilo,“ přemítá o albu Jan Dvořák a k bonusové skladbě doplňuje: „Píseň To, co mi leží u nohou / Láska, ta nebezpečná věc má opačný příběh – po letech jsem si uvědomil, že lásky se bát nesmíme…“

Album Tajná zahrada vyšlo v roce 2011 a stejně jako albový debut bylo o bolesti hledání lásky dospělých lidí. Zatímco první album přineslo ‘čistou gotiku‘ s temnou atmosférou a ponurými a z dnešního pohledu možná i vizionářskými texty, Tajná zahrada znamenala jemné přiklonění k popu. Obě alba se stala kultovními kusy diskografie nejen vyznavačů novoromantismu a gothic rocku.

Album V kruhu připomene skupina Jerusalem v rámci turné Religion Night 22, které spojují čtyři různé, přesto vzdáleně příbuzné světy do pestrého celku. Vedle Jerusalemu zahrnuje projekt ENIEL Petra Kučery, DÉVU Dušana Vozáryho a vystoupení kapely LAKESIDE X.

Religion Night 22:
17. 11. – Brno, Melodka
18. 11. – Bratislava, UHU
19. 11. – Žilina, Směr
02. 12. – Praha, Rock Café
03. 12. – České Budějovice, MC Fabrika

Skupina Jerusalem vznikla před více než 30 lety. Fungovala s kratšími či delšími pauzami a letos se opět dala po další z nich dohromady, aby začala znovu koncertovat. Pohybuje se na pomezí gothic rocku a popu a již od počátku své existence se orientuje na vlastní autorskou tvorbu. Jerusalem měli v začátcích blízko ke skupinám Oceán a Shalom. Jistá sounáležitost pokračovala i nadále a na přelomu tisíciletí kulminovala spoluprací zpěváka Jana Dvořáka s Petrem Mukem (mj. skladby či texty Láska, ta nebezpečná věc, Stoupám ti do hlavy, Lásku poznáš jizvou, Ty a já (teď a tady), Oh lʼAmour, Láska tě spoutá, Pod černým sluncem ad.).

Související odkazy:
www.jerusalem.cz
www.facebook.com/jerusalem.cz
www.bandzone.cz/jerusalem


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 604

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *