RockShock

Internetový rockový magazin

Kapela MANU: a aplikace BrightSky bojují hudbou proti domácímu násilí

Text: NetwIN Production

Kapela MANU: vydala nový singl s názvem Počkám, jehož tématem je domácí násilí. Skladba vyšla symbolicky právě 25. listopadu, v Mezinárodní den proti násilí na ženách. Kapela MANU: se rozhodla touto skladbou pomoci šířit osvětu cílenou na oběti domácího násilí, které se ještě nerozhodly anebo doposud nenašly sílu či odhodlání řešit své stávající či dlouhodobě trvající problémy. K písni souběžně vyšel také videoklip, který by měl ještě více umocnit povědomí o závažnosti těchto skutečností, se kterými se v Čechách potýkají tisíce vztahů a domácností.

Ústředními postavami videoklipu je mladý pár. Týranou ženu zde velmi osobitým způsobem ztvárnila herečka Bára Jánová, známá např. ze seriálu Slunečná či Survivor Česko a Slovensko, jejího partnera a trýznitele v jedné osobě si zahrál Richard Pekárek, aktuálně umělecky působící v Městském divadle v Brně.

„Nejen domácí násilí, ale jakýkoli způsob manipulace a ubližování způsobuje hluboká traumata, na která se nabalují další a další problémy. Chci o těchto tématech mluvit, protože jedno souvisí s druhým a pak tím dalším. Není jednoduché je rozeznat, vzpomenout si a následně vše léčit. Chci být nápomocná, jak nejvíc to půjde. Proto jsem na nabídku natočit tento videoklip okamžitě kývla. Jsou to takové mé vstupní dveře,“ říká herečka Bára Jánová.

Videoklip reflektuje nejčastější příznaky a projevy domácího násilí, k nimž bývají jeho oběti zpočátku většinou slepé a lhostejné a nepřikládají jim bohužel potřebnou váhu a důležitost. Ukazuje však velmi jasně nejčastější situace chování partnerů. Násilí ve videoklipu není záměrně vyobrazeno. Je přeneseno a ztvárněno velmi působivým scénickým tancem v podání choreografa Tomáše Smičky a Veroniky Hanušové.

Kapela MANU: se propojila s Nadací Vodafone ČR, která se podílí na vývoji a propagaci mobilní aplikace BrightSky, sloužící právě pro pomoc obětem domácího násilí. Kdokoliv může prostřednictvím této aplikace anonymně požádat o pomoc či upozornit na domácí násilí ve svém okolí. Zároveň zde mohou lidé najít informace, zda právě oni sami nejsou oběťmi domácího násilí, a to aniž by si to vůbec uvědomovali.

Kapela MANU: se snaží nejen písní Počkám, ale především jejím filmovým ztvárněním upozornit na toto téma, přispět k veřejné diskusi, případně navést již stávající oběti domácího násilí k jeho možnému řešení. A právě Nadace Vodafone tato řešení pomocí aplikace BrightSky poskytuje.

„Jsem moc ráda, že Anička a její kapela otevřela tohle důležité téma, protože i kdyby ta písnička měla pomoct jednomu z vás, kdo ji uslyší, tak má určitě smysl. A jsem moc ráda, že můžeme pomoci i my. V Česku provozujeme aplikaci BrightSky pro odhalení domácího násilí. Aplikace je určena komukoliv, kdo má obavy, že by on sám byl v násilném vztahu, či pokud má obavy o někoho ze svých blízkých; může to být sestra, kolega v práci, kdokoliv, kdo je vám blízký tak, abyste dokázali poznat, zda nepotřebuje vaši pomoc, a případně vědět, jak můžete vaši pomoc citlivě nabídnout,“ říká programová manažerka Nadace Vodafone ČR Veronika Řídelová, která se stará o rozvoj a propagaci aplikace BrightSky.

Oběti domácího násilí si mohou aplikaci stáhnout do svého telefonu a jejím prostřednictvím pak nejen potřebnou pomoc vyhledat, ale také si například zaznamenávat potřebné důkazy páchaného násilí a získávat další velmi užitečné informace. Aplikace BrightSky tak může posloužit každému, i tomu, kdo má ve svém okolí někoho, kdo může být ohrožený a sám si nedokáže o pomoc požádat.

„Natáčení videoklipu bylo extrémně náročné a videoklip jsme natočili za jeden jediný den, ačkoliv situací, které by se ohledně násilí daly zaznamenat, je bohužel i na několik natáčecích dní. Všichni jsme dali do jeho natočení maximum. O to větší mám radost, že nám pod rukama vznikla tak krásná a nesmírně důležitá věc,“ říká zpěvačka kapely MANU: Anna Knauerová.

„Režisér Jarda Stuchlík a kameraman Filip Kettner odvedli opravdu skvělou a precizní práci. Nebýt tak úžasného týmu, který se na natáčení podílel, nikdy bychom nedotáhli klip do takové podoby. Téma domácího násilí, byť v našem případě hrané a v hudebním klipu inscenované, nám v mnohokrát opakovaných scénách skutečně vyvolávalo mráz v zádech. To, co předvedli herci a tanečníci, jak se vžili do svých rolí, se nedá snad ani slovy popsat. Ostatně, přesvědčte se sami,“ dodává Knauerová.

Kapela MANU: je alternativně-popová kapela s osobitým stylem, jejíž tvorba v sobě nese alternativní prvky, avšak s jistotou se opírá o přímočaré melodické linky své frontwoman Anny Knauerové. Hudba MANU: je čistě autorská a dá se o ní říci, že se nebojí uhýbat ze zaběhlých stereotypů. Pojícím prvkem však vždy zůstávají poetické texty psané v českém jazyce, jež se nesou v duchu lehké melancholie, ze které však posluchači mohou vždy nalézt východisko.

Související odkazy:
www.kapelamanu.cz
www.facebook.com/kapelamanu


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 572

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *