RockShock

Internetový rockový magazin

Americký kytarista Pat Metheny představí 29. dubna v Praze novou krev

Text: Arts Marketing

Legendární americký kytarista PAT METHENY vystoupí 29. dubna v pražském Foru Karlín s projektem SIDE-EYE, ve kterém dává příležitost mladším hudebníkům. Nijak přitom netají, že energie nastupujících jazzových hvězd inspiruje k brilantním výkonům i jeho samotného. Vstupenky na sezení jsou již v prodeji v síti Ticketmaster. Koncert pořádá P&J Music.

Methenyho pohnutky k založení proměnlivého tria Side-Eye, se kterým se kytarista v dubnu vrátí i do Prahy, jsou skutečně sympatické. „Chtěl jsem vytvořit platformu pro rotující obsazení hudebníků z mladších generací, kteří mě zaujali. Sám jsem se v době svých začátků v Kansas City rozvíjel díky starším muzikantům, kteří mě najímali. Díky jejich zkušenostem a požadavkům, které na mě kladla jejich hudba,“ objasnil sedmašedesátiletý Maestro.

Vytříbený vkus držitele dvacítky cen Grammy a jednoho z nejvlivnějších žijících jazzových kytaristů jsou přitom zárukou, že vybraní mladí spoluhráči patří ke špičkám svého oboru. „Na Jamese Franciese mě upozornil kamarád Eric Harland. Souhlasil jsem, že si zkusím dát s Jamesem session na zkoušku, a přemýšlel jsem, kterého z baskytaristů pozvat. Eric mě ovšem upozornil, že s Jamesem žádného potřebovat nebudu,“ vypráví Metheny o setkání s klávesistou.

James Francies (*1995, Houston, Texas) je skutečně mistrem jak techniky klavírní, tak varhanní, kdy bezchybně ovládá basové rejstříky nástroje. V rodném městě absolvoval prestižní High School For The Performing And Visual Arts, za dalším vzděláním a zkušenostmi se vypravil do New Yorku. V hlavním městě jazzu se brzy prosadil jako člen kapely Jeffa ‘Taina‘ Wattse či spoluprací s Chrisem Potterem, se kterým natočil desky Circuits (2017) a Sunrise Reprise (2020). Potter ostatně hostuje i na Franciesově kapelnickém debutu Flight (2018), vydaném na prestižním labelu Blue Note. V roce 2021 si Francies připsal na konto druhou profilovou desku Purest Form. Vedle zkušeností jazzových má za sebou také hraní s R&B divou Lauryn Hill.

Methenyho spolupráci s Franciesem již stihlo zachytit loňské vydařené koncertní album Side-Eye NYC (V1.IV), na kterém ještě bubnoval Marcus Gilmore. Věrný svému záměru mladé spoluhráče střídat ovšem kytarista přiveze do Prahy jinou velkou bubenickou naději.

Joe Dyson (*1990, New Orleans, Louisiana) začal hrát na bicí nástroje už v dětství při bohoslužbách v kostele. Formální hudební vzdělání absolvoval na New Orleans Center For Creative Arts, poté získal prezidentské stipendium na Berklee College Of Music. Především však jako sideman koncertoval na pěti kontinentech a prokázal svůj um na třicítce alb. Účinkoval i na deskách takových hvězd, jako jsou Dr. Lonnie Smith, Nicolas Payton nebo Christian Scott a Tunde Adjuah.

Od koncertu svěžího a stále oživovaného tria lze očekávat nezaměnitelný sound a ověřené kvality Pata Methenyho a zároveň jiskřičky nových inspirací. Právem se můžeme těšit na mimořádný zážitek.

Videa:
www.youtube.com/watch?v=hRyGW7zcNgo
www.youtube.com/watch?v=ZoeBmxymNfs

Pat Metheny (USA) – 29. 4. 2022, 20.00 hod. – Praha, Forum Karlín

Vstupenky – www.ticketmaster.cz/artist/pat-metheny-vstupenky/784


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 556

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *