Ceny Anděl mají novou akademii a oznamují nominace
Publikováno: Neděle, 04.02. 2018 - 12:00:54
Rubrika: Aktuality


Text: 2 Media
Foto: archiv J.A.R.

Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny Anděl procházejí po loňském restartu významnými inovacemi a proměnami. Samotný slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů se uskuteční 20. března 2018 v pražském Foru Karlín a v přímém přenosu jej bude vysílat ČT1. Žánroví Andělé ve čtyřech kategoriích se budou udělovat přímo během hlavního ceremoniálu. O nominovaných rozhodla nově ustavená Česká hudební akademie, v níž jsou zastoupeni odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

„Snažili jsme se Anděly přiblížit současnému hudebnímu vnímání, vtáhnout do rozhodování o podobě cen i jejích držitelích samotné muzikanty. A v nominacích se skutečně objevuje i řada nových jmen, o kterých bylo loni slyšet v tuzemském hlavním proudu i mimo něj," představuje nominace předseda rady České hudební akademie Honza Vedral. Ve zmíněné radě, která inovace v Andělech připravila, kromě něj zasedli Jan P. Muchow, Miro Žbirka, hudební publicista Josef Vlček, Jan Potměšil z České televize, Petra Žikovská z ČNS IFPI a producentka večera Lucka Hájková.

Ceny Anděl vyhlašuje a hlasování v hlavních i žánrových kategoriích organizuje přímo ČNS IFPI. „Hlasování v obou kolech podléhá dozoru notáře,“ uvádí ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská. O produkci se po loňském komorně pojatém, ale úspěšném ročníku znovu stará společnost Luff Production, s. r. o., která si klade za cíl vrátit nejprestižnějšímu českému ocenění v oblasti populární hudby pozornost hudebníků, jejich branže i veřejnosti.

Tomu bude odpovídat i letošní podoba Andělů a vyhlášení vítězů. „Zatímco hlavní ceremoniál se bude odehrávat přímo v prostorách Fora Karlín, na venkovním pódiu, přístupném široké veřejnosti, vystoupí celá řada hudebníků," představuje jedno z oživení letošního ročníku Lucka Hájková. „Jména vystupujících na samotném andělském ceremoniálu i na venkovním pódiu jsou stále ve finálním jednání, ale nabídneme divákům a návštěvníkům stejně jako vloni průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení," dodala. „Konkrétní hudební čísla, moderátora večera a další chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích," doplňují pořadatelé. Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z hudebních odborníků, kritiků, producentů a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny.

Nominace ceny České hudební akademie Anděl 2017:

Album
J.A.R.Eskalace dobra
MIRAIKonnichiwa
DAVID STYPKANeboj

Skladba
J.A.R.Zhublas
MIRAIKdyž nemůžeš, tak přidej
DAVID STYPKA a EWA FARNADobré ráno, milá

Skupina
J.A.R.Eskalace dobra
MIRAIKonnichiwa
MYDY RABYCADM.Y.D.Y

Sólová interpretka
ANNA K.Světlo
DEBBIBreak
RADŮZAStudna v poušti

Sólový interpret
MICHAL HRŮZASám se sebou
KAPITÁN DEMOBez klobouku Boss
DAVID STYPKANeboj

Objev
MIRAIKonnichiwa
MYDY RABYCADM.Y.D.Y
POKÁČVlasy

Videoklip
J.A.R.Zhublas
KAPITÁN DEMOTrendsetter
BARBORA POLÁKOVÁPo válce

Alternativa
COLD COLD NIGHTS(The) Last Summer
INSANIA...Na počátku byl spam
KALLESaffron Hills
PACINOPůl litru země
WILD TIDESSbohem a šáteček

Elektronika
ENCHANTED LANDSFeed Goals
FIORDMOSSKingdom Come
HRTLYellow Mellow
LOGICZhora vypadá všechno líp
OPAK DISSUTape 2

Folk
BERÁNCI A VLCIBeránci a vlci
CERMAQUENeboj
RENDEZ-FOUMiniatury
DAGMAR VOŇKOVÁHostina
WOLF LOST IN THE POEMNepřipoutaný

Jazz
ŠTĚPÁNKA BALCAROVÁLife And Happiness Of Julian Tuwim
BEATA HLAVENKOVÁBethlehem
JAROMÍR HONZÁKEarly Music
TOMÁŠ LIŠKAInvisible Faces
LUBOŠ SOUKUP QUARTET featuring LIONEL LOUEKEZemě

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=9161