RockShock

Internetový rockový magazin

Poetický malostranský večer – O. Fencl, K. Ryška a M. Malátný –, neděle 17. 3.

Text: Ondřej Fencl
Foto: archiv Ondřeje Fencla a Kristýny Ryšky

Nedělní chvilka poezie? Bar, kam chodíval na pivo Václav Hrabě a o kousek dál bydlel Vladimír Holan? První jarní zvolání v básních Jaroslava Seiferta? Skácelova melancholie? Hravost Hrubína a Kainara? Básně a písně, zhudebněné verše, herečka KRISTÝNA RYŠKA kovaná v recitaci, klávesista a kytarista ONDŘEJ FENCL zabydlený v muzice… a jako host další recitátor a milovník poezie MICHAL MALÁTNÝ. To vše v sobě spojí třetí přidané pražské představení v neděli 17. 3. v Malostranské besedě.

„Když jsme s Kristýnou začínali jezdit po republice, chodily desítky lidí, teď už chodí často stovky. Violu jsme na podzim vyprodali za několik dní, Besedu taky překvapivě rychle,“ říká strůjce myšlenky Ondřej Fencl. „Potkáváme v plných sálech až neuvěřitelné ticho, blažené výrazy, také slzy a ve tvářích překvapení… že poezie je tu pořád s námi, jen se někde schovávala… a co umí v lidech vyvolat. Zpočátku s námi jezdil jako host Kristýnin valašský krajan Petr Fiala z Mňágy, na pražské vystoupení se už potřetí přidá Michal Malátný z Chinaski. Z obou frontmanů populárních kapel se vyklubali znalci poezie. Navíc jsou vlastně i sami o sobě žijícími básníky.“

Hudebně-poeticko-divadelní projekt si vzal za cíl ‘rehabilitovat‘ poezii ve smyslu vrátit ji zpátky k lidem. Je dnes za cosi archaického, z časů našich babiček, případně z učebnic. Přitom vhodně zvolené verše Jaroslava Seiferta, Václava Hraběte nebo Jana Skácela jsou něco, co si zamiluje každý vnímavý jedinec, pokud je mu to předestřeno jinak než jako povinná literatura z pera dávno nežijících soch. Seifert psal o lásce z podobných úhlů jako dnešní dělníci pop music, jen při vší úctě k nim trochu vkusněji. „Já básničky píšu odmalička – když pošlete třeba SMSkou říkanku, která má duši, rezonuje to prakticky stoprocentně. A to není mnou, ale tím, že lidem prostě hezky podaná zveršovaná emoce konvenuje, ba chybí, a je jedno, jestli je člověku dvacet, nebo šedesát,“ říká strůjce myšlenky, dvaačtyřicetiletý zpěvák a multiinstrumentalista Ondřej Fencl (mj. spoluhráč Vladimíra Merty nebo Luboše Pospíšila).

Páteří projektu je kromě Fencla také všestranná herečka Kristýna Ryška, rodačka z Rožnova, známá například z filmů Metanol, Guru, Bábovky, Absurdistán, ze seriálů Zlatá labuť, Král Šumavy, Ochránce, Bez vědomí, Ulice… Recitaci si absolventka Janáčkovy konzervatoře vyzkoušela třeba v komponovaných pořadech s Hradišťanem.

„Hodně práce za nás udělala populární Zlatá labuť. Příznivkyně Kristýniny silné ženy Ireny tvoří bez přehánění polovinu našeho publika. Je to v jistém smyslu paradox, že – zjednodušeně řečeno – komerční seriál přitáhl lidi k poezii,“ uzavírá Fencl.

Kristýna Ryška (dříve Podzimková)
Pochází z Rožnova pod Radhoštěm, kde odmalinka chodila do folklorních souborů a dalších kroužků, které přirozeně vyústily ve studium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, obor hudebně-dramatický, pod vedením Marie Logojdové. Láska k folkloru ji chytla natrvalo. Po studiu nastoupila do angažmá Těšínského divadla, kde dostala velké herecké příležitosti (Maryša, Skřivánek, Slunce pro dva, Motýli) a také cenu ředitele divadla Karola Suzsky. V roce 2008 si ji z celoevropského castingu vybral německý režisér Veit Helmer do hlavní role filmu Absurdistán, který pak úspěšně brázdil světové filmové festivaly včetně legendárního Sundance Roberta Redforda. Další práce na sebe plynně navazovala. V Česku byla díky tomuto filmu pozvána na konkurz do seriálu Ulice a pět let pak strávila ve společnosti postavy They Nekonečné. Po roce pendlování mezi Českým Těšínem a Prahou se do hlavního města nakonec přestěhovala. Postupně začala hostovat v pražských divadlech, což trvá dodnes. Během sezony hraje průměrně v pěti divadlech. Průběžně se objevuje v seriálech České televize i těch komerčních. Za nejvýraznější postavy z poslední doby považuje roli Vlasty v seriálu Davida Ondříčka Král Šumavy, roli Ivety ve dvoudílném filmu České televize Metanol a roli Miluše v šestidílné minisérii HBO Bez vědomí. Hraje na klavír, cimbál, flétnu, za nejlepší hudbu považuje tu od The Beatles, ráda jezdí do Itálie, miluje dorty, černý čaj, Valašsko, čte faktografickou literaturu, chtěla by si zahrát s Bradem Pittem, jejím oblíbeným hercem je Belmondo a obdivuje hrdiny odboje, jako třeba Václava Morávka.

Ondřej Fencl
Klavírista, kytarista, zpěvák, hudební manažer a publicista (nar. 8. 8. 1981), dvacet devět let frontmanem folkrockového Hromosvodu, od roku 2007 kapelník, klávesista a manažer 5P Luboše Pospíšila a také kytarista Schodiště aneb dřívějšího Nahoru po schodišti dolů bandu; textař (Lenka Dusilová, Olympic, L. Pospíšil…); novinář (FSV UK – mediální studia). Od jara 2011 koncertně spolupracuje s Vladimírem Mertou, později i s houslistou Janem Hrubým, participuje na nedávném comebacku Marsyas, občas vystupuje s Vaškem Koubkem nebo jako host kapely Mňága a Žďorp. V roce 2018 vyšla u nakladatelství Galén kritikou ceněná sbírka Fenclových básní Všetečky. Více na www.ondrej.fencl.cz nebo www.facebook.com/hromosvod.ondrejfencl.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 1332

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *