RockShock

Internetový rockový magazin

V Šumperku začíná ve čtvrtek festival Blues Alive

Text: Arts Marketing

Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive, který začíná ve čtvrtek 17. listopadu 2022 v Šumperku, připravil bohatý hudební, nejen bluesový, program. Jako hlavní lákadla vystoupí například zásadní legenda své generace, pianista, varhaník a zpěvák ANTHONY GERACI, americká kytaristka srbského původu ANA POPOVIĆ, newyorská kytarová hvězda POPA CHUBBY, světoznámý hráč na Hammondovy varhany DELVON LAMARR se svým triem nebo přední představitel akustické country/bluesové školy JONTAVIOUS WILLIS. Festival speciálním blokem za účasti amerických a britských hudebníků a zpěvaček připomene letošní desáté výročí úmrtí zpěvačky Etty James a na odpoledním koncertu vzdá poctu JANU SPÁLENÉMU.

Celkově vystoupí do 19. listopadu v šumperském Domě kultury, který letos poprvé kromě hlavního sálu nabídne i druhé festivalové pódium nazvané Jam Stage, a na dalších místech po celém městě bezmála čtyřicet kapel a hudebníků od nás a ze zahraničí. Koncertní program doplní výstava obrazů, noční jam sessiony, poslechové pořady, masterclass a projekce filmu. Velkou novinkou je slavnostní otevření stálé expozice Síň slávy Blues Alive v prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. Vstupenky na hlavní večery jsou již beznadějně vyprodány, k dostání jsou pouze vstupenky na doprovodné akce.

S bezmála padesáti lety profesionální muzikantské kariéry patří pianista, varhaník a zpěvák Anthony Geraci mezi zásadní legendy své věkové kategorie v bluesovém žánru. „Hrál například s Muddym Watersem, s nímž byl na samém začátku kariéry angažován v jednom z bostonských klubů a s jeho stálými spoluhráči Jerrym Portnoyem a Bobem Margolinem založil jednu ze svých prvních kapel,“ říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Se svými The Boston Blues All-Stars byl Anthony Geraci opakovaně nominován v kategorii ‘Kapela roku‘ na Blues Music Awards a Geraci sám se zde pravidelně objevuje ve výběru nejlepších bluesových pianistů.

K dalším velkým jménům letošního ročníku patří americká kytaristka srbského původu Ana Popović, která je vítězkou návštěvnické ankety o nejoblíbenějšího účinkujícího za první čtvrtstoletí konání šumperského festivalu, newyorská kytarová hvězda Popa Chubby a Delvon Lamarr Organ Trio pod vedením skladatele a hráče na Hammondovy varhany, jenž dává kapele jméno. „Ten se výtečně doplňuje s kultovním kytaristou Jimmym Jamesem a skvělým bubeníkem Michaelem Duffym. Hudba tria se pohybuje mezi rhythm’n‘blues, jazzem, funky a rockem,“ líčí Ondřej Bezr.

Kytaristku a zpěvačku Carolyn Wonderland mnozí znají z kapely britské bluesové legendy Johna Mayalla, rodačka z texaského Houstonu je ale na sólové dráze už od začátku 90. let. Dokáže dostat do transu fanoušky texaského kytarového řádění, jako velmi nadaná autorka ovšem umí zaujmout i posluchače, který od blues nevyžaduje striktní dodržování pravidel. „Na posledním ročníku Blues Music Awards měla dvě želízka v ohni za poslední album Tempting Fate vydané na prestižní značce Alligator,“ říká Ondřej Bezr.

Neméně respektovanou postavou současné scény je teprve šestadvacetiletý rodák z Georgie Jontavious Willis, hvězda akustické country/bluesové školy, na přímé linii pokračovatel toho, v čem ve světovém kontextu vynikly osobnosti jako Taj Mahala a Kebʼ Moʼ. Oba hudební veteráni v roce 2019 produkovali Willisovo album Spectacular Class, jež bylo nominováno na Grammy v kategorii ‘Nejlepší tradiční bluesové album‘. Pořadatelé se vrátili k osvědčenému konceptu tzv. satelitních koncertů: Jontavious Willis vystoupí v rámci Blues Alive Tour také ve Valašském Meziříčí (17. 11.), Javorníku (20. 11.) a polském Chořově (21. 11.). V rámci každého koncertu turné i přímo na festivalu Blues Alive v Šumperku se budou konat jeho mistrovské kytarové lekce s místními hudebníky a otevřena bude také výstava Kořeny blues na americkém Jihu.

Letos si připomínáme desáté výročí úmrtí jedné z největších zpěvaček soulu a blues Etty James. Speciální program k její poctě nazvaný Etta James Celebration připravil výkvět amerických a britských hudebníků a zpěvaček, který se na světovém turné zastaví také v Šumperku. „Kapelu sestavili klávesista Bruce Katz a harmonikář Giles Robson. O interpretaci zpěvaččiných slavných hitů se podělí zpěvačky Dana Gillespie, Robbin ‘The Soul-Shaker‘ Kapsalis, Alice Armstrong a Daria Biancardi,“ vysvětluje Ondřej Bezr.

K dalším zahraničním účinkujícím patří například mladičká texaská kytaristka ALLY VENABLE, fenomenální americký harmonikář a zpěvák DUSTIN ARBUCKLE s kapelou THE DAMNATIONS, švédští bluesrockeři BLACK RIVER DELTA nebo stále známější francouzské trio MUDDY GURDY experimentující se zvukem středověké niněry v kontextu mississippsky temného bluesového soundu.

Tradiční sobotní odpolední koncert bude letos věnován oslavám narozenin jedné z vůbec nejvýznamnějších osobností české hudební scény, zdaleka nejen bluesové: osmdesátinám Jana Spáleného. Oslavenec ve velkém sále Domu kultury zahraje se svojí domovskou kapelou ASPM a pokřtí nové album Perseidy. Ještě předtím ale v rámci programu Pocta Janu Spálenému zazpívají jeho písničky ve vlastních úpravách mnozí, někdy možná i trochu překvapiví interpreti, vesměs o jednu a více generací mladší (Martina Trchová, Jan Fic, Jan Švihálek, Michal Němec, Martin Kyšperský, Petr Ostrouchov & Blue Shadows).

Dění v Domě kultury vždy v podvečer zahájí ve foyer jedna z kapel postoupivších z letošního ročníku vyhledávacího festivalu Blues Aperitiv (DAZED AND CONFUSED, BLACK PIN, STEVENʼS), následovat bude blok loňských vítězů na hlavní scéně (THE PEANUTS, LEVI, THE TURTEV BROTHERS).

Rušno bude i na dalších festivalových scénách. Na Jam Stage bude program odpoledne otevírat DJ TEA JAY IVO a kromě něj zahrají italské akustické duo MAX & VERONICA, slovenský projekt ORCHESTER IVANA TOMOVIČA a dále soubory THE KINGSIZE BOOGIEMEN, HOOCHIE COOCHIE BAND a DURA & BLUES CLUB. Páteční program v Klášterním kostele bude patřit MARTINĚ TRCHOVÉ, JUSTINU LAVASHOVI a PHILU SHOENFELTOVI s DAVIDEM BABKOU.

Nebude chybět ani tradiční sobotní dopolední projekce v kině Oko, na programu bude skvělý životopisný snímek o Aretě Franklin s názvem Respect. Knihovna T. G. Masaryka bude hostit přední bluesové odborníky Jana Sobotku a Jiřího Moravčíka s jejich poslechovými pořady.

Výtěžek tradiční sobotní dobročinné dražby kytary podepsané všemi účinkujícími věnují tentokrát pořadatelé na podporu obrany Ukrajiny proti ruské agresi. Částku převezme přímo na festivalovém pódiu ukrajinská konzulka paní Anna Proshko. Kompletní program a informace o účinkujících jsou na www.bluesalive.cz.


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 756

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *