RockShock

Internetový rockový magazin

Livin Free, Ignaz Netzer

14. listopadu 2019, Praha, Malostranská beseda

Text: Luboš Hnát
Foto: Mia Feres

Zaplněná Malostranská beseda hostila první pražský koncert nové kapely Livin Free, na kterém bylo pokřtěno její debutové album Voices From Beyond. Jako speciální host vystoupil německý bluesman Ignaz Netzer.

Celý večer zahájil akustickým vystoupením IGNAZ NETZER. U nás není příliš známý, ale na německé bluesové scéně je opravdu velkou legendou, což dokazují četná ocenění, která za svou kariéru získal. Zahrál několik bluesových standardů, mezi kterými nechyběly například tradicionály Stagolee či Jesus On The Mainline. Z vlastní tvorby kytarista vybral například How Long Must This Story Go On?

Mimo to také bavil publikum svými vtípky. Jako třeba když uváděl písničku You Gotta Move, kterou měli ve svém repertoáru i Rolling Stones, slovy: „Je to neuvěřitelné, ale tahle skladba je starší než Keith Richards.” Netzerův mírně zastřený hlas je jako stvořený pro blues a všechny klasické pecky vyzněly skvěle. Půlhodinové vystoupení potěšilo všechny příznivce klasického blues, v němž se mísí prvky americké country.

Přestavba pódia zabrala přibližně dvacet minut a potom už nastal čas pro skupinu LIVIN FREE, kterou na jaře založil zpěvák a hráč na klávesové nástroje Jan Holeček. Sešly se v ní tři muzikantské generace. Holečka doplnili Vladimír ‘Guma’ Kulhánek (baskytara), Tomáš Frolík (kytara) a Michael Nosek (bicí). Nejprve na scénu přišel samotný kytarista, aby zahrál intro, které se jmenuje stejně jako deska, tedy Voices From Beyond. Pak už ho následovali ostatní členové kapely. Společně přehráli celé album. Nejprve zazněla pořádně energická Dirty Old Town a právem se dočkala zaslouženého ohlasu. Nemělo to být ale naposledy, co Malostranskou besedou burácel ohlušující potlesk. Stejně tak tomu bylo i při Stop Doinʼ It To Me.

Ve starší baladě Emptiness stejně jako na studiové nahrávce zahrál sólo Luboš Andršt. Vidět a slyšet Frolíka s Andrštem na jednom pódiu byl pro mnohé silný zážitek. Daleko překvapivější host přišel hned vzápětí: nebyl jím nikdo jiný než saxofonista Vladimír ‘Boryš’ Secký, který se blýskl v Down To The River. Samotný křest CD se obešel bez velké pompy. Na pódium přišli Luboš Andršt, ‘Boryš’ Secký a Ignaz Netzer coby kmotři povedeného alba. K jedinému proslovu byl vyzván ‘Guma’ a ten svým sympatickým projevem potěšil každého, kdo v sále byl. Pak už se zase hrálo. Emotivní skladba Mirrors začíná skvělou basovou linkou ‘Gumy’ Kulhánka. Její text pojednává o patnáctiletém černošském chlapci, který byl neoprávněně popraven za znásilnění a vraždu. Na tento justiční omyl se přišlo až po sedmdesáti letech. Celá kapela se v téhle osmiminutové písni vzepjala k mimořádnému výkonu, ale ono se není čemu divit, neboť její téma je opravdu hodně silné.

Krásně vyzněly také Livinʼ Free a Hill Cross Blues, kterou jsem si osobně velmi oblíbil. Mezi autorské písně se tu a tam dostala nějaká převzatá; jednou z nich byla End Of The Line od The Allman Brothers Band. Závěr večera obstarala jam session všech zúčastněných muzikantů. Zpěvu se ujal Ignaz Netzer a celá improvizovaná sestava zahrála The Thrill Is Gone od B. B. Kinga, která už poněkolikáté nadchla všechny přítomné. O přídavek se postaral evergreen Sweet Home Chicago od Roberta Johnsona. Livin Free skvělým večerem pokřtili svou prvotinu. Nezbývá než se těšit na další koncerty téhle výborné party.


DALŠÍ REPORTÁŽE

 

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1246

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *