RockShock

Internetový rockový magazin

Kapela Adovany září na mezinárodní scéně, teď se chystá dobýt české publikum

Text: PResscode

Už jste slyšeli o ADOVANY? Tato pětičlenná česká kapela, kombinující rock, pop, funky a indie, se svou autorskou hudbou a propracovanými videoklipy získává jedno ocenění za druhým. A to jak ve světě, tak i doma. V New Yorku se svým videoklipem Ordinary Guy vyhráli první cenu jako ‘Kapela roku‘ a v Londýně zabodovali rovnou ve dvou různých soutěžích i jako vítěz hlavní ceny. S českou verzí tohoto videoklipu vyhráli na Prague Music Video Awards. V minulosti vystupovali jako předkapela na koncertech Chinaski nebo Kosheen, ale aktuálně jsou součástí hned několika tuzemských festivalů, pracují na dalším albu a postupně se i na české hudební scéně dostávají na výsluní. Kapelu Adovany si dobře zapamatujte, protože o nich ještě rozhodně uslyšíte. A možná už brzy, protože právě je ve finále soutěže o možnost zahrát si na největších českých festivalech.

Aktuálně jejich nejúspěšnější videoklip má anglickou i českou verzi a sbírá ocenění po celém světě. Písničku napsal The Mirek (zakladatel kapely Miroslav Krutina), o produkci se postaral Aleš Zenkl a za scénářem i režií stojí divadelní a seriálový herec Tomáš Krutina. Kameru obstarával Petr Silovský. Hlavní roli ve videoklipu si zahráli zpěvačka Natálie Skotnická a hostující mladý talentovaný herec Tomáš Dalecký, známý například ze seriálů Metoda Markovič: Hojer, Iveta, Specialisté nebo z filmu Střídavka. Anglická verze singlu nese název Ordinary Guy a za stejnojmenný klip v Londýně na BIFF (Bright International Film Festival) obdržela kapela ocenění Award Winner. Z London Music Video Awards mají doma ocenění Honorable Mention a v New Yorku byla kapela Adovany vybrána z celkové konkurence 600 projektů z celého světa v rámci festivalu NIL Gallery a získala cenu ‘Best Band Award Of The Year‘. Název české verze je Jako pěna a tato verze videoklipu nedávno vyhrála hlavní cenu na Prague Music Video Awards a k tomu ještě klip získal další ocenění: ‘Best music video‘, grand prix: ‘Czech music video‘, grand prix: ‘Pop music video‘ a grand prix: ‘Music video‘.

Minulý rok kapela vydala debutové album s názvem Talk To Me!, které obsahuje 12 anglických songů a je ve stylu indie rock / indie pop. Na nahrávce hostuje slavný bubeník Roman Vícha (Ewa Farna a Muff). O produkci se podělili Aleš Zenkl (Port10 Studio), Amák (Golden HIVE Studios) a Kuba Tengler (Noisy Pots). Nyní jsou již v dokončovací fázi své druhé desky, kde by měly být písně už jen v českém jazyce. „Ještě to necháme trochu zrát, pak si nahrávky poslechneme a rozhodneme, zda je pustíme do světa v podobě alba. Už se na to těšíme,“ dodává frontman kapely Adovany Mirek k dalšímu albu, které by mělo vyjít tento rok na podzim.

„Aktuálně máme před sebou několik koncertů v rámci českých festivalů, na které se moc těšíme, protože živé hraní je součástí našeho tvůrčího procesu. Ty písničky se musí ‘ohrát‘, aby si sedl výraz i frázování. Baví nás pracovat za pochodu a zdá se, že se nám ta tvůrčí volnost vyplácí, když vidíme ocenění ze všech stran. Vážíme si toho o to víc, že nejsme (zatím) žádní profíci, máme svá zaměstnání a muziku děláme pro radost,“ dodává The Mirek.

Kde můžete Adovany slyšet v nejbližší době:
17. 05. – Plasy u Plzně, Woodstock 2024
02. 06. – Roztoky u Prahy, Středočeská Skutečná liga
07. 06. – Semtěš, Rock a jiné múzy
23. 06. – Praha, Hanspaulský festival
02. 08. – Čeladná u Ostravy, Ladná Čeladná
03. 08. – Nová Pec u Lipna, Novopecké slavnosti
10. 08. – Mělník, Mělnický košt

Bio kapely (www.adovany.cz)
Kapela se začala tvořit v r. 2018, hrály se duety, balady, vlastní i převzaté. Cílovkou byly malé sešlosti, bary… Dvorním autorem kapely je kytarista a zpěvák Mirek Krutina (v civilu působí jako obhájce a právní expert na trestní právo). Postupně se kapela vyvíjela, rozrůstala, žánrově posouvala a přešla čistě na vlastní autorskou hudbu. Přidala se Květa Klajblová (saxofon a zpěv; v civilu biochemička), Solvína (baskytara; v civilu manažerka cestovního ruchu) a v únoru 2019 bubeník Ondra Gojda (v civilu ajťák). Kapela na nic nečekala, koncertovala sice od podzimu 2018, ale své založení počítá až od vstupu bubeníka a od okamžiku, kdy má svůj dnešní název, tedy od roku 2019. V létě 2019 nastoupila do Adovany zpěvačka Natálie Skotnická (dříve Pink Angels; v civilu tvoří umělecké designové šperky). Bubeník Ondra se v roce 2021 vydal směrem k jinému žánru a založil vlastní projekt. Poté hrálo s kapelou několik dalších bubeníků (z nichž nejdéle Vojtěch Řehák). Nyní kapela s nadšením najímá ty nejlepší profesionální bubeníky, vždy na pozici hosta. S Adovany již hráli Roman Vícha (studio), Matěj Lienert, Michal Kolouch Daněk, Kuba Tengler. Kapela čile produkuje. Má přes 20 singlů na sítích a okolo 10 videoklipů. V prosinci 2023 Adovany konečně vydali první album Talk To Me! Do alba zařadili 12 svých autorských písniček v angličtině ve stylu indie. Na podzim 2024 chystají Adovany novou, rockovější desku v českém jazyce.

Kapelu sledujte na jejich oficiálním FB profilu.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 689

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *