RockShock

Internetový rockový magazin

Série živých přenosů odstartuje v pražské O2 areně koncertem písní Amerikánky

Text: Turner

Čtvrtečním koncertem (23. 4. 2020 ve 20.00 hod.) v pražské O2 areně odstartuje Amerikánka Viktora Tauše sérii živých přenosů stejnojmenného divadelního představení. Každá inscenace představí Amerikánku v novém prostoru, mimo divadlo, a zasadí tak její příběh do nového kontextu. Naplánována jsou i další představení a hudební koncerty umělců, kteří zahrají ve stejně – a vždy jinak –neopakovatelných podmínkách jako Amerikánka. To vše prostřednictvím streamingu na nově vzniklých webových stránkách Amerikánky – www.amerikanka.cz.

Každé představení bude unikátní neopakovatelnou událostí, obrazem živého umění v čase nouzového stavu, premiérou i derniérou zároveň. Živé přenosy bude možné vidět pouze v čase, kdy je budeme hrát, záznamy k dispozici nebudou. Divácká kapacita bude omezená a přístupná jen těm, kteří s námi budou vedle živé kultury sdílet společenskou odpovědnost. Příspěvky na transparentní účet jsou dobrovolné až nekonečné. 2/3 příspěvků společně darujeme spolku Medici na ulici, zbylou 1/3 použijeme k úhradě nákladů jednotlivých souborů,” vysvětluje Viktor Tauš.

Přenosy budou vedle konceptuálního zasazení inscenací unikátní způsobem snímání, natáčením v jediném živoucím záběru. Kameraman Martin Douba bude součástí dění, dostane se až do intimního prostoru umělce, do něhož se klasické přenosy nedostanou,” doplňuje. „Od konce května, kdy akci Hrajeme pro Medici ukončíme, bude Amerikánka livestream dál přinášet divákům živou kulturu a umožní jim sedět ve virtuálním hledišti spolu s dětmi ze všech dětských domovů v ČR, kam budeme záznamy přenášet zdarma.”

Proč nyní podporuje Amerikánka Viktora Tauše spolek Medici na ulici?
Na ulici jsem žil dva roky a Amerikánka je inspirována osudem dívky, kterou jsem tam potkal. S cynismem jsem se tehdy smál představě, že žádné dno neexistuje… Dnes v představě neexistujícího dna vidím dobrou zprávu: člověk na tom není nikdy tak zle, aby neměl vidět ty, kteří jsou na tom hůř. Spolek Medici na ulici tvoří studenti medicíny, kteří se bez nároku na honorář i v těchto dnech starají o lidi bez domova. Vedle faktické pomoci komunitě, která je ve větším ohrožení než my ostatní, nám skrze svoji ryzost umožňují za špínou a ránami, jež ošetřují, vidět lidské bytosti s konkrétními osudy.”

Program Amerikánka: Hrajeme pro Medici (bude postupně doplňováno):
23. dubna 2020, 20.00 – Praha, O2 arena – Amerikánka: Koncert
Písně z divadelního představení Amerikánka a z jiných projektů Viktora Tauše (Modré stíny, Vodník, Zrádci). Autorem většiny písní je Petr Ostrouchov. V režii a produkci Viktora Tauše zahrají a zazpívají: ELIŠKA KŘENKOVÁ, TEREZA RAMBA, PETR OSTROUCHOV, JAMES HARRIES, MIREK KEMEL, PAVLA BERETOVÁ, ANNA FIALOVÁ, EVA JOSEFÍKOVÁ, MARIKA PROCHÁZKOVÁ, TEREZA VILIŠOVÁ, ANEŽKA a JOSEF ŠTĚPÁNKOVI.

30. dubna 2020, 19.00 hod. – povrchový důl – Amerikánka: V poušti
Nekonečná vyprahlá krajina. Jeviště představující Emin vnitřní svět vyzařuje její vzdor světu kolem. A také naději, která bude s postupujícím západem slunce během představení stále jasnější. Hrají: Eliška Křenková, Tereza Ramba, Klára Melíšková, Petr Ostrouchov a David Novotný.

Hrají s námi pro Amerikánku
14. května 2020, 19.00 hod. – střecha Domu odborů – Losers Cirque Company: Vzduchem
Tanečně-akrobatické představení na motivy knihy Richarda Bacha Jonathan Livingston Racek.
Představení vzniklo na základě kostry příběhu o rackovi, který se naučil létat tak, jak to dosud žádný racek nedovedl. Svou odvahou a vášní pro let inspiroval další racky v hejnu.
Další informace o představení Vzduchem naleznete zde: www.loserscirque.cz/inscenace/vzduchem

21. května 2020, 19.00 hod. – Safari park Dvůr Králové – Amerikánka: V kleci
Detenční zařízení má mnoho podob. Internace Emy Černé ztvárněná jedinými možnými herečkami – Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou za hudebního doprovodu Petra Ostrouchova.

Termíny budou upřesněny:
Amerikánka: V karanténě
VLADIMÍR MIŠÍK a Petr Ostrouchov – koncert z domácí karantény

Odkazy a doplňující informace:
Číslo transparentního účtu Amerikánky – 123-1600980297/0100
Amerikánka – www.amerikanka.cz
Amerikánka Facebook – www.facebook.com/amerikankadivadlo
Amerikánka Instagram – www.instagram.com/amerikanka_divadlo
Medici na ulici – www.facebook.com/Medicinaulici
Losers Cirque Company – www.loserscirque.cz

Všechny verze Amerikánky:
Režisér a producent – Viktor Tauš
Kamera – Martin Douba
Výtvarnice – Michaela Horáčková Hořejší
Hudba – Petr Ostrouchov
Zvuk – Rudolf Smetana
Producentka / výkonná producentka – Bára Kamarytová

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 13

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *