RockShock

Internetový rockový magazin

Letošní JazzFestBrno zakončí koncerty norských Jaga Jazzist a trumpetisty Ibrahima Maaloufa

Text: Arts Marketing

Letošní ročník festivalu JazzFestBrno zakončí dva koncerty: v rámci off-programové série Tension přijede 22. listopadu v brněnské premiéře do klubu Fléda norská osmičlenná nu-jazzová kapela JAGA JAZZIST. Hvězda labelu Ninja Tune je proslulá svými velmi energickými koncerty, které spojují jazz s elektronikou, experimentálním rockem i avantgardou. Po jejich vystoupení v Brně bude navíc následovat after party s AID KIDEM a jeho DJ setem. 5. prosince se pak téměř po deseti letech do brněnského SONO Centra vrátí francouzský trumpetista s libanonskými kořeny IBRAHIM MAALOUF, tentokrát s projektem THE TRUMPETS OF MICHEL ANGE, jehož název odkazuje na italského génia Michelangela. Více informací a předprodej vstupenek najdou zájemci na webu www.jazzfestbrno.cz.

„Je prakticky nemožné popsat nesčetné hudební vlivy a inspirace, které se promítají do repertoáru Jaga Jazzist. Zvukový rozsah a rozmanitost skladeb této norské kapely je skutečně nebývalá,“ charakterizuje styl Jaga Jazzist umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Kapelu založili v roce 1994 sourozenci Horntvethovi. Debut Grete Stitz vydala skupina v roce 1996 a okamžitě upoutala pozornost fanoušků, hudebních kolegů, producentů i majitelů podniků v srdci norské hudební scény. Přelomovým momentem se stal podpis smlouvy s vydavatelstvím Ninja Tune v roce 2002. „Ninja Tune nám pomohlo dostat se do celého světa. Najednou jsme hráli v Japonsku, koncertovali v dalších místech, kde jsme nikdy dřív nebyli, a chodily na nás mraky lidí,“ vzpomíná bubeník Martin. Jaga Jazzist vydali zatím u tohoto prestižního labelu šest úspěšných alb. „Přestože příští rok oslaví třicet let od svého vzniku, stále se jim daří vyhnout předvídatelnosti, která se u kapel dosahujících podobné dlouhověkosti občas dostaví. S každým koncertem znovu dokazují, že rozhodně nepřešlapují na místě a kráčí stále vpřed,“ dodává Vilém Spilka.

Trumpetista Ibrahim Maalouf představí v Brně svůj nový projekt The Trumpets Of Michel Ange. „Zavede nás do světa, kde folklor a moderna splývají v jedno,“ přibližuje Vilém Spilka. Tvorba hudebníka, který se narodil v Libanonu a před občanskou válkou s rodinou utekl do Paříže, je zakořeněná v jazzu, popu a world music, ale vznikla také pod nepřehlédnutelným vlivem urban music. „Maalouf je v současnosti zřejmě nejpopulárnějším francouzským instrumentalistou. Jeho obliba na domácí scéně v kombinaci s prací pro filmový průmysl znamená, že Maaloufovy výjezdy do zahraničí jsou čím dál vzácnější. Koncert na našem festivalu má tak veškeré předpoklady pro to, aby se stal jednou z hlavních hudebních událostí podzimu,“ uzavírá Vilém Spilka. Ibrahim Maalouf za posledních patnáct let produkoval, skládal, aranžoval a režíroval více než dvacítku alb pro sebe i další umělce. Složil také více než deset symfonických skladeb a dvacet filmových soundtracků. Zároveň nikdy nepřestal vyjadřovat svou lásku k trubce a improvizaci.

JazzFestBrno již také ohlásil program na rok 2024, kdy vystoupí tak velká jména současného jazzu, jako je čerstvá držitelka dvou Grammy zpěvačka SAMARA JOY, členové legendárních Snarky Puppy BILL LAURANCE a MICHAEL LEAGUE s akustickým projektem, Stingův dvorní trumpetista CHRIS BOTTI s vlastní kapelou nebo virtuózní banjista a držitel patnácti cen Grammy BÉLA FLECK. Vedle nich zahrají také jihoafrický klavírista, skladatel a producent NDUDUZO MAKHATHINI, brilantní americký trumpetista KEYON HARROLD proslavený tím, že nahrál part Milese Davise v životopisném filmu Miles Ahead, mladá newyorská saxofonistka LAKECIA BENJAMIN, japonský trumpetista TAKUYA KURODA nebo all-stars projekt TRIO GRANDE.

Vstupenky jsou v prodeji na www.jazzfestbrno.cz.

Videa:
www.youtube.com/watch?v=aum05fKlh1s
www.youtube.com/watch?v=wpg8jBFaj3c

JazzFestBrno – program:
22. 11. – Fléda
Jaga Jazzist
Aid Kid DJ set

05. 12. – SONO Centrum
Ibrahim Maalouf a The Trumpets Of Michel Ange


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1590

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *