RockShock

Internetový rockový magazin

Turné švédských Opeth zasáhne v březnu i Prahu

Text: Kateřina Dědková

Stálice švédské progresivní metalové scény OPETH potvrdila na jaro příštího roku turné, ve kterém nezapomněla na zastávku v Praze. V naší metropoli vystoupí 15. března ve Foru Karlín, kde naživo představí své aktuální album In Cauda Venenum.

Vstupenky budou k dostání za 990 korun od pondělí 13. 7. od 9.00 hodin exkluzivně v síti Ticketmaster.

Opeth se zformovali ve Stockholmu v roce 1990 kolem zpěváka a skladatele Mikaela Åkerfeldta, který jako jediný ze zakládajících členů působí v kapele dodnes. Za třicet let, během kterých vydali třináct alb, prošli Opeth nejen řadou personálních změn, ale především velkým hudebním vývojem. Přestože původní označení deathmetalové kapely je jim těsné už dávno, definitivně se z něj skupina vymanila až na aktuálním albu In Cauda Venenum.

„Když jsem byl mladší, co nejtvrdší zvuk byl pro mě vším. Ale jak šel čas, pozbylo to pro mě významu. Když dnes čtu, že nějaká kapela natočila nejtvrdší desku, řeknu si: hmm a co jako? Už mě to neomračuje, protože onu ‘tvrdost’ už nevidím v drsných kytarách a řvoucích vokálech, ale v emocích a pocitech, které ta hudba vyvolává,” říká Mikael Åkerfeldt a poslední album Opeth In Cauda Venenum jeho slova dokládá. „Na téhle desce jsme to opravdu my. Už nemáme ambice dobývat svět nebo posouvat hranice naší popularity o další level, ale posouvat se po kreativní stránce a dělat hudbu tak, jak ji cítíme – tady a teď,” dodává frontman, který si na novém albu dovolil ještě jeden úkrok od jejich předchozí tvorby, a to nazpívat celé album ve švédštině. I to dodalo podle zpěvákových slov jejich hudbě na upřímnosti, ale s ohledem na jejich mimošvédské fanoušky se Opeth nakonec rozhodli dotočit i anglickou verzi.

„Samozřejmě že chceme, aby se lidem líbilo vše, co uděláme. Ale to není v naší moci. Nevím, jak dnes lidé poslouchají hudbu. Nevím, co při poslechu muziky cítí. Vím jen to, jak hudbu vnímám já. A jak ji poslouchám já – vždy se soustředím jen na poslech desky, nepouštím si ji jako kulisu, při které dělám něco jiného. A přál bych si, aby naši fanoušci k tomu přistupovali stejně. Protože kdo opravdu poslouchá, ten na téhle desce (stejně jako na všech našich předchozích nahrávkách) opět uslyší něco nového,” uzavírá Mikael Åkerfeldt.

Do jaké míry se bude lišit koncertní podoba nové desky od té studiové? To se fanoušci Opeth dozvědí již 15. března 2021 ve Foru Karlín.

Související odkazy:
www.opeth.com
www.facebook.com/Opeth

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *