Mescalero – Indiáni z Trutnova
Publikováno: Čtvrtek, 18.01. 2018 - 23:09:21
Rubrika: Rozhovory & Profily


Text: Zdenek Svoboda
Foto: archiv skupiny

Trutnovská parta MESCALERO balancující na pomezí hard rocku a pop-rocku dala svým fanouškům na silvestra dárek v podobě nového videoklipu Na kufru. Nejen o něm jsme si popovídali s celou pětičlennou partou.

Na začátek mne napadly dvě věci – Mescalero, to můžou být buď Apači, nebo také deska ZZ Top z roku 2003...
Jirka: Rozhodně Apači. Nejvýznamnější, nejtvrdší a nezlomný kmen Apačů Mescalero. Tak se měla vyvíjet i muzika kapely, ale vzhledem k postupnému složení kapely to trochu inklinuje k pop-rocku.

Trutnoff, matka festivalů, už je minulostí, ale měli jste možnost si tam zahrát?
David: Bohužel neměli. Byl to typ festivalu, který si kapely zve, a na takové je velmi těžké se jako amatérská kapela dostat. A ruku na srdce, před dvěma lety, kdy byl poslední ročník Trutnoff festivalu, jsme ještě nebyli na takové úrovni.

Nebyl to jediný festival. V Trutnově zdárně už několik let funguje Trutnovský Kapřík.
David: Na tomto festivalu jsme zatím nevystupovali. Ale na jiných, menších festivalech a městských kulturních akcích rádi hrajeme. Uvítáme každou příležitost. Proto jsme natočili videoklip, abychom se měli čím prezentovat. Hlavně to usnadní práci pořadatelům, aby věděli, koho si zvou a kam nás hudebně zařadit.

Zpátky ke kapele. Za 9 let jejího života se tu pár muzikantů vystřídalo. Jaké je tedy současná sestava?
Renáta Schrollová – zpěv, Pavel Skalický – sólová kytara, Jan 'Fýba' Fiebinger – doprovodná kytara, David Postránecký – baskytara a Jiří Haas, který je zakladatelem kapely – bicí.

Nějaké předchozí zkušenosti v bigbítu jste měli?
Renáta: Za kapelu musím říct, že ostatní určitě nějaké zkušenosti měli. Za sebe říkám, ze Mescalero je má první bigbítová kapela, a dokonce jsem dřív bigbít téměř neposlouchala. Můj vstup do kapely má na svědomí bubeník, který mi nabídl volné místo zpěvačky v hard rocku, o němž jsem neměla ani šajnu. Přišla jsem domů, pustila jsem si koncert Nightwish, P!nk, BSP a začala jsem se učit. Přesto si mě v kapele dobírají tím, že mě nazývají folkařkou, a já říkám: „Mám svůj styl!"

Vydali jste již třetí CD, ale ohlédněme se nejdříve za těmi minulými dvěma. Můžete nám je představit? Zaujalo mě, že jste první dvě desky vydali během jednoho roku.
Jirka: První CD kapely se jmenovalo Defenestrace, druhé Kovový mraky. Byly rockovější a na skladbách se podílelo více autorů. Na třetím CD zase lze pozorovat postup, lepší sehranost kapely, lepší zvuk. Měli jsme připravených 18 skladeb, to se nám zdálo na jedno CD moc, tak jsme z toho udělali dvě a ta se točila prakticky současně.

Prakticky od začátku jste vsadili na autorskou tvorbu?
Renáta: Ano, všechny písničky jsou naše a jsme na to hrdí.

Můžeme ve vaší tvorbě poznat nějaké stopy? No, to není ten správný výraz. Jaké byly vaše vzory, nebo spíš kořeny hard rocku?
Pavel: V kapele jsou členové několika generací. To, co nás ovlivnilo, začíná Abbou a končí Dymytry.

A poslední CD z loňského roku – teď už vlastně předloňského – Stín a prach. Kolik tam najdeme songů a kdo je autorem hudby a textu?
David: Každý má podíl. Nedá se říct, že je to album jednoho člověka. Právě ta rozmanitost z nás dělá žánrově 'nezařaditelnou' kapelu.

Všechna tři CD jste točili ve stejném studiu, nebo došlo ke změně?
Jirka: Defenestraci a Kovový mraky jsme točili ve studiu MusicStory v Hradci Králové. Stín a prach, vzhledem k financím a času na dojíždění, u kamaráda v Trutnově, ve studiu FS J. Havelky.

Co distribuce? Všechna CD jsou ještě k dostání?
David: CD rádi prodáme na našich koncertech nebo je lze objednal na e-mailu
sigl.sigl@seznam.cz. Cena je symbolická – 100 Kč, za dvě CD pak 150 Kč + poštovné. Hrajeme, protože nás to baví, ne pro peníze.

Videoklip Na kufru je z vaší poslední desky, nebo novinka?
Jan: Je to novinka z poslední desky. Klip jsme vydali na silvestra 2017.

Klip je tedy na světě. Budete se snažit ho prezentovat na nějaké hudební TV?
Jan: Ano! Pár jsme jich obeslali – a zatím bez reakce.

Plány do budoucna. Nebo jen letošní rok?
Jan: Chceme skládat nové věci a více hrát, koncertovat. Nebráníme se novému CD a ani dalšímu klipu.

Kde vás budeme mít možnost v nejbližší době vidět?
Jan: Konkrétní termíny teď nemáme, ale vše se můžete dozvědět na našich Bandzone stránkách nebo na Facebooku.

Závěrem nějaký vzkaz, heslo či snad moudro?
Renáta: Pokud tě něco opravdu zajímá, musíš tomu otevřít své srdce a jít za svým snem. Časem se ukáže, jestli to byl dobrý nápad.

www.facebook.com/mescaleroTU

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=9117