RockShock

Internetový rockový magazin

Dave a Sony mají novou kapelu! Dostala název Freeborn a venku má debutový singl

Text: Václav Votruba
Foto: archiv skupiny

Na jihu Čech vzniklo nové hudební uskupení, které okamžitě začalo budit pozornost. Jmenuje se FREEBORN a stojí za ním známá dvojice Dave a Sony. Ta se dosud pohybovala na hip-hopové scéně, čemuž je ale konec. Freeborn si žánrové mantinely nekladou. Nejblíže mají k popu, ale stejně tak čerpají z rocku či folku a country amerického střihu.

Skupina Dave a Sony vznikla v roce 2008, přičemž se nám podařilo dosáhnout několika dílčích úspěchů. Několik let jsme například rotovali v rádiích se skladbami Ztracený anděl a Bude fajn. Také jsme vydali čtyři studiová alba,“ uvádí textař a rapper David Rak (Dave). „Do hip-hopové komunity jsme nikdy nezapadli… a nikdy jsme ani zapadnou nechtěli. Po celou naši kariéru jsme brali hudbu jako umění, kterým samozřejmě je, ale umělecký přístup k hip-hopu je v tomto žánru poměrně ojedinělý. Většina našich fanoušků byli vždycky lidi, kteří tento žánr zas tak moc neposlouchali, ale my jsme se jim líbili.“

Duo čím dál více cítilo, že směřuje někam jinam. V roce 2020 pak došlo k zásadnímu rozhodnutí, že je třeba nastoupit na novou cestu. Tou se stali Freeborn. „Začali jsme pracovat na novém materiálu. V Dave a Sony byly role takové, že já jsem měl na starosti text a rap a můj parťák Jakub Samec (Sony) kompletní produkci muziky. Stejné je to teď ve Freeborn, čímž se dost odlišujeme od jiných kapel. Máme mezi sebou člena, který se kompletně stará o produkci muziky. 90 % hudby tak vzniká elektronicky přes klávesy, zbylých 10 % pak doplní kluci z kapely,“ popisuje David Rak.

Za uplynulý rok se podařilo napsat poměrně dost materiálu a složit kapelu ze zkušených muzikantů, kdy Davida a Jakuba doplnili kytaristé Martin Formánek a Karel Krejčí a baskytarista Marek Kejšar.

Prvním singlem je skladba Prázdný hnízdo, ke které vznikl i videoklip. „Se Sonym se už léta zabýváme videoprodukcí, točíme mimo jiné i klipy pro kapely a interprety, takže jsme si video natočili sami. V klipu nám hráli dva herci: Natálie Golovchenko a František Maňák,“ dodává David Rak.

Do konce července má kapela naplánované vydání dalších dvou klipů a v létě, pokud to situace dovolí, by se měla objevit i na koncertních pódiích.

Freeborn mají zkušenosti, ambice a nadšení. Fanoušci tuzemské muziky by měli zbystřit, protože se bezesporu jedná o zajímavého nového hráče na naší scéně!

Kontakty a odkazy:
E-mail – freebornofficial@gmail.com
Facebook – www.facebook.com/freebornofficial
Instagram – www.instagram.com/freeborn_music


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 488

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *