RockShock

Internetový rockový magazin

Legendární kytarista Vinnie Moore vystoupí v pražském Vagonu. Jako hosta přiveze multiinstrumentalistku Taru Lynch

Text: Zdeněk Stejskal

Americký kytarista VINNIE MOORE, rodák z New Castle ve státě Delaware, je jedním z nejznámějších a vysoce uznávaným hráčem, podobně jako jeho souputníci Yngwie Malmsteen nebo Tony MacAlpine.

Během rozhovoru v roce 2018 Moore uvedl: „Svou první kytaru jsem dostal k Vánocům, když mi bylo 12, v podstatě jen proto, že jsem viděl obrázek kytary v katalogu JC Penney. Pomyslel jsem si: ‚Hej, to vypadá docela dobře. Chci to.‘.“

První učitelkou byla Mary Biddleová a studoval s ní jen pár základních lekcí v místním hudebním obchodě. Asi po roce pokročil tak daleko, že ho odkázala na jiného kluka jménem Nick Bucci, který byl skvělým hráčem v jeho okolí. Studoval jazzovou kytaru u Pata Martina, ale byl také rockovým kytaristou a naučil ho toho hodně, hlavně co se týká teorie a cvičení.

Moore hrál v klubech a barech, dokud ho manažer Shrapnel Records Mike Varney neobjevil prostřednictvím dema a biografie, které nasměroval do prestižního časopisu Guitar Player. Jeho spojení s Varneym vedlo k příležitosti objevit se v reklamě Pepsi v roce 1985 (v reklamě se objevily pouze Vinnieho ruce, když je slyšet jeho hra na kytaru). Krátce poté nahrál své první sólové album Mindʼs Eye (1986) vydané na Shrapnel Records a s pomocí Tonyho MacAlpina na klávesy. Album získalo několik ocenění od kytarových časopisů a prodalo se ho přes 100 000 kopií.

Hrál také sólovou kytaru s heavymetalovou kapelou Vicious Rumors na jejich debutovém albu Soldiers Of The Night (1985). Album obsahovalo jeho píseň Invader, která byla ve stylu Van Halenovy Eruption.

Další výrazným krokem bylo jeho připojení ke skupině Alice Coopera na turné a poté se objevil na albu Hey Stoopid (1991). Vydal také dvě instruktážní videa o hře na kytaru.

V červnu 2003 se stal sólovým kytaristou britské rockové legendy UFO a v následujícím roce s nimi vydal studiové album You Are Here. Následovaly The Monkey Puzzle (2006), The Visitor (2009), Seven Deadly (2012) a A Conspiracy Of Stars (2015). Mimo dalších projektů hrál také sólovou kytaru na debutovém eponymním albu Red Zone Rider, které vyšlo 16. září 2014.

Tara Lynch
Hudebníci s tolika talenty, jako má Tara Lynch (přezdívka: ‘Gui-Tara‘), jsou vzácným nálezem. Americká multiinstrumentalistka zpívá, hraje na elektrickou a akustickou kytaru, ale také na baskytaru, bicí a klavír, kromě toho odmala skládá vlastní materiál. Zároveň se mezi svými kolegy těší vynikající pověsti a na svém aktuálním albu Evil Enough ji podpořily mezinárodní hvězdy, jako jsou Vinny Appice (Black Sabbath, Dio), Tony MacAlpine, Phil Soussan (Ozzy Osbourne, Billy Idol), Mark Boals (Dokken, Yngwie Malmsteen, Ted Nugent), Brent Woods (Vince Neil, Sebastian Bach), Glen Sobel (Alice Cooper) a Björn Englen (Quiet Riot, Yngwie Malmsteen), jako hostující hudebníci. „Všichni uvítali příležitost zahrát si písně, které jsem napsala, a každý host vložil do každé skladby svou vlastní zvláštní atmosféru a pocit, takže zněly prostě perfektně.“

A Tara Lynch skutečně dokázala natočit vynikající rockové album, které se – přes věhlasné příspěvky hostů – soustředí především na její výrazný hlas, inteligentní, elegantní kytarový styl a vyzrálé skládání písní.

Tara Lynch, která studovala mimo jiné u Stevea Vaie (Frank Zappa, Alcatrazz, David Lee Roth), Chada Smithe (Red Hot Chili Peppers) a Dereka Sheriniana (Dream Theater, Black Country Communion, Joe Bonamassa), spoléhá především na inspiraci a instinkt, navzdory svým dokonalým technickým dovednostem: „To, co slyšíte, je přesně to, co ze mě vychází, bez jakýchkoli předem naprogramovaných nápadů. Doposud jsem žila docela pestrý život a mám spoustu věcí, o kterých bych mohla mluvit, takže když píšu svou hudbu, říkám to tak, jak to je. To samé dělám s hraním na kytaru. Nejsem tam, abych na někoho udělala dojem, jen abych vyprávěla svůj příběh a doufala, že se lidem bude líbit to, co slyší, a dokážou to dokonce vyjádřit.“ A přesně toho dosáhla ve všech deseti písních na Evil Enough.

V březnu/dubnu 2019 se Tara vydala na svou Evil Enough Tour ve Spojeném království a Irsku jako speciální host UFO, kde se kluby zaplnily hned od počátku do posledního místa, jenom aby viděly Taru otevírat show, což je pro předkapelu velmi neobvyklé. Turné mělo velký úspěch.

V říjnu 2019 Tara pokračovala ve své Evil Enough Tour a připojila se k řadám umělců jako Lamb Of God, Anthrax, Suicidal Tendencies, Queensrÿche a mnoha dalších na oblíbené akci Megadeth Megacruise, kde předvedla svou koncertní show a také se zúčastnila jam session s ostatními umělci.

Od listopadu 2019 do února 2020 Tara pokračovala ve své Evil Enough Tour v USA (jako speciální host Last In Line) až do covidového šílenství, které zastavilo turné po celém světě na zbytek roku 2020 až do poloviny roku 2021.

V roce 2022 vyráží do Evropy jako speciální host evropského turné Vinnieho Moora.

25. 05. 2022 – Praha, klub Vagon

FB událost – www.facebook.com/events/921857771842297

Související odkazy:
www.vinniemoore.com
www.facebook.com/Vinnie.Moore.Official
www.taralynch.com
www.facebook.com/TaraLynchOfficial


DALŠÍ AKTUALITY

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 663

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *