RockShock

Internetový rockový magazin

Čtyři hlasy, čtyři kontrabasy, okouzlující hudební krajiny. HLASkontraBAS Oktet vydává 26. dubna nové album Kaleidoscapes

Text: Arts Marketing

Unikátní hudební formace HLASKONTRABAS OKTET, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté pod vedením Petra Tichého a Ridiny Ahmedové, vydává 26. dubna u vydavatelství Animal Music nové ‘severské‘ album nazvané Kaleidoscapes. Nahrávka vznikala loni v létě na Islandu a poté na podzim formou společného živého natáčení ve studiu SONO Records. Album zavede posluchače v devíti původních skladbách na cesty hudebními krajinami – tajemnými, křehkými, divokými i krásně melancholickými. Prostě okouzlujícími tak, jako se jeví svět skrz barevná sklíčka kaleidoskopu.

Skladby přímo pro album napsali přední skladatelé soudobé hudby z Norska (Mats Eilertsen, Nils Økland), Islandu (Ragnheiður Gröndal, Pétur Þór Benediktsson), Izraele (Adam Ben Ezra) a České republiky (Petr Wajsar, Beata Hlavenková). Na nahrávku přispěli také dvěma kompozicemi zakladatelé formace, zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý, kteří tak dotáhli do konce svůj zprvu bláznivý nápad původní dvoučlenný HLASkontraBAS s looperem rozšířit na osmičlennou sestavu.

Dle Petrova názoru mají severští skladatelé jiné vnímání času: „Jejich skladby mají pomalejší tempo i vývoj. Všechny jsou spíše meditativní a kontemplativní. Doufám, že se nám jejich hloubku podařilo zachytit. Tři z nich jsou také velmi ovlivněné folklorní melodikou.“ Dvojice zakladatelů také oslovila české autory a izraelského hudebníka Adama Bena Ezru, kteří tak přispěli k celkové pestrosti alba. „U Adama je důvod jasný. Skvěle zpívá, hraje na kontrabas, naživo loopuje a patří mezi světovou špičku této disciplíny. Beata Hlavenková je jedinečná skladatelka a k tomu naše kamarádka. Napsala pro nás už druhou skladbu. S Petrem Wajsarem se známe také dlouho. Tušil jsem, že pro nás vymyslí něco z jiného soudku než ostatní,“ vysvětluje Petr.

Jak zdůrazňuje Ridina, letní rezidence na Islandu měla velký přínos: „Možnost zažít tak odlišnou krajinu, abych více pochopila hudbu, která tam vznikla, a dokázala ji citlivěji interpretovat. Byla radost pak islandské skladby hrát pro místní lidi, včetně jejich prezidenta. Vnímala jsem to jako poklonu této fascinující zemi.“ A dodává i praktický význam: „Ty skladby nejsou snadné na zahrání. Jak formou, tak i tím, že vystupovat v téhle sestavě není pro nikoho obvyklé. Vyžaduje to trénink, musíme se všichni dobře poslouchat a vnímat. Proto je skvělé, že jsme si před cestou do studia mohli nový repertoár zažít naživo.“

Deska vznikla ve studiu formou společného živého nahrávání. „Místo postupného nabírání jednoho nástroje po druhém jsme si v SONU prostě stoupli do kruhu a spustili. Díky tomu deska předává ten správný ‘živý‘ pocit,“ myslí si Ridina. Což potvrzuje i Petr: „Ani hlasy, ani kontrabasy nemají žádné pražce nebo klapky. Žádný pevný bod. Všechno souvisí se vším. Jediná možnost, jak zachovat tyto souvislosti, byla nahrávat všichni dohromady. Znamená to velmi omezené možnosti střihu a postprodukce, čehož ovšem vůbec nelituji. Nahrávka tak žije a dýchá.“

Pro Petra nastal nejkrásnější moment na pódiu v Muzeu sleďové éry v Siglufjörduru: „Poprvé jsem slyšel skladby tak, jak mi zněly v představách v hlavě. Bylo to po týdenním intenzivním zkoušení na velký zvuk v tomto krásném muzeu. Byl jsem dojatý, že je to vůbec možné, že to není jen nějaká fata morgána, za kterou se ženeme.“

Na závěr pak Petr hodnotí význam celého projektu: „Možnost pracovat na skladbách od někoho jiného jsme už měli, ale tohle nám určitě otevřelo nové obzory. Autoři nám například vymysleli tak těžké skladby, že sám bych je pro nás nikdy tak obtížné nenapsal.“ Pro Ridinu byl projekt výjimečný ve více ohledech. „Jsem v zásadě autorka-sólistka. Pracuji spíše sama a najednou jsem se stala členkou vokálního kvartetu. Učila jsem se poslouchat ostatní i celek. Zkrátka velká životní škola. I když to tedy nebylo zdaleka jen snadné a veselé, jsem za tuto zkušenost vděčná,“ uzavírá Ridina.

Více informací na www.animalmusic.cz nebo www.hlaskontrabas.cz.

Videa:
www.youtube.com/watch?v=B4DlXHyglEI
www.youtube.com/watch?v=VmCulx9tc1Y
www.youtube.com/watch?v=o1P6Ex13Ba8

Obsazení:
Zpěv – Ridina Ahmedová, Alice Bauer, Mirka Novak, Markéta Zdeňková
Kontrabas – Petr Tichý, Tomáš Liška, Ondřej Štajnochr, Ondřej Komárek / Petr Mikeš

Tracklist alba:
1. Kuleri Be (Ridina Ahmedová, CZE)    
2. Funkle (Mats Eilertsen, NOR)         
3. Sensory Mapping (Ragnheiður Gröndal, Guðmundur Pétursson, ISL)  
4. Mysterious Ride (Adam Ben Ezra, ISR)
5. Peace (Beata Hlavenková, CZE)             
6. V Beskydech (Petr Tichý, CZE)        
7. Strompinʼ (Petr Wajsar, CZE)         
8. The Pine Tree (Pétur Þór Benediktsson, ISL)            
9. Siglu Springar (Nils Økland, NOR)

Producenti – Petr Tichý, Ridina Ahmedová a Petr Ostrouchov
Nahrávka a mix – Adam Karlík, SONO Records, Nouzov
Mastering – Pavel Karlík
Obal alba – Zuzana Lednická (Studio Najbrt)
Koordinátor výroby – Ivan Prokop
Produkce Hlasohled – Hana Blažková, Anna Černoušková, Anna Lupienská

Další informace najdete na www.hlaskontrabas.cz.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1417

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *