Iva Marešová vydává se skupinou Razam Slovanské Vánoce plné netradičně aranžovaných koled
Text: BrainZone Promotion
Přední česká zpěvačka IVA MAREŠOVÁ, která prošla kapelami Deset očí, Precedens a má za sebou i spolupráce s Čechomorem, Michalem Pavlíčkem nebo Radimem Hladíkem, před časem založila mezinárodní kapelu RAZAM. Se spoluhráči z Čech, Běloruska i Ruska nyní vydává album Slovanské Vánoce.
Třináctipísničková kolekce přináší pohanské i křesťanské rituály adventu a každý muzikant do ní vnesl to své. Vznikly tak autorské vánoční písně a zároveň kapela vybrala i koledy z krajin, z nichž její členové pocházejí. „Některé jsou staré tak, že už je neznají ani místní obyvatelé. Na desce máme koledy z Běloruska, Ukrajiny, Ruska, Srbska a samozřejmě z Čech. Chtěli jsme tak uctít své kořeny a předky,“ říká Iva Marešová. První tři singly Návrat domů, Amen a Noviny, které předznamenaly vydání Slovanských Vánoc, se umístily v prestižním Spotify playlistu New Music Friday.
Album k poslechu – www.musicraft.ffm.to/slovanske-vanoce
Slovanské Vánoce začaly vznikat před dvěma lety, kdy měl každý z kapely přinést koledy ze svého rodiště. „Aliaksandr je Bělorus, Ilia Rus, jeho maminka je z Ukrajiny, my ostatní jsme z Čech, podle tohoto klíče je jasné, jakou koledu kdo přinesl. Výsledný zvuk spojuje naše razamská zemitost. Nevnímáme advent jako sladký čas. Naopak je to pro nás doba, kdy se člověk může vnořit do hlubin sebe sama a porozumět důležitým sdělením své duše,“ popisuje Iva Marešová.
Například běloruské koledy jsou podle ní hudebně hodně zemité a syrové a jejich texty v sobě mají humor, hravost, radost a lehkost. Zabývají se především životními pravdami a momenty, kdy se lidé společně setkávají. „Ukrajinskou lidovou koledu s ruským textem přinesl Ilia, který má kořeny v Rusku i na Ukrajině. Ta je pro mě osobně ve svém pojetí zase velkolepou oslavou duchovnosti a ducha, obdobně i další ukrajinské koledy, ve kterých vnímám pravoslaví v čisté podobě,“ popisuje zpěvačka, která si všímá, že naopak české koledy se orientují především na narození Krista. „Dle mého mají o něco méně lidského tepla v porovnání s koledami z Běloruska a o něco více ‘chladu‘ kostelů a katedrál,“ dodává.
V autorských koledách se kapela zaměřila na oslavu předků a na spojení s přírodou, čímž se dotýká pohanské kultury Slovanů, úcty k přírodním živlům, ale zároveň je pro ně důležitá i prapodstata spojená s energií Krista. „Už náš název Razam – což bělorusky znamená dohromady, společně – o nás vypovídá, že rádi propojujeme své kultury a hledáme společný smysl v hudbě a umění. Vždy je pro nás podstatný respekt a láska k druhým. Bez ohledu na to, kde se kdo narodil a v jakého boha věří, protože ve všech koutech světa existují dobří lidé,“ uzavírá zpěvačka.
Na albu tak posluchači najdou například všeobecně známou píseň Noviny, i když v podání Razam v jiné aranži, a na druhé straně například autorskou skladbu Návrat domů. Tu Iva Marešová napsala jako projev úcty svým zemřelým rodičům a všem svým předkům (Vánoce jsou čas, kdy jsou blízcí lidé ještě blíž než jindy, i ti, co s námi už nejsou).
Související odkazy:
www.ivamaresova.cz
www.facebook.com/razamaivamaresova
www.youtube.com/user/kapela999
- Finští Waltari zavítají v říjnu do Modré Vopice
- Poly Noir vydává nový klip Padá hvězda a spouští crowdfounding
- Lucerna Music Bar – Program září 2024 a další připravované akce
- Rasmane, Skutečná liga, Škwor v Českém Krumlově
- Festival Mladí ladí jazz láká na světové hvězdy na netradičních místech
- Začátek podzimu rozezní brněnský klubový festival a hudební konference
Views: 606