RockShock

Internetový rockový magazin

Na šumperský Blues Alive přijedou mnohonásobní držitelé Blues Music Awards Rick Estrin a John Primer

Text: Arts Marketing

Mezinárodní hudební festival Blues Alive oznamuje první účinkující jubilejního dvacátého pátého ročníku, který proběhne od 11. do 13. listopadu 2021 v Šumperku. Z USA přijedou několikanásobní držitelé prestižních cen Blues Music Awards: jedna z největších harmonikářských hvězd historie RICK ESTRIN s kapelou THE NIGHTCATS a legenda chicagského blues, zpěvák a kytarista JOHN PRIMER. Oba získali ocenění i při posledním ročníku cen – Rick Estrin & The Nightcats byli vyhlášeni ‘Kapelou roku‘ a John Primer ‘Umělcem roku v tradičním blues‘.

Vedle nich v Šumperku zahrají americký kytarista KIRK FLETCHER, britský zpěvák PAT FULGONI s formací BLUES EXPERIENCE, americký pianista BRUCE KATZ s britským harmonikářem a zpěvákem GILESEM ROBSONEM a holandský zpěvák a kytarista HANS THEESSINK.

„Současný návrat živých koncertů nám dává obrovskou naději pro naši podzimní akci. Jsme pevně rozhodnuti Blues Alive, samozřejmě za dodržení všech protikoronavirových opatření, uspořádat a připravit našim fanouškům neopakovatelný zážitek. Z důvodu současných omezení dáváme do prodeje pouze limitované množství vstupenek. Pokud to bude možné, později přidáme další,“ říká na úvod dlouholetý ředitel festivalu Blues Alive Vladimír Rybička.

„Při přípravě letošního programu vycházíme částečně z loňského zrušeného ročníku, oslovujeme ale i další nové umělce tam, kde původní hudebníci měli již jiné závazky. I přes všechny změny způsobené koronavirem nám managementy vycházejí vstříc,“ vysvětluje booking agent Štěpán Suchochleb.

Ceny Blues Music Awards udělované americkou nadací The Blues Foundation jsou pro pořadatele festivalu každoroční inspirací. Nejen proto, že o nich jako držitelé ocenění Keeping The Blues Alive Award spolurozhodují. „Mají pro nás váhu už proto, že je udílí ve velké většině mezinárodní odborná veřejnost, která je v úzkém kontaktu se světovou scénou. Proto má také už nominace, natožpak vítězství pro každého muzikanta skutečně velkou váhu. A sejdou-li se nám v jednom ročníku Blues Alive vítězové posledního ročníku hned ve dvou z nejprestižnějších kategorií, jsme na to hrdí,“ vysvětluje dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr.

Rick Estrin & The Nightcats se právem můžou označovat titulem nejlepší bluesová kapela tohoto roku. Ocenění získali nejen letos, ale i v roce 2018, a její frontman byl tehdy vyhlášen nejlepším mužským představitelem tradičního blues. Rick Estrin je jednou z vůbec největších harmonikářských hvězd historie. „Je přímým nástupcem generace mistrů, jakými byli Sonny Boy Williamson II nebo Little Walter. V jeho hudbě se skrývá láska k hluboké tradici mississippského a chicagského blues, ale ve stejné míře také k tanečnějšímu jump blues Louise Jordana nebo pódiové odvázanosti a vokální originalitě Caba Callowaye,“ líčí Ondřej Bezr. Estrinův výrazný autorský rukopis je srovnáván s takovými hitmakery, jakými byli Willie Dixon v blues nebo dvojice Leiber–Stoller v rock’n‘rollu.

V osobnosti šestasedmdesátiletého kytaristy a zpěváka Johna Primera přijíždí do Šumperka nejen jedna z největších stále hudebně aktivních legend chicagského blues, ale také zásadní představitel žhavé současnosti tohoto žánru. „Na Blues Music Awards vedle zisku letošního ocenění byl Primer v minulosti v různých kategoriích nominován už dvanáctkrát, jednou zvítězil a dvě další vítězství si může připsat z doby, kdy byl hráčskou oporou skupiny Magic Slim & The Teardrops,“ doplňuje Ondřej Bezr.

Pětačtyřicetiletý kytarista a zpěvák Kirk Fletcher je v nejlepších muzikantských letech. „Je dostatečně zkušený, a přitom ještě plný tvůrčího elánu a snahy se dále vyvíjet,“ říká Ondřej Bezr. Fletcher pochází z kalifornské rodiny baptistického kněze. „Takže samozřejmě jeho první hudební stopy nelze hledat jinde než v kostele, v tom se za těch více než sto let vývoje bluesové muziky nic nezměnilo,“ dodává Bezr.

Historie bluesového projektu britského zpěváka Pata Fulgoniho je úzce spjata s festivalem Blues Alive. Byl totiž historicky prvním připraveným přímo pro tuto akci, a to už na třetím ročníku v roce 1998. O dva roky později se opakoval a do třetice zde Fulgoni s českou muzikantskou extratřídou vedenou kytaristou Lukášem Martinkem a doplněnou v tomto případě i o americkou kytarovou ikonu Garyho Lucase vystoupil v roce 2010.

Britský harmonikář a zpěvák Giles Robson je jediným Britem a vlastně Evropanem, kterého vzalo pod křídla nejrespektovanější americké bluesové vydavatelství, chicagské Alligator Records. Natočil pro ně mimořádně úspěšné album Journeys To The Heart Of The Blues, při jehož nahrávání se sešel s jedním z nejžádanějších amerických bluesových pianistů Brucem Katzem. „Oba protagonisty spojuje neomylný cit pro spodní bluesové proudy, pro onu nepopsatelnou energii a dynamiku, jež je pro tento žánr doslova alfou a omegou,“ uvádí Bezr.

Ač Holanďan, žijící ve Vídni, patří Hans Theessink k světově nejuznávanějším bílým bluesmanům. Jeho doménou je akustická hra, vycházející z meziválečných kořenů. „Neúnavně koncertující kytarista a zpěvák pravidelně objíždí s repertoárem, sestaveným ze skladeb klasiků svého stylu i z vlastních písní, nejen bluesové kluby celého světa, ale také festivaly včetně těch nejrenomovanějších,“ uzavírá dramaturg Ondřej Bezr.

Program dvacátého pátého ročníku Blues Alive vedle těchto oznámených jmen doplní brzy další účinkující v rámci hlavních večerů v Domě kultury, koncerty v menších sálech po celém Šumperku, noční jam sessiony, výstava fotografií k jubileu festivalu i akce v rámci oslavy osmdesátin Boba Dylana.

Do programu Blues Alive se také kvalifikují vítězové talentové soutěže Blues Aperitiv, jejíž živé finále proběhne 11. září v Šumperku.

Více informací o účinkujících najdou zájemci na nových webových stránkách www.bluesalive.cz. Vstupenky v limitovaném množství 600 ks budou v prodeji od 22. června v síti GoOut.net a na pokladně Domu kultury Šumperk. Pravidla pro vstup se budou řídit hygienickými opatřeními, která budou platit v době konání akce.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 429

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *