RockShock

Internetový rockový magazin

Petr Spálený slaví jubileum speciální kompilací 80 / Největší hity & duety

Text: Supraphon

Když se řekne PETR SPÁLENÝ, vybaví se člověku sugestivní hlas, netuctové písně a v neposlední řadě neobyčejně obyčejný muž. Muž, který se nevyžívá v okázalých gestech ani slovech a i přes veleúspěšnou kariéru lemovanou desítkami, ne-li stovkami hitů s velkým H zůstává sympaticky civilní a přirozený. A právě takový pohled na zpěváka, skladatele, kytaristu a bubeníka s typickým knírem nabízí i nová kompilace 80 / Největší hity & duety, sestavená k nadcházejícímu Spáleného jubileu (22. 3.) diskžokejem, hudebním publicistou, textařem, rozhlasovým dramaturgem a moderátorem Milošem Skalkou.

„Vzhledem k tomu, že Petrovi Spálenému už vyšla řádka nejrůznějších kompilací, nechtěl jsem na tomto výběru k jeho kulatému životnímu jubileu donekonečna opakovat nahrávky, které jsou k mání prakticky na všech dosavadních výběrovkách. Ale zase, na druhé straně, bez prvních pěti skladeb této kompilace – stejně jako bez Andělů – by v Petrově profilu přece jenom něco citelně chybělo. A posluchači by proto mohli mít oprávněný pocit, že je někdo (v tomto případě já) o něco ošidil. Tolik na vysvětlenou ke konečné sestavě nahrávek, která nezapomíná ani na ‘manželské duety‘,“ komentuje svůj výběr Skalka v obsáhlém sleevenote, jejž najdeme společně s dobovými fotografiemi v bookletu fyzické verze nové kompilace.

Ta čítá celkem 23 písní a kromě hitovek tzv. na první dobrou mezi nimi najdeme i ty méně známé, ale pro Spáleného i jeho kariéru neméně důležité. Specialitou jsou pak v názvu kompilace zmíněné duety, a to ať už s jubilantovou manželkou Miluškou Voborníkovou (Mně se zdá, Bílá vila, Smrt a dívka a Baby, nejsem dáma), Danem Bártou (Já ho jen od vidění znám) nebo s jedním ze zásadních textařů (nejen) Spáleného písní Zdeňkem Rytířem (Dítě Štěstěny a Absolutní žena).

Ač Spálený s muzikou začínal jako bubeník v různých amatérských dixielandových a rokenrolových souborech, start jeho vskutku profesionální hudební kariéry započal rokem 1967, kdy získal angažmá v Divadle Apollo.

„To byl klíčový okamžik. Doslova všechno se zprofesionalizovalo, protože jsme se dostali pod křídla Státního divadelního studia. Z úplné divočiny to najednou dostalo pevný řád. Šlo nejen o divadlo, ale také o zájezdy po republice nebo o zkušebnu, kterou jsme měli v Redutě, kde jsme chystali a pilovali nové věci. Ušili nám tehdy také fialová saka,“ vzpomíná se smíchem Spálený na dobu, kdy také vydal svůj první česky zpívaný velký hit Plakalo bejby, kterým ne náhodou začíná i narozeninová kompilace. Sám březnový oslavenec k němu dodává: „Ohlas na můj česky zpívaný singlový debut byl natolik příznivý, že bylo jasné, kudy povede příští cesta.“

Jak ukázal čas i množství skvělých písní, zvolená cesta byla (a je) více než správná. Ze jména Petr Spálený se během ní stala zcela unikátní značka vymykající se obvyklým žánrovým či stylovým ukotvením. Prim v celé jeho kariéře (i na právě vydané kompilaci) hrají písně samy o sobě. Někdy převzaté, ale především původní, k tomu trocha vzpomínkového bigbítu, spousta kvalitního melodického popu či špetka country inspirací. To vše pak sjednoceno důvěryhodným basbarytonem sympatického chlápka s neodolatelným knírem, s nímž kromě nové výběrovky můžete slavit i osobně na koncertech, kterých i přes jeho požehnaný věk rozhodně není pomálu (kompletní výčet najdete zde).

Související odkazy:
www.petrspaleny.cz
www.facebook.com/profile.php?id=100063520574124


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1444

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *