RockShock

Internetový rockový magazin

Jan Hrubý a Trio – Kouzlo okamžiku pokřtěné Radkem Pastrňákem a Michalem Prokopem míří do pražského finále

Text: Ondřej Fencl
Foto: Magdaléna Lindaurová

JAN HRUBÝ A TRIO v sestavě Jan Hrubý, Ondřej Fencl, Sean Barry a Michal Hnátek finišuje svou tradiční zimní šňůru závěrečným koncertem ve čtvrtek 2. 2. 2023 v Malostranské besedě.

„Všech pět moravských koncertů bylo minulý týden plných nebo rovnou vyprodaných, jako by si lidé už také chtěli oddechnout od předvolební vřavy, kterou jsme vespolek silně prožívali na šňůře… a v sobotu bujaře oslavili šťastný konec,“ glosuje kapelník Ondřej Fencl.

Zatímco pražský křest vloni před vyprodanou Píseckou branou obstaral Michal Prokop, ten ostravský minulou středu světil frontman Buty.

„Je to krásné, když potůček Seanovy keltské harfy poskakuje po kamíncích a zalévá strom, ze kterého čouhají housle,“ uvedl před narvaným klubem Parník svůj kmotrovský výstup Radek Pastrňák a dodal, že už jde s dvouletým zpožděním od vydání desky spíše o biřmování.

„V Parníku a v Besedě jsme CD Kouzlo okamžiku v únoru 2020 natočili… návratem na Malou Stranu šňůrování kolem něj po třech letech ukončíme,“ přibližuje kapelník a strůjce projektu Ondřej Fencl. „Pak si dáme na deset měsíců pauzu a koncem roku nejspíš rozbalíme nový program k Honzovým blížícím se pětasedmdesátinám.“

Barevné koncerty plné překvapení, spontánní improvizace a nestárnoucích písní (Variace na renesanční téma, Scarborough Fair, Funebráci, Astrolog, Špejchar blues…) propojují smyčcové tahy nezmara Hrubého, který je na pódiu pořád tak trochu klukem… ostatně, jde o jasně ‘nejmladší‘ z Honzových hudebních působišť.

„V tomhle složení nehrajeme dlouho, zatím volíme dost převzatých skladeb. Když pominu Ondrovy písničky, jsou to vesměs tradicionály, hlavně irské a skotské, ale mohu snad tento termín vztáhnout i na tři písničky z repertoáru kapel Framus 5 a ETC…,“ přibližuje čtyřiasedmdesátiletý houslista.

V akustické sestavě se zpěvákem, klávesistou a kytaristou Ondřejem Fenclem (mj. 5P L. Pospíšila, Marsyas, Vl. Merta, Schodiště, Mňága…), fenomenálním hráčem na keltskou harfu Seanem Barrym (mj. Lenka Filipová nebo třeba také kdysi hrál anglické královně) a hostujícím perkusistou Michalem Hnátkem (5P, divadlo Elf) představí matador českých bigbítových houslí průlet vším, čím je a byl.

„Projekt vznikl náhodou, všichni zúčastnění běžně doprovázejí Vláďu Mertu, a když jednou nečekaně nemohl na koncert, tak jsme zahráli bez něj. Překvapilo nás, že bylo vyprodáno, a také jsme zjistili, že to baví nás i publikum,“ přibližuje kapelník Ondřej Fencl. „Hodně improvizujeme, necháváme se unášet, třeba až ke klasice, ať jsou to Beatles, nebo Antonín Dvořák. To záleží na kouzlu okamžiku.“

Kapela beze zbytku naplňuje podtitul svého předloňského live alba ‘barevně a živě‘. Repertoár tvoří irské balady v uhrančivém podání Angličana Barryho, Fenclovy autorské písně z repertoáru kapely Hromosvod, instrumentálky a jako koření ukázky ze stěžejních působišť Hrubého – Variace na renesanční téma či Špejchar blues Vládi Mišíka, Blues o spolykaných slovech Michala Prokopa a Mertův Astrolog v divoké, leckdy až desetiminutové verzi bez zpěvu, s odbočkami, kam se jen zachce.

„Nikdy jsme neměli zkoušku, to je podobné jako s Mertou. Když jsme spolu hráli poprvé, tak ani playlist… sedneme na pódium, necháme se nést, pinkáme si témata, hrajeme, co nás zrovna napadne,“ komentuje kapelník Ondřej Fencl svobodomyslnou podstatu hudebního projektu.

„Do budoucna bych se s touhle partou rád soustředil na studiovou desku, která vzejde z naší autorské dílny,“ uzavírá sympatickým pohledem dopředu Jan Hrubý.

Pro představu, online koncert kvarteta Hrubý–Fencl–Barry–Hnátek můžete zhlédnout zde: www.youtube.com/watch?v=wesEPpGBuSQ

Anebo se nechte překvapit, co přinese kouzlo okamžiku.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 737

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *