RockShock

Internetový rockový magazin

Na festivalu Czech Music Crossroads zahrají například Tomáš Kačo, Nikol Bóková, Kaczi nebo manželé Havlovi

Text: Arts Marketing

Hudební festival Czech Music Crossroads, jehož osmý ročník proběhne od 20. do 22. května v nově zrekonstruovaném Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě, nabídne koncerty pečlivě vybraných kapel od nás i ze zahraničí. Zahrají například TOMÁŠ KAČO, NIKOL BÓKOVÁ, KACZI, MOONSHYE, THE SURVIVORS, manželé HAVLOVI i hudebníci z Francie (například zpěvačka MOONLIGHT BENJAMIN, známá z Colours Of Ostrava), Jižní Koreje, Polska a Slovenska. Koncerty, které jsou přístupné široké veřejnosti, doprovodí program pro hudební odborníky, publicisty či pořadatele. Více informací na www.crossroadsmusic.cz.

„Letošní program Czech Music Crossroads byl pečlivě vybrán českými i zahraničními odborníky. Během tří dnů zhlédnou návštěvníci dvacet koncertů různých žánrů a chutí,“ říká na úvod ředitelka Czech Music Crossroads Petra Hradilová. V pátek začne festival koncertem skvělého českého klavíristy Tomáše Kača, který žije v New Yorku a v rodné zemi mívá jen několik koncertů. „Barevný hudební mix bude v každém ze tří večerů ukončen hodinovou hudební třešničkou v podobě francouzských FLEUVES, MAYA KAMATY nebo Moonlight Benjamin,“ doplňuje Petra Hradilová.

Domácí jazzovou scénu zastoupí kvartet klavíristky a skladatelky Nikoly Bókové a skupina The Survivors, kterou tvoří hvězdní multiinstrumentalisté Jiří Slavík, Jiří Levíček a bubeník Jakub Tengler. Nadžánrovou písničkářskou scénu zastoupí zpěvačky a hudebnice Moonshye a Kaczi a zahraniční odborníky určitě potěší účast mezinárodně proslulého dua Ireny a Vojtěcha Havlových.

Ze Slovenska dorazí skupina SOLE, v níž zpěvačku Júlii Kozákovou doprovází muzikantská elita (kontrabasista Ľubomír Gašpar, klavírista Ľudovít Kotlár, akordeonista Filip Urda a bubeník Jakub Valíček). Ze slovenských tradic moderně vychází hudba houslisty MICHALA NOGY a jeho bandu, skupina VARKOCS se zase věnuje hudbě různých etnik žijících na Slovensku a za ústřední nástroj zvolila brumli (jewʼs harp).

Do polského tria BATIK patří francouzský kontrabasista Sébastien Beliah s perkusistou Piotrem Malecem, největší pozornost si však získává zpívající hráč na koru Noumassan Dembelé z Burkina Faso. Do nezařaditelné hudby PLASTIQ LOLE pro baskytaru a hlas vkládají zpěvačka Monika Madejska s Wojtkem Gałeckim elektroniku. Asi nejkomornější hudbu představí duo CHIAO-HUA CHANG z Tchaj-wanu, hráčky na dvoje starobylé tradiční housle – čínské erhu a mongolský morin khuur –, a polský jazzový kytarista PRZEMYSŁAW STRĄCZEK.

Fascinující hudby se dočkáme také z Jižní Koreje, odkud přijede skupina SINNOI, vedená fenomenální zpěvačkou Kim Bora a jazzovým kontrabasistou Leem Wonsoolem. Do mixu šamanských tradic, jazzu a elektroniky přispívají ještě virtuos na citeru goemungo Lee Jungseok a producent Godam. Čistě ženský soubor THE TUNE využívá tradiční korejské vokály a nástroje, přidává moderní klávesy a výsledkem je zcela nová forma asijské fusion music.

Moderní, nadžánrovou a na hranice nehledící hudbu přivážejí Francouzi. Zatímco dravou zpěvačku haitského původu Moonlight Benjamin doprovázenou rockovou kapelou si budete jistě pamatovat z Colours Of Ostrava, zbývající si na Crossroads odbudou českou premiéru. Patří mezi ně skupina BEL AIR DE FORRO hrající brazilskou hudbu s francouzskou příchutí, bretonská čtyřčlenná kapela ʼNDIAZ s tanečním pelmelem včetně musette, jazzu, bhangry a brazilského forró a soul/funky/popová zpěvačka JOY.D z Réunionu. Strhující trio Fleuves představí elektro verzi tradiční bretonské taneční hudby a naprosto strhující trad-moderní verzi réunionského tradičního stylu maloya říznutého šansonem a hip-hopem přiveze mezinárodně proslulá zpěvačka Maya Kamaty.

Vedle bohaté koncertní části nabídne Czech Music Crossroads českým hudebním profesionálům také možnost setkání a diskuse s předními zahraničními odborníky a promotéry. „Kdo se jen trochu orientuje na scéně world music, moderního jazzu a experimentální akustické hudby, bude nadšený. Taková sestava zahraničních profesionálů se na Czech Music Crossroads už dlouho nesešla,“ uzavírá Petra Hradilová.

Vstupenky na Czech Music Crossroads jsou v prodeji v síti GoOut.

Sleva pro studenty a držitele vstupenky na Colours Of Ostrava 2022:
20% slevu na třídenní festivalovou akreditaci získáte po zadání kódu CMC2022 na předprodejním portále GoOut.cz.

Hudební konference a showcaseový festival Czech Music Crossroads vznikl v roce 2014 s cílem vždy před Colours Of Ostrava představit hostům z celého světa kvalitní a přesahovou hudbu v žánrech world music, folku, jazzu a nové akustické hudby. Do loňského roku probíhal v prostoru Dolu Hlubina v Dolních Vítkovicích.

Czech Music Crossroads pořádá festival Colours Of Ostrava za finanční podpory Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury. Partnery pro výběr zahraničních umělců jsou Katovice – Město zahrad (Polsko), World Music From Slovakia (Slovensko). Zvláštními partnery pro rok 2022 jsou Korea Arts Management Service, Centre national de la musique, Institut Francais Prague, Institut Francais Paris, Glazz Music, Spectacle Vivant en Bretagne.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 601

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *