RockShock

Internetový rockový magazin

Do kin míří film o skupině The Tap Tap – Postiženi muzikou

Text: 4 Press

Co byste dělali, kdyby vám osud nadělil kromě radosti ze života také celoživotní zdravotní handicap? Hrdinové filmu Postiženi muzikou, členové kapely z Jedličkova ústavu THE TAP TAP, v tom mají jasno. Jedou naplno a užívají si každou minutu. Film Radovana Síbrta o tom, že s nadhledem a pozitivní energií je možné čelit i nejsložitějším překážkám a žít u toho život rockových hvězd, bude mít premiéru 24. září. Do kin jej uvede společnost Aerofilms.

Trailer zde: www.youtube.com/watch?v=cBygs-t_37k

Skupina The Tap Tap je složená ze studentů s postižením. V celovečerním dokumentu Postiženi muzikou její členové zpívají, hrají, milují, cestují a baví se. Temperamentní a vtipný mluvčí kapely Láďa kromě zpívání v kapele randí s přítelkyní a koketuje s politikou, citlivá a starostlivá zpěvačka Jana nezkazí žádnou zábavu, Jiří si ve filmu odbude svou svatbu a klávesista Petr přes nemalé zdravotní problémy usilovně pracuje na svém zdokonalení. Všechny spojuje vášeň pro vystupování v orchestru, který před více než dvaceti lety založil kapelník Šimon Ornest. A také pořádná dávka černého humoru, který jim pomáhá vyhnout se litování. „Od první chvíle, co jsem viděl vystupovat The Tap Tap, mě chytlo jejich obrovské nadšení a hrozně mě bavila jejich divokost. Přitom máme tendenci si postižené lidi představovat spíš jako ukňourané ‘ležáky’, kteří se dojímají nad vlastním neštěstím, a my je přicházíme politovat a pohladit. A pak jsme zaskočeni tím, že jim je celá naše lítost ukradená,” říká režisér Radovan Síbrt. Ten se s duchovním otcem kapely Šimonem Ornestem zná od dospívání ze společného účinkování v Tanečním orchestru Kamila Jasmína.

Šimon Ornest, známý jako přísný a důsledný kapelník, založil The Tap Tap přímo v Jedličkově ústavu jako hudební kroužek. Během více než dvaceti let existence si kapela vydobyla své pevné místo na české hudební scéně a mnohokrát úspěšně koncertovala v zahraničí. Skupina je známá svými melodickými rytmickými skladbami s vtipnými a trefnými texty, pravidelnou spoluprací se známými osobnostmi českého rocku a popu a také silnou fanouškovskou základnou. Například hudební klip k songu Řiditel autobusu dosáhl na YouTube přes 15 milionů zhlédnutí. Hudba a text jsou dílem Xindla X a coby řidiči autobusu se zde vystřídají Vojtěch Dyk nebo Dan Bárta. Klip režíroval autor dokumentu Postiženi muzikou Radovan Síbrt.

Dokument získal v loňském roce Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava, byl uveden na řadě zahraničních festivalů, například Hot Docs Festivalu v Kanadě nebo na Mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji.

Film Postiženi muzikou vznikl v produkci společnosti Pink v koprodukci s HBO Europe, s podporou Státního fondu kinematografie a dok.incubator, Institutem dokumentárního filmu a Docs Barcelona Industry.

Tvůrci:
Anglický název – Two Roads
Žánr – dokument
Námět, scénář, režie – Radovan Síbrt
Kamera – Lukáš Milota, Radovan Síbrt, Šimon Dvořáček
Střih – Tomáš Elšík, Jorge Sánchez Calderón
Zvuk – Dominik Dolejší
Hudba – The Tap Tap
Producenti – Alžběta Karásková (Pink), Karel Poupě
Producenti HBO – Hanka Kastelicová, Tereza Polachová
Účinkují – Jana Augustinová, Ladislav Angelovič, Jiří Holzmann, Petr Tomek, Šimon Ornest a The Tap Tap

Česká republika, 80 minut, česká verze, anglické titulky, nevhodný do 12 let, DCP, MP4, 1:2:35, premiéra 24. září 2020

www.aerofilms.cz/postizeni-muzikou

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *