RockShock

Internetový rockový magazin

Ceny Jantar oznámily nominace v kategorii ‘Populární a alternativní hudba‘. Odtajněny jsou nominace ve většině kategorií

Text: Crest Communication

Pořadatelé Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar, jejichž sedmý ročník proběhne 22. dubna 2024 v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě, zveřejnili už většinu nominací za výrazné umělecké počiny roku 2023. Zatím poslední kategorií, která byla zveřejněna ve středu, je ‘Populární a alternativní hudba‘.

Ceny vznikly jako platforma pro uznání umělců Moravskoslezského kraje a představují výrazný lokální fenomén, v žádném jiném kraji se umělecké ceny v podobném rozsahu neudělují. „Během sedmi let se tak ukazuje, jakým mimořádným potenciálem tento region disponuje. Naší ambicí je to, aby se ceny staly trvalou součástí uměleckého života v tomto kraji,“ říká Aleš Honus ze společnosti ProJantar, která ceny pod záštitou Moravskoslezského kraje pořádá.

Ve středu byla zveřejněna jedna z nejsledovanějších kategorií, kterou je ‘Populární a alternativní hudba‘. Za alba vydaná v roce 2023 jsou nominováni například jazzová klavíristka a skladatelka NIKOL BÓKOVÁ (ta již cenu přebrala loni), kapely BANDABAND, MOŘE DNÍ, STRATOPILOT, RUKYNADUDY, kytarista MILAN BÁTOR, jenž loni vydal pozoruhodné album s úpravami písní The Beatles pro klasickou kytaru, a také tvůrčí duo RADOVAN ŠŤASTNÝ / MICHAL ŽÁČEK za album, na kterém pěvecky hostují například Jaromír Nohavica, Richard Müller nebo Aneta Langerová.

Zveřejněny jsou také nominace ve všech divadelních kategoriích, kde letos bodují hlavně ostravská divadla. Cenu za činohru může v mužské kategorii získat Marek Cisovský, Robert Finta nebo Norbert Lichý in memoriam, za ženy jsou nominovány herečky Kamila Janovičová, Alexandra Palatínusová a Zuzana Truplová. Nominace v dalších kategoriích jsou zveřejněny na webu www.cenyjantar.cz.

Pro udílení Cen Jantar pořadatelé připravují exkluzivní hudební program. Kromě zpívajícího herce a písničkáře VLADIMÍRA JAVORSKÉHO své vystoupení potvrdila například dvojnásobná držitelka Ceny Thálie HANA FIALOVÁ, kapela MOŘE DNÍ nebo zpěvačka a skladatelka BEATA HLAVENKOVÁ. Poslední dva jmenovaní interpreti vystoupí za doprovodu komorního orchestru a ženského pěveckého sboru CANTICUM OSTRAVA.

Ceny Jantar jsou určeny umělcům, kteří mají blízký vztah k Moravskoslezskému kraji, ať už jde o umělce zde žijící a tvořící, nebo ty, kteří zde mají kořeny nebo jinou úzkou vazbu. Generálním partnerem akce je od roku 2018, kdy se konala poprvé, Moravskoslezský kraj, který událost finančně podporuje. Dalšími finančními partnery jsou také statutární města Ostrava, Frýdek-Místek a Opava. Kromě výročních cen se každým rokem udělují také Ceny Jantar za celoživotní přínos kultuře Moravskoslezského kraje. Hvězdy se jmény oceněných jsou umístěny na stylizovaném Jantarovém schodišti slávy na Bolt Tower v areálu Dolních Vítkovic.

Více informací na www.cenyjantar.cz.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1408

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *