RockShock

Internetový rockový magazin

Finále Blues Aperitivu 2022 si mezi sebe rozdělili Češi, Maďaři a Poláci

Text: Michaela Horáková

Zástupci tří sousedících středoevropských ‘bluesových velmocí‘ si mezi sebe rozdělili posty ve finále 23. ročníku vyhledávací soutěže Blues Aperitiv, pořádané tradičně pod křídly mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive v Šumperku. Do finále, které se letos uskuteční 23. dubna, vybrala mezinárodní porota z 25 přihlášených skupin a jednotlivců sedm postupujících.

Na pódiu šumperského Domu kultury, kde si pod hlavičkou Blues Alive letos na podzim už pošestadvacáté bude předávat štafetu jedna světová bluesová hvězda za druhou, dostanou šanci si před publikem a mezinárodní porotou zahrát české skupiny DAZED AND CONFUSEDSTEVENʼS a TOMÁŠ PRŮŠA BAND, polské kapely BLACK PIN, DUCH DELTA a AMIYA a zástupce maďarské bluesové scény TEDDY HARPO. Finalisté dostanou k dispozici profesionální festivalovou techniku a další nezbytnosti srovnatelné se zajištěním vystoupení světových hvězd. Jejich úkolem bude zaujmout porotu, ale i diváky. Dvě vítězné kapely si zahrají v rámci letošního 26. ročníku mezinárodního festivalu Blues Alive, který proběhne ve dnech 17.–19. listopadu 2022. Skupina nejúspěšnější u publika získá speciální Cenu diváků. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu nebo další zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

„V první řadě musím poděkovat všem hudebníkům, kteří se do základního kola Blues Aperitivu přihlásili. Přihlášek se sešlo 25, což je sice o osm méně než vloni, ale vezmeme-li v úvahu všechny okolnosti, tedy hudbě nepříliš nakloněné podmínky posledních dvou covidových roků, válku na Ukrajině, a navíc i fakt, že jsme letos navrátili datum konání Blues Aperitivu do jeho původního jarního termínu a kapely tedy měly na přípravu de facto jen půl roku, považujeme toto číslo za velmi vysoké a základní kolo za úspěšné,“ říká předseda mezinárodní poroty Blues Aperitivu a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr. A dodává: „Tradicí prvního kola je každoročně široký stylový i věkový rozptyl. Mezi letošními přihlášenými překvapilo relativně velké množství sólistů – bluesových písničkářů, ale i hudebníků, kteří základy žánru hodně přesahují, aniž by přitom ztratili kontakt s bluesovou podstatou. Velkou radost jsem také měl z účasti věkově zjevně velmi mladých kapel, které jsou důkazem, že bluesová nebo z blues vyrůstající muzika oslovuje další generaci hudebníků.“

Více informací najdou zájemci na www.bluesalive.cz a festivalovém profilu na Facebooku www.facebook.com/BluesAliveFestival.

Blues Alive je největší mezinárodní festival svého žánru ve střední Evropě. Za 25 let své existence se propracoval k pozici světově uznávané přehlídky, respektované i v kolébce bluesové hudby, Spojených státech amerických. To se potvrdilo v roce 2019, kdy Blues Alive získal od americké The Blues Foundation nejvýznamnější ocenění, které může v tomto žánru nehudebník získat, Keeping The Blues Alive Award. Zástupci organizátorů festivalu je osobně převzali v americkém Memphisu. Blues Alive od svého začátku v roce 1996 představuje jak absolutní legendy blues, tak jeho současné největší hvězdy, ale vyhledává doma i v zahraničí také čerstvé objevy, k čemuž významnou měrou napomáhá vyhledávací soutěž Blues Aperitiv. Blues Alive se soustřeďuje nejen na tradiční provedení bluesové hudby, ale i na nejrůznější výboje, hledačské projekty na bázi blues a hudbu, která s blues souvisí v druhém plánu. To vše s cílem přinést českým i zahraničním návštěvníkům relevantní informaci o aktuálním stavu blues, které je kořenem celé současné populární hudby.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 551

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *