RockShock

Internetový rockový magazin

Islandští velikáni Sigur Rós přijedou po 14 letech do Prahy

Text: Sabina Szwarcová

Slavní melancholici a experimentátoři SIGUR RÓS, o jejichž emocemi nabitých koncertních show se hovoří v superlativech, se vracejí do Prahy. Koncert islandské legendy proběhne 9. října 2022 v pražském O2 universu.

Kapela v Praze vystoupí ve složení Jón Þór ‘Jónsi‘ Birgisson (zpěv, kytary), Georg ‘Goggi‘ Holm (baskytara) a Kjartan ‘Kjarri‘ Sveinsson (klávesy), jenž se ke kapele vrací po téměř deseti letech. Název kapely se skládá z islandských slov ‘vítězství‘ a ‘růže‘ a inspirován je jménem Jónsiho sestry Sigurrós, která se narodila několik dnů před založením kapely. Od svého vzniku v roce 1994 kapela vydala celkem sedm alb a stala se synonymem sféricky znějícího, o melancholické melodie obohaceného post-rocku. Sama kapela upřednostňuje označení slo-mo rock. Už jejich debutová deska Von z roku 1997, která celosvětově vyšla teprve nedávno, je unikátním experimentálním ambientním dílem.

Kapela se skutečně prosadila až se svým druhým albem, mistrovským dílem Ágætisbyrjun (Dobrý začátek) z roku 1999. Album původně vyšlo pouze na Islandu, ale objevilo ho brightonské vydavatelství Fat Cat Records, které kapelu získalo a nahrávku vydalo v srpnu 2000 ve Velké Británii. Sigur Rós si za ni vysloužili obrovský ohlas kritiky po celém světě, zejména v Americe. To vedlo k horečné honbě velkých amerických vydavatelství za právy na jejich materiál ve Státech. Kapela si nakonec vybrala smlouvu, která jí poskytovala největší uměleckou svobodu. Byla to smlouva s MCA Records. V dubnu a květnu 2001 kapela poprvé absolvovala turné po Severní Americe a naprostá většina koncertů byla okamžitě vyprodána.

Nedílnou součást tvorby Sigur Rós tvoří videoklipy. První (Svefn-g-englar) vznikl v červnu 2000. Účinkují v něm členové divadelní skupiny Perlan, islandské skupiny herců s Downovým syndromem, kteří na Islandu pravidelně vystupují. Jeden z dalších klipů (Untitled #1 – Vaka) režírovala uznávaná italská režisérka a fotografka Floria Sigismondi a byl zveřejněn v únoru 2003. Klip si získal pozornost MTV a stal se nejlepším videoklipem roku 2003 na MTV Europe Music Awards.

Kapela aktuálně pracuje na novém studiovém albu, kterým chce navázat na fantastické řadové nahrávky Valtari (2012) a Kveikur (2013). Na koncertu kromě výběru z pětadvacetileté diskografie Sigur Rós zazní i naprosté novinky. Sigur Rós World Tour 2022 startuje v dubnu v Americe.

Vstupenky budou v prodeji v síti Ticketmaster od 18. 3. od 10.00 hodin.

Videa:
Hoppípollawww.youtube.com/watch?v=mZTb8WxEW78
Svefn-g-englarwww.youtube.com/watch?v=8L64BcCRDAE

Související odkazy:
www.sigurros.com
www.facebook.com/sigurros
www.instagram.com/sigurros
www.twitter.com/sigurros


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 961

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *