RockShock

Internetový rockový magazin

Vladimír Mišík, Etc… 4 aneb Osm osvědčených songů v nové reedici na LP, CD i digitálně

Text: Supraphon

Pokračování úspěšné reediční řady alb VLADIMÍRA MIŠÍKA se letos dočkalo čtvrtého pokračování. Podobně jako v případě předchozích dvou řadovek reedovaných v letech 2020, resp. 2022, i další počin z Mišíkovy výtečné studiové diskografie nese pouze číselné označení. A stejně jako debutu, ‘Dvojce‘ i ‘Trojce‘ se mu dostalo důkladného remasteringového opečování ve studiu SONO i ‘heavy‘ gramáže LP verze. Osmičku ověřených songů, které se na album Etc… 4 vměstnaly, si tak užijete doslova v plné palbě i s obalem doplněným kdysi zakázanou titulkou Karla Halouna. Nalaďte se videoteaserem:

„Dopadlo to výborně, skalní mišíkovci jsou jen trochu v šoku. Tytam jsou stonesovsko-bluesově-kozumplicové časy. Ještě nikdy si Etc… tak nepohráli se studiovými možnostmi (aťsi třeba přetáhli nahrávací frekvence a skládali se pak ze svého…), uskutečňujíce přepestré aranžérské nápady; všechny ty mixáže, slévání nástrojových zvuků do nových, neobvyklých vrstvení a rozkládání do jemných ‘přiznávek‘, stereo efekty s ‘přeléváním‘ kytar z kanálu do kanálu atd. To je, oč tu běží – vymysleli moderní, ale nikoli módní, nezaměnitelný zvuk, při vší barvitosti jednolitý v hudebním myšlení,“ napsal mimo jiné ve své recenzi ‘Čtyřky‘ v Gramorevue 2/1988 Jan Rejžek.

Jeho (zaslouženě) pochvalná slova na adresu alba i samotných muzikantů, tedy Vladimíra Mišíka a tehdejšího Etc… ve složení Jan Hrubý, Jaroslav ‘Olin‘ Nejezchleba, Petr Skoumal, Stanislav Kubeš, Vladimír ‘Guma‘ Kulhánek a Pavel Skala, zároveň trefně popisují i poměrně razantní proměnu v porovnání s předchozími nahrávkami.

Na spolehlivě silných melodiích, kvalitě textů (tentokrát pětkrát od Jiřího Dědečka, po jednom od Jana Buriana, Josefa Šimona a Mišíka společně s Evou Rudyšarovou) a jedinečném zpívání se nezměnilo nic. Písním na Mišíkově ‘Čtyřce‘ se však dostalo elektronického kabátu módního střihu, včetně instrumentálních předeher a spojováků. Klávesy a bicí tak vykazují významnou počítačovou podporu, srovnatelnou třeba se synth fantaziemi Thomase Dolbyho (Doteky) a rytmickou úderností Petera Gabriela (Návštěvní den). Zvuk tak možná mohl překvapit svou moderností, která byla ale implementována umně a citlivě tak, aby zůstal zachován i tolik typický sound Etc…

A nezávisle na zvuku zůstalo zachováno i tolik charakteristické inteligentní písničkářství, které si svou vysokou kvalitu i přesahy daleko za hranice muziky drží i bezmála čtyřicet let po prvním vydání.

Stejně jako si svůj hluboký význam stále drží slova, která Vladimír Mišík pronesl v rozhovoru s Vladimírem Vlasákem pro časopis Melodie vydaný v březnu 1989: „Je fakt, že nikdo z písničkářů problémy společnosti nevyřeší. Ale písničkáři jsou tu od toho, aby z celého svého srdce zpívali o situacích, které je i nás trápí. Lidi o problémech samozřejmě vědí a vidí je, ale když o nich ještě uslyší, je šance, snad i naděje, že o nich budou víc přemýšlet…“


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *