Superkapela Tugriki se představuje dvěma singly. Debutové album chystá na březen
Publikováno: Čtvrtek, 08.02. 2018 - 14:54:07
Rubrika: Aktuality


Text: Supraphon
Foto: Anna Gekrepten

Tugrik – tohle zvláštní slovo jste možná mohli zaznamenat coby označení mongolské měny. Od nynějška si jej však v drobně pozměněném tvaru TUGRIKI dobře zapamatujte. Právě tak totiž zní jméno nové česko-slovenské kapely složené ze samých výjimečných osobností zdejší scény. První ochutnávkou tvorby čtveřice Dorota Barová (Tara Fuki či Aneta Langerová), Ľuboslav Petruška (Chiki liki tu-a, Korben Dallas), Igor 'Ozo' Guttlera a Lukáš Fila (oba Korben Dallas) je za 'českou část kapely' singl a klip Sama, ( www.youtube.com/watch?v=X5Um29IB19g) zatímco 'část slovenská' vybrala píseň a klip V kuchyni ( www.youtube.com/watch?v=7Zc2ppzOlrI). Eponymní debutové album pak vyjde během března u Supraphonu.

„Před půlroční přestávkou naší domovské skupiny Korben Dallas jsme se rozhodli, že během ní potřebujeme hrát a tvořit. Coby fanoušci Tara Fuki jsme oslovili Dorotu Barovou, kterou známe díky jejímu působení v kapele Anety Langerové, která hostovala na albu Korben Dallas Kam ideme (2015) a byla kmotrou naší poslední řadovky Stredovek (2017). Od loňského jara jsme si mezi sebou začali vyměňovat hudební nápady a v listopadu jsme se společně potkali ve studiu," poodhaluje genezi vzniku kapely baskytarista Lukáš Fila, jehož domovští Korben Dallas mají na kontě pět alb, tři ceny Radiohead Awards, absolvovali několik společných turné s kapelou Zrní a na stadionovém turné Lucie v roce 2016 se představili v roli speciálních hostů.

„S touhle partou jsem zažila spoustu poprvé – poprvé mi zavolal někdo, koho jsem neznala, že se mnou chce udělat projekt, poprvé jsem zhudebnila slovenský text, poprvé jsem si zahrála s muzikanty, kteří ctí rockovou píseň... Po prvním setkání bylo jasné, že z projektu bude kapela," dodává k tomu Dorota Barová, držitelka cen Anděl v kategoriích 'Alternativní hudba / World music' a 'Objev roku' za album Tara Fuki Piosenki do snu (2001) a v kategorii 'World music' za album Tara Fuki Auris (2007).

S ohledem na výše zmíněné i hudební zázemí zúčastněných muzikantů je jasné, že Tugriki by neměli chybět v hledáčku milovníků sofistikované alternativy a zajímavých žánrových přesahů. V jejich skladbách se spojují světy řízného rocku i jímavé zádumčivosti, světy slovenštiny a češtiny, světy syrově civilní i citlivě osobní poetiky textů Lukáše Fily. To vše pak ještě umocňuje všudypřítomný nadhled a cit pro vtip, který je patrný i z netradičně pojatých klipů k prvním dvěma zveřejněným písním, sestříhaných ze záběrů ze starých filmů.

„Kluci ve mně probouzejí spící rockerku a já přivezla trochu ženské melancholie. Všechno drží pohromadě jako celek. Moc se těším na živé hraní. To bude ještě další rozměr, společná energie proudící z pódia," naznačuje Barová, že na březen připravované eponymní debutové album Tugriki naváží sérií koncertů po Čechách a Slovensku. V plánu je na duben a více info k jednotlivým zastávkám se dozvíte již brzy na oficiálním facebookovém profilu kapely www.facebook.com/tugriki.

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=9172