RockShock

Internetový rockový magazin

Břitvě 2020 vévodí Panychida, Chorobopop či Gride, osobností scény je Herdron

Text: Ladislav Oliva
Foto: archiv Panychidy

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují výsledky za rok 2020.

Výsledky určilo 45 hlasujících z přibližně 30 magazínů, fanzinů, webzinů či rozhlasových pořadů, vyhlásil je Petr Korál v rámci pořadu Hard & Heavy na Radiu BEAT a později budou reflektovány pořady Dva kverulanti, Modeláři a Sklizeň.

Hlavním vítězem 20. ročníku ankety se stává potemnělá PANYCHIDA, která svým dosud nejlepším albem Gabreta Aeterna působivě prolnula heavy/black metal s ‘voláním šumavských samot‘ a zdejší krajinou či historií. Na dalších místech se pro někoho možná překvapivě zjevují punkově zběsilí VOLE, ostře country/rockové POVODÍ OHŘE, deathmetalová stálice HYPNOS a nápadití elektro/grindeři CONTRASTIC. Všechny tyto soubory lze zároveň prohlásit premianty dílčích žánrových kategorií.

Dalšími aktuálními břitevními vítězi jsou novodobý post-punkový objev proslulé rožnovské scény CHOROBOPOP, současnou syrově experimentální a progresivní tvorbu mapující dvojalbová kompilace JINÁ HUDBA, v minulé sestavě poslední pořízená nahrávka extrémní veličiny GRIDE, romský holokaust druhé světové války připomínající videoklip DROM a neméně povedená biografická publikace umělecky metalových veteránů FORGOTTEN SILENCE.

Na firemním trůnu se po dvou letech a potřetí v historii ocitají MetalGate, zatímco prvenství mezi médii obhajuje ‘hudební magazín z podsvětí‘ Telepatie. Až na třetí místo se vyhoupl webzin Kids And Heroes, nepochybně hlavně díky tomu, že loni poprvé vyšel v tištěné formě, což je současně potěšením roku. Naopak zklamáním roku podle očekávání nemůže být označeno nic jiného než pandemie koronaviru omezující či rušící koncerty a festivaly.

Osobností scény se stává HERDRON, který už přes 20 let intenzivně dokazuje, že metalový magazín lze postavit i na odlišných principech, než jaké jsou v této sféře běžné, a přesto trvale vycházet, neboť Pařát se právě dožívá 100. čísla. Trvale respektován je však také POLY z rouhavé skupiny Insania či její vydavatel a král českých vinylů a dalších odvozených aktivit, BERRY z Magick Disk Musick.

Galerii legend, kterou dosud tvořilo 30 historicky významných souborů, nově doplňuje oblíbená i vysmívaná pravověrně rocková legenda KATAPULT, dávno za zenitem se nacházející a přesto stále činní veteráni sadistic thrash metalu KRYPTOR a také ti, kteří rockový základ, punkovou energii či folkovou křehkost úspěšně a dlouhodobě propojují pod názvem ZNOUZECTNOST.

Album roku:
1. Panychida – Gabreta Aeterna
2. Vole – Dej Bůh pěstí
3. Povodí Ohře – Dva trámy na kříž

Album roku – black & doom metal: Panychida – Gabreta Aeterna
Album roku – death & thrash metal: Hypnos – The Blackcrow
Album roku – grindcore: Contrastic – Mamun
Album roku – punk & hardcore: Vole – Dej Bůh pěstí
Album roku – alternativa: Povodí Ohře – Dva trámy na kříž

Objev roku:
Chorobopop

Neřadové album roku:
Jiná hudba – Czech Experimental And Progressive Compilation

Minialbum & split & singl roku:
Gride – Hluboká temná modř

Videoklip roku:
Drom – Ostny v dlani (David Mencl, Jan Škop)

Kniha roku:
Lukáš Hořínek, Alexandr Nováček – Forgotten Silence – Oficiální historie / Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha

Médium roku:
1. Telepatie
2. Pařát
3. Kids And Heroes

Firma roku
1. MetalGate
2. Magick Disk Musick
3. Bizarre Leprous Production

Potěšení roku:
První tištěné vydání Kids And Heroes

Zklamání roku
Pandemie koronaviru omezující či rušící koncerty a festivaly

Osobnost scény:
1. Petr ‘Herdron‘ Říha – Pařát, Pařát Productions, Pařátshop
2. Petr ‘Poly‘ Pálenský – Insania, Poly Noir
3. František ‘Berry‘ Březina – Magick Disk Musick, Magick Musick Open Air, Vinyl Disk Musick, Best Czech Vinyl Disk, Telepatie, Sklizeň

Galerie legend:
Rocková legenda Katapult
Thrashmetalová legenda Kryptor
Punk/folkrocková legenda Znouzectnost

Širší výsledky najdete zde: www.cenybritva.cz


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 332

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *