RockShock

Internetový rockový magazin

Hlavní hvězdou Blues Alive bude kytarista a zpěvák Devon Allman. Jana Koubková zde na speciálním koncertu oslaví osmdesátiny

Text: Arts Marketing

Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry, přidává další zahraniční i domácí jména, a kompletuje tak svůj letošní program. Jako hlavní hvězda přijede v listopadu do Šumperka se svojí kapelou proslulý kytarista a zpěvák DEVON ALLMAN, zástupce jednoho z nejslavnějších muzikantských rodů, syn Gregga Allmana a synovec Duana Allmana, zakladatelů legendární jižanské kapely The Allman Brothers Band. Nově na program přibyla také dvě uskupení reprezentující chicagské blues a místní slavný festival CHICAGO BLUES FESTIVAL FEAT. STEPHEN HULL & DAVE HERRERO & SHERYL YOUNGBLOOD a LEGENDS OF CHICAGO BLUES FEAT. OSCAR WILSON, JIMI PRIMETIME SMITH & BOBO CORRITORE.

K dalším nově potvrzeným hudebníkům patří alabamský písničkář EARLY JAMES, který míchá prvky blues, folku, rocku a klasické country, vítězové vyhledávací soutěže Blues Aperitiv, slovenští KIERO GRANDE, polští ROBERT KORDYLEWSKI TRIO a srbští THE BAD WEEK, nebo mladí talenti z European Blues Challenge – holandské akustické trio ROBBERT DUIJF BAND, rakouský kytarista a zpěvák JÖRG DANIELSEN a americký kytarista BEN PREVO. Na speciálním koncertu s řadou hostů oslaví v Šumperku své osmdesátiny zpěvačka JANA KOUBKOVÁ. Z českých jmen nebude chybět například MIREK KEMEL se svým triem. Celý program včetně předprodeje vstupenek najdou zájemci na www.bluesalive.cz, kde jsou také nově v prodeji balíčky s ubytováním.

„Co se týká vystupujících umělců, podařilo se nám dát dohromady možná nejkvalitněji obsazený ročník festivalu,“ říká na úvod bez nadsázky jeho ředitel Vladimír Rybička. Osmadvacátý ročník Blues Alive, který proběhne letos od 14. do 16. listopadu, nabídne v šumperském Domě kultury dvě rovnocenné hlavní scény. „Letos je nově pojmenujeme podle největších hvězd v naší historii, bluesových legend kytaristy Huberta Sumlina a harmonikáře Jamese Cottona,“ říká Rybička. Vedle tradičního Klášterního kostela se bude hrát také v hotelu Perk a restauraci Šumpercana.

„Letošní ročník určitě potěší bluesrockové fanoušky,“ říká k hlavní hvězdě Devonu Allmanovi dramaturg Ondřej Bezr. V současné době tento kytarista a zpěvák koncertuje se sdružením THE DEVON ALLMAN PROJECT, ve kterém jej doprovází další kytarista, basista, hráč na hammondky a dva bubeníci. „Kapela má na repertoáru jak klasické songy Allman Brothers, tak původní skladby Devona Allmana. A jako překvapení slibuje také nečekané coververze,“ doplňuje Bezr.

Stejně jako loni, ale ve zcela jiném obsazení, uvítá Blues Alive projekt vyslaný nejvýznamnějším bluesovým festivalem světa, tentokrát pod názvem Chicago Blues Festival feat. Stephen Hull & Dave Herrero & Sheryl Youngblood. Základ tvoří kapela STEPHEN HULL EXPERIENCE se zpěvačkou Sheryl Youngblood. Ta je nejen jednou z nejčastěji vídaných osobností v dnešních chicagských klubech, ale navíc s gospelovými The Thompson Community Singers Of Chicago získala Grammy. Třetím je kytarista a zpěvák Dave Herrero, dnes už plně etablovaná osobnost chicagského blues.

Třicetiletý písničkář Early James patří k objevům Dana Auerbacha, proslulého producenta a poloviny kapely The Black Keys, na jehož labelu Easy Eye Sound vydává své desky. „Postupně si vypracoval vlastní nezaměnitelný styl, do kterého namíchal prvky blues, folku, rocku a klasické country. Jeho autorský rukopis, nadhled a pódiové vystupování bývá často srovnáváno s Tomem Waitsem,“ dodává Bezr.

Trojice nových kapel vzešla z letošní talentové soutěže Blues Aperitiv. „Kiero Grande tančí na hranici jemnocitu blues a drsnosti rockové hudby, dle vlastních slov hrají progresivní blues rock,“ říká Bezr. Polská trojice Robert Kordylewski Trio zaujala porotu nejen autentickým bluesovým cítěním a vynikající souhrou, ale také brilantní hrou svého frontmana. Díky Ceně diváků letos hostí Blues Alive vůbec poprvé kapelu ze Srbska – The Bad Week. „Skupina se inspiruje zdroji v americkém country/blues, ale dodává do něj vlastní písničkové elementy,“ upřesňuje Bezr.

Další účinkující přivezli pořadatelé ze soutěže European Blues Challenge. Robbert Duijf Band, akustické trio z Holandska, zde letos zvítězilo v kategorii kapel. „Velmi posluchačsky vstřícný band dokáže publikum zatáhnout do děje, rozesmát, pobavit, ale třeba i roztesknit,“ láká Bezr. Charismatický rakouský kytarista a zpěvák Jörg Danielsen vystoupí v rámci komorního odpoledne v Klášterním kostele. „Umí nejen předat hluboké emoce a projevit radost ze hry, ale také svoje vystoupení okořenit humorem a ztřeštěností,“ doplňuje Bezr. Irský kytarista Ben Prevo uhranul zástupce Blues Alive na první pohled: „Svoji elektrickou kytaru při sólových vystoupeních dokáže ztišit i vytavit do rockových poloh. Pomáhají mu elektronické efekty, zejména looper, s jehož pomocí vytváří hypnotické groovy. Určitě jde o jednoho z letošních černých koní,“ popisuje Bezr.

Jana Koubková, absolutní hvězda české hudby bez ohledu na žánr, slaví letos v říjnu osmdesátiny. Proto se dramaturgie Blues Alive rozhodla této velké dámě uspořádat v rámci sobotního tematického koncertu narozeninovou oslavu. „Kromě brilantně sehraného Jana Koubková Quartetu si oslavenkyně zazpívá i s trojicí svých letitých přátel a kolegů, se kterými ještě nikdy naživo nevystupovala – pianistou Martinem Kratochvílem, kytaristou Tonym Ackermanem a saxofonistou Joem Kučerou,“ uzavírá Bezr.

Celkově letošní program nabídne přes třicet účinkujících na třech pódiích a řadu dalších akcí po celém městě – jam session, tematické odpoledne, projekci filmu, poslechové pořady nebo výstavu fotografií. Již v lednu festival ohlásil, že na něm zahrají například americký bubeník a kytarista, držitel Grammy a mnoha cen Blues Music Awards CEDRIC BURNSIDE, americký bluesový písničkář, držitel řady Blues Music Awards a tři nominací na Grammy ERIC BIBB, brilantní kytarista z Miami a ‘Bluesrockový umělec roku 2023‘ ALBERT CASTIGLIA, významný americký zpěvák a rockový písničkář CHUCK PROPHET a řada dalších.

„Každý rok se snažíme zlepšovat své služby pro návštěvníky. Letos jsme například zjednodušili prodeje ubytování na domovech mládeže, o které je v době festivalu tradičně obrovský zájem,“ říká další z organizátorů Štěpán Suchochleb. Nově si tak zájemci mohou tyto pokoje koupit jednoduše online přímo ve festivalovém eshopu www.bluesaliveshop.cz/ubytovani. Další novinkou jsou zvláštní vstupenky s názvem ‘Blues Alive se vším všudy‘, které zahrnují ubytování, dopravu mezi hotelem a festivalovým areálem a také stravování na festivalu. K dostání jsou na adrese www.bluesalive.cz/vstupenky.

Třídenní vstupenky na hlavní večery Blues Alive 2024 v ceně 2700 Kč jsou k dostání na webu festivalu. Více informací najdou zájemci na www.bluesalive.cz.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 638

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *