RockShock

Internetový rockový magazin

Lávka, po které šla historie, slaví 30 let

Text: Turner
Foto: archiv klubu

Jeden z prvních pražských porevolučních klubů Lávka slaví třicet let od svého vzniku. Ve zdejších prostorách se odehrával nezapomenutelný svobodný kulturní život devadesátých let. I v současnosti patří k nejznámějším klubovým scénám hlavního města s nezaměnitelnou a jedinečnou polohou u Karlova mostu s výhledem na Hradčany a Malou Stranu.

Genius loci a nadšení z nových začátků
Otevření klubu Lávka se datuje k 1. srpnu 1990. Umístění na konci Novotného lávky vedle Muzea Bedřicha Smetany s fascinujícím výhledem na Pražský hrad, Karlův most, Kampu a Sovovy mlýny je magnetem pro každého. Začátky nebyly lehké, ale jak říká jeden ze zakladatelů Boris Gaydečka: „Když se ohlédnu zpět do historie, musím přiznat, že jsme tenkrát neměli vůbec ponětí o tom, jak takový klub funguje, ale to nadšení z nabyté svobody a naše plány, co všechno budeme pořádat za akce, nás hnaly jako motor. Byly to hodně bláznivé začátky, na které dodnes rád vzpomínám.” Jedinečné členité prostory klubu nabízely a stále nabízejí návštěvníkům bar a restauraci s velkou otevřenou zahradou, ale i sál, kde se pravidelně odehrávají divácky oblíbené kulturní akce.

A scéna, Havel, Zappa a Opera Mozart
Kulturní program klubu Lávka začal fungovat záhy po otevření a odehrával se na A scéně, tedy v prostoru divadelního sálu. Byla to všehochuť mixu různých žánrů, častokrát zde vystupovali jazzoví umělci, mezi nimi nechyběl například mladý pianista Zdeněk Zdeněk se svou tehdy novou kapelou Naima, Boris Hybner zde provozoval své pantomimické divadlo. V roce 1991 zde vznikla Opera Mozart, se zcela neotřelými představeními. Hrálo se několik let a pravidelně.

Kromě uměleckých akcí se zde pořádaly různé oslavy a večírky, na kterých se objevovali jak osobnosti tuzemské umělecké či politické scény, tak i zahraniční hvězdy. Namátkou Frank Zappa, Paul Simon, členové skupiny Pet Shop Boys, Supertramp, INXS a další. Klub Lávka se stal na nějakou dobu i útočištěm divadla Semafor či Divadla Spejbla a Hurvínka.

Povodně a Caveman
Rok 2002 byl pro Lávku přelomový, přišla povodeň a klub nezůstal ušetřen. Daň za uchvacující pohled a sousedství s řekou Vltavou. Vše bylo pod vodou a vše začínalo znovu od začátku. Otevřelo se už během podzimu 2002. O rok později vstoupil do programu Lávky Caveman, hra Jaroslava Duška. Ostatně ten je Lávce věrný do dnešních dnů se svým představením Čtyři dohody.

Co dál?
Lávka je dnes zajímavým místem, kde se podařilo spojit svět turistů s kulturní planetou divadla a hudby, za kterou sem pravidelně míří nejen pražští diváci. „Jsme rádi, že je Lávka i po třiceti letech stále místem v duchu toho, jak jsme si to vysnili v roce 1990. Samozřejmě je neustále co zlepšovat, a teď navíc v době koronaviru to není jednoduché období. Ale nestěžujeme si a myslíme na to, co nás čeká. Diváci se mohou těšit na divadelní představení Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem nebo na představení Můžem i s mužem, kde excelují Vanda Hybnerová, Kateřina Kaira Hrachovcová, Jitka Sedláčková a Dáša Zázvůrková. Také jsme předělali naši kuchyň a od podzimu budeme čepovat jako jediný klub v Praze bavorské pivo Erdinger,” prozrazuje ještě spolumajitel Boris Gaydečka.

www.lavka.cz

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *