RockShock

Internetový rockový magazin

Kapela Drom uctívá Mezinárodní den Romů tematickým emocionálním klipem

Text: Anežka Nováková
Foto: archiv skupiny

Videoklipem ke skladbě Ostny v dlani si připomíná deset let své existence liberecká post-metalová kapela DROM. Klip se dotýká romského holokaustu a tematicky vychází z poslední dlouhohrající desky kapely s názvem Tady bůh není!, která byla mimo jiné oceněna cenou hudební kritiky Břitva za ‘Nejlepší album roku’.

Téma holokaustu českých Romů bylo už tolikrát zpochybněno a zneužito k politickým účelům. Jako kapela jsme prostě nechtěli přihlížet tomu, jak se tady přepisuje minulost,” přibližuje kytarista kapely Charlie koncept alba i klipu. „Důležitou součástí desky byla její historická přesnost, která stála na celoživotní práci historiků Ctibora Nečase a Markuse Papeho. Prostřednictvím videa jsme zase chtěli předat určitou emoci a to se myslím povedlo,” doplňuje kytarista Drom.

Videoklip začíná smrtí dvou sourozenců v plynové komoře, stávají se z nich nemrtvé přízraky, takzvaní mulové. Ti na sebe berou lidskou nebo zvířecí podobu, bloudí naším světem a straší ostatní lidi. Romská mytologie smrti je velmi fascinující a komplexní,” vysvětlil kameraman Jan Škop, který stojí i za námětem klipu.

Důležitým aspektem při vzniku videa bylo zapojení romské komunity z vyloučených oblastí, jako jsou Předlice v Ústí nad Labem. Štáb se vydal osobně do ulic a oslovoval místní obyvatele, zda by si chtěli v klipu zahrát. Reakce byly přátelské, tvůrce zvali k sobě domů a během jednoho dne byli domluvení všichni herci a herečky.

Upřímně, když mě Honza s projektem oslovil, tak jsem kapelu Drom vůbec neznal, ale cítil jsem z něj, že to video potřebuje natočit. Párkrát jsme se potkali v nonstopu na Žižkově a dali koncept klipu dohromady. Je třeba uctivě poděkovat všem dětem, které jsou ve videoklipu, za výdrž a odhodlání, hlavně Melise, Tamaře a Rudovi,” dodává režisér videoklipu David Mencl. Ten je známý svými dlouhými nekonvenčními videoklipy pro Kieslowski, Kittchena nebo Tata Bojs, a i tentokrát přesáhla stopáž osm minut.

Video vychází symbolicky 8. dubna – tedy na Mezinárodní den Romů.

Videoklip Ostny v dlani – www.youtube.com

Související odkazy:
www.darkdrom.com
www.drom.bandcamp.com

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Views: 20

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *