RockShock

Internetový rockový magazin

HLASkontraBAS Oktet představí na začátku března v Trutnově a Praze poprvé naživo nové ‘severské‘ album

Text: Arts Marketing

Unikátní hudební formace HLASKONTRABAS OKTET, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté, představí naživo 4. března na festivalu Jazzinec v Trutnově a 6. března na pražské Novoměstské radnici v rámci série Jazz Meets World nové ‘severské‘ album nazvané Kaleidoscapes. Nahrávka, která vznikala loni v létě na Islandu a poté na podzim ve studiu SONO Records, zavede posluchače v devíti skladbách na hudební cesty krajinami tajemnými, křehkými, divokými i krásně melancholickými. Album vyjde letos 26. dubna na značce Animal Music.

Na oba koncerty poutá nový videoklip ke skladbě Funkle od Matse Eilertsena složený ze záběrů z letní cesty na Island – zkoušení a vystupování oktetu na jedinečných místech na ostrově, okouzlující přírody i momentek ze zákulisí.

Na obou březnových koncertech tak budou mít čeští diváci poprvé možnost slyšet všechny skladby, které přímo pro HLASkontraBAS Oktet napsali přední skladatelé soudobé hudby z Norska (Mats Eilertsen, Nils Økland), Islandu (Ragnheiður Gröndal, Pétur Þór Benediktsson), Izraele (Adam Ben Ezra) a České republiky (Petr Wajsar, Beata Hlavenková).

Díky tomu, že deska vznikala v SONO Records formou společného živého nahrávání, se bude koncertní podoba velmi blížit podobě na samotném albu. „Ve studiu jsme si prostě stoupli do kruhu a spustili. Často se nahrává postupně jeden nástroj po druhém, ale my zvolili cestu společného živého hraní. Díky tomu deska předává posluchačům ten správný ‘živý‘ pocit,“ myslí si Ridina. Což potvrzuje i Petr, který ale nevylučuje i prvky improvizace: „V podstatě nebude žádný rozdíl mezi živým vystoupením a nahrávkou. Samozřejmě na celkovou atmosféru koncertu má vliv i místo a publikum, tudíž jisté malé změny určitě budou. Navíc skoro v každé skladbě je prostor pro improvizaci, která je neopakovatelná.“

Formaci navíc na březnových vystoupeních doplní speciální hosté – v Trutnově izraelský kontrabasista a skladatel Adam Ben Ezra, v Praze pak islandští hudebníci a skladatelé Pétur Þór Benediktsson a Ragnheiður Gröndal. „Jak se přesněji zapojí, bude překvapení,“ říká Petr. „Pétur, kromě toho že jednu ze skladeb – Pine Tree – složil, s námi na Islandu také vystupoval a dirigoval ji. Určitě ho k tomu přizveme i v Praze. A dál se nechte překvapit,“ uzavírá Ridina.

HLASkontraBAS Oktet vznikl v roce 2019 rozšířením původně dvojčlenného projektu HLASkontraBAS, který založili česká vokalistka, skladatelka a performerka Ridina Ahmedová a kontrabasista a skladatel Petr Tichý. Úplně na počátku rozšíření sestavy na čtyři hlasy a čtyři kontrabasy stál nápad místo looperu (který Ridina a Petr používali na koncertech k vrstvení stop přes sebe) využít živé hudebníky, kteří do skladeb vnesou vlastní interpretační duši. Ale ukázalo se, že psaní skladeb přímo pro oktet nabízí možnost jinak aranžovat a hudebně přemýšlet. A oktet začal žít svým vlastním hudebním životem. Životem čilým, unikátním a inspirativním.

Aktuální koncerty:
4. 3. 2024 – Trutnov, UFFO – festival Jazzinec (host: Adam Ben Ezra, Izrael), vstupenky zde
6. 3. 2024 – Praha, Novoměstská radnice – Jazz Meets World (hosté: Pétur Þór Benediktsson a Ragnheiður Gröndal, Island), vstupenky zde

Obsazení:
Zpěv – Ridina Ahmedová, Alice Bauer, Mirka Novak, Markéta Zdeňková
Kontrabas – Petr Tichý, Tomáš Liška, Ondřej Štajnochr / Ondřej Komárek, Petr Mikeš

Více informací na www.hlaskontrabas.cz.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 1419

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *