Slavná americká písničkářka Joan Baez se vrací do České republiky
Publikováno: Pondělí, 25.12. 2017 - 10:38:07
Rubrika: Aktuality


Text: Echopromotion

Jedna z nejuznávanějších ikon písničkářského nebe JOAN BAEZ pochází z New Yorku, kde se narodila 9. 1. 1941. Poprvé na sebe upozornila coby osmnáctiletá na folkovém festivalu v Newportu. O rok později vydala první sólové album. V návaznosti na úspěšný debut vychází v roce 1961 další počin Joan Baez, Vol. 2, který sklidil stejné ohlasy, o rok později pak Joan vydává desku Joan Baez In Concert.

Všechny dosud jmenované nahrávky se staly velice úspěšnými. V období od roku 1962 až do roku 1964 byla Joan Baez známou tváří folkové scény, stala se hvězdou mnoha festivalů a koncertů, vystupovala však také v rámci mnoha politických happeningů. V té době potkala pro svůj život klíčovou osobu, Boba Dylana, který znatelně ovlivnil její tvorbu v šedesátých letech – alba jako Joan Baez In Concert, Part 2 (1963) a Joan Baez/5 (1964). Stejně jako několik dalších folkových umělců byla ovlivněna změnami v populární hudbě, které představovaly kapely jako The Beatles nebo Dylanovo folkrockové období v roce 1965. Hudební podklad svých skladeb, který doposud tvořila jen její akustická kytara, rozšířila i o další doprovodné nástroje, a dala tak vzniknout nahrávce Farewell, Angelina z roku 1965. Následovalo vánoční album Noel (1966) a o rok později nahrávka Joan. Na obou těchto titulech ji doprovází orchestr pod vedením Petera Schickeleho. Joan Baez pokračovala v experimentech i na albech Baptism (1968) a Any Day Now (1968) – dvojalbum Dylanových skladeb, které se záhy stalo 'zlatým'. V témže roce se provdala za Davida Harrise, protiválečného aktivistu, který byl odsouzen pro vyhýbání se nástupu vojenské služby. Nesmíme zapomenout, že i Joan se v šedesátých letech angažovala proti válce ve Vietnamu a v boji za lidská práva.

Harris byl velkým fanouškem country a Joanin příklon k tomuto stylu je patrný i na albech Davidʼs Album (1969) a One Day At A Time (1970). Dvojalbum Blessed Are... z roku 1971 bylo velice úspěšné a obsahovalo krom jiných i předělávku hitu The Night They Drove Old Dixie Down od kapely The Band – tato skladba atakovala přední příčky mnoha hitparád. Následoval soundtrack a dokument o životě Baez a Harrise Carry It On (1971). Další deska Come From The Shadows (1972) vyšla u jiného vydavatele a posunula Joan spíše popovým směrem. Nahrávka Where Are You, My Son (1973) mapuje zpěvaččinu návštěvu Hanoje z prosince 1972. Na přelomu 60. a 70. let se tvorba Baez přikláněla spíše k pop-rocku a také se začala více věnovat psaní vlastních skladeb. Vrcholem z tohoto období je úspěšná deska Diamonds & Rust (1975), následovaná titulem Gulf Winds (1976), který obsahoval pouze Joaniny autorské skladby. O rok později opět mění nahrávací společnost, u níž vydává titul Blowinʼ Away, aby ji po vydání Honest Lullaby (1979) zase opustila, a další nahrávka European Tour (1980) tak vychází pouze mimo USA. Hledání nahrávací společnosti trvalo několik let, proto album Recently spatřilo světlo světa až v roce 1987.

Následoval živák Diamonds & Rust In The Bullring (1989) a ve stejném roce vydaná deska Speaking Of Dreams. Další změna vydavatele s sebou přinesla záležitost Play Me Backwards, to už se ale psal rok 1992. Pro jinou společnost vydala o rok později retrospektivní 3CD Rare, Live & Classic. Na živé nahrávce z roku 1995 Ring Them Bells se k Joan připojili hudebníci jako Mary Chapin Carpenter a Indigo Girls. První studiová nahrávka po pěti letech přišla o dva roky později s názvem Gone From Danger a po dalších šesti její následovník Dark Chords On A Big Guitar. Naposledy se Joan Beaz ozvala hudebnímu světu dokumentem Bowery Songs mapujícím její vystoupení v New Yorku z roku 2004. Poslední řadový titul pak vydala v roce 2008 pod názvem Day After Tomorrow. Na příští rok je pak připraven k vydání titul Whistle Down The Wind.

Agentura Interkoncerts pořádala vystoupení Joan Baez 13. 7. 1993 v pražské Lucerně, tehdy se jednalo o první koncert v dějinách agentury. Nyní se k nám tato legendární písničkářka a věčná idealistka vrací do města, kde se domácímu publiku představila poprvé.

Joan Baez – 28. 3. 2017 – Praha, Kongresové centrum

Vstupenky v předprodeji v síti Ticketpro. Ceny vstupenek 1190–1790 Kč.

Související odkazy:
www.joanbaez.com
www.livenation.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=9050