Dead Dog Legacy vydávají eponymní debut: Konec jako nový začátek, smrt jako proměna

Text: Anna Mašátová
Olomoucká kapela DEAD DOG LEGACY přichází se svým debutovým eponymním albem – devíti skladbami, které vznikly ve spolupráci s producentem Amákem ve studiu Golden HIVE. Deska zachycuje klíčový moment zrodu – nejen nového hudebního projektu, ale především nové umělecké vize a osobního přístupu k tvorbě.
Frontman Tomm Prochazka se v nových skladbách vypořádává s koncem předchozí éry Dirty Old Dogs a vydává se cestou hlubší introspekce. Album, které sám vnímá jako osobní terapii, se nese ve znamení témat smrti, proměny, hledání rovnováhy a spirituálního smíření.
„Dead Dog Legacy je pro mě nový nástroj, jak pochopit konec – a zároveň otevřít další kapitolu. Je to cesta přijetí. Hudba je pro mě způsob, jak pochopit sám sebe. Dirty Old Dogs pro mě znamenali důležitou životní etapu – období, které dokonale odráželo mé tehdejší myšlení i prožívání. Když se k těm písním vracím, je to jako listovat starým fotoalbem. Cítím tehdejší emoce, vybavuji si obrazy. Díky odstupu dnes dokážu s větším klidem pojmenovat radosti i bolesti, které jsem prožil. A i když se na první poslech může zdát, že se pohybuji v temnotě, celé nové album Dead Dog Legacy nese pozitivní energii. Chci se skrz tmu dostat ke světlu. A cestou si to užít,“ ohlíží se Prochazka.
Dead Dog Legacy žánrově oscilují mezi podladěným doomovým výrazem, stonerrockovou hutností a beatovými pasážemi s nádechem rapu, jazzu či elektroniky. Každá skladba vytváří svůj vlastní svět – atmosférou, textem i energií. Úvodní Boost přináší reflexi nejistoty, hledání identity a potřeby zalíbit se – taneční groove a elektronické plochy přitom kontrastují s existenciálně laděným textem. Street, napsaná jako první po rozpadu Dirty Old Dogs, je výbušným manifestem osobní svobody. V obrazu popálenin se zrcadlí bolest i očista, hudebně jde o syrový kytarový útok plný napětí.
Temná, majestátní a pomalá skladba Black připomíná rituál – přijímání temnoty bez strachu, spíše s úctou. Černá zde není barvou smutku, ale hlubokého klidu a odevzdání. V kontrastu k ní stojí dvojice High a Velvet, které se s ironickým nadhledem a jazzovým odstínem věnují tématům závislostí, konzumace a neustálé potřeby stimulace. Groovy pasáže pak zdůrazňují vnitřní rozpor mezi neklidem a touhou po požitku.
Výrazně spirituální rozměr nese skladba Bardo, inspirovaná buddhismem, antikou i křesťanskými motivy. Text tu připomíná modlitbu nebo poetickou meditaci o přechodu mezi životem a smrtí, o prostoru mimo čas. Nechybí ani osobní zpovědi. V Lover se Prochazka noří do archetypálních obrazů, skrze něž přemítá o rodině a vztahu k sobě samému. Gang pak s odlehčenou ironií zachycuje vnitřní dilema mezi světem undergroundu a popovější přístupností. Výsledkem je osvobozující poselství: tvořit bez kompromisů. Závěrečná skladba Low přináší reflexi stagnace – jako varování před uhasínáním vnitřního ohně. Zároveň ale připomíná, že právě oheň – i ten spalující – udržuje život v pohybu.
Skupina Dead Dog Legacy vznikla na podzim 2023 jako proměna někdejší kapely Dirty Old Dogs. Nový projekt frontmana Tomma Prochazky představuje jeho autorskou tvorbu, která vychází z kytarových rockových základů, ale nebojí se elektronických textur, hip-hopových beatů ani melodického popu. Výsledný zvuk se pohybuje na rozhraní žánrů a propojuje různorodé vlivy pod jednotícím rukopisem – temnější atmosférou a tématy, která často míří pod povrch: spiritualita, závislosti, sebepoškozování, přijetí, láska, přátelství i smrt. Aktuální sestavu tvoří zpěvák a kytarista Tomm Prochazka, kytarista Jan Zatloukal, baskytarista Romero Parada, bubeník Pita a zpěvačka Zuzana Neubauerová.
Dead Dog Legacy nabízejí silnou mozaiku osobních výpovědí, filozofických reflexí i kulturních odkazů. Kapela se nebojí kontrastů: temnotu vyvažuje lehkostí, hloubku nadhledem, introspekci rytmem. Album Dead Dog Legacy vychází na CD, vinylu i digitálně na všech streamovacích platformách v distribuci Indies Scope.
Dead Dog Legacy představí desku živě v Liberci (28. 5., Atelier) a německých městech Výmar (29. 5., OMA), Chotěbuz (30. 5., Galery Fango) a Pirna (1. 6., Komplex 45). V červnu kapela vystoupí na festivalu Slunovrat v Opavě (20. 6.), v srpnu zavítá do Maďarska – konkrétně do Budapešti (15. 8., Lampas) a Segedínu (16. 8., Nyugi Kert) – a následně na legendární Festival Banát v rumunském Eibenthalu (20.–23. 8.).
Na podzim se Dead Dog Legacy vrátí do Olomouce, kde 26. září pokřtí album v klubu Jazz Tibet. Tamtéž vystoupí znovu 31. října na společném koncertě s kapelami GREYNBOWNES a KAKKTUS. Turné vyvrcholí 14. listopadu v pražském klubu 007 Strahov, kde kapela vystoupí po boku SYNŮ SMRTI.
Multilink streamovacích platforem – www.orcd.co/deaddoglegacy2025
Související odkazy:
www.facebook.com/dead.dog.legacy
www.instagram.com/dead.dog.legacy
- Traktor míří do Hodonína: Červencový Warning Veekend vás naladí na koncert roku
- Na ceny Grammy nominovaní I Prevail chystají srpnový návrat do Prahy
- Absolut Deafers přijedou na rockový svátek do Kobeřic u Brna
- Štěrkovna Open Music nabídne opět řadu mimořádných projektů
- Po čtvrtstoletí ožije třetí album Thalarion. V létě v reedici na digipacku, na podzim poprvé na vinylu
- Brutal Assault hlásí 96 % prodaných vstupenek!