Bob Dylan se vrací do České republiky
Publikováno: Sobota, 09.12. 2017 - 16:16:01
Rubrika: Aktuality


Text: Echopromotion

Letos šestasedmdesátiletý BOB DYLAN tentokrát vystoupí v brněnské hale Vodova a představí svoji poslední nahrávku Triplicate i zásadní skladby své dlouholeté kariéry. Ačkoliv již u nás koncertoval, za návštěvu stojí každý jeho další koncert, protože vystoupení Boba Dylana jsou neopakovatelná. Nikdy nevíte, co písničkářský mistr zahraje a v jaké nové úpravě. 'Největších hitů' má tolik, že by zaplnily několik dlouhých večerů.

Bob Dylan se narodil se v Minnesotě 24. 5. 1941 jako Robert Zimmerman, což je jeho civilní jméno. Svůj pseudonym si vybral kolem roku 1959, ovšem podle koho, na to už se názory liší. Již jako malý nalezl zalíbení v country a bluesové hudbě, která tvořila z větší části jeho repertoár i při prvních vystoupeních v době jeho studia výtvarného umění. Nejvíc však Boba ovlivnil folkový veterán Woody Guthrie, který se stal jeho vzorem pro další činnost a který mu pomohl seznámit se s kořeny amerického folku. Dylan využívá jakékoliv příležitosti k živému hraní, vystupuje za doprovodu akustické kytary a foukací harmoniky. Jeho vystoupení se skládají většinou ze skladeb od cizích autorů.

Zlomové se zdá být seznámení s věhlasným producentem Johnem Hammondem. Díky němu získává svoji první smlouvu na vydání alba, které roku 1962 vydává společnost Columbia, ovšem nesetkává se s přílišným ohlasem. Zásadní posun nastává o rok později, kdy vychází LP The Freewheelin' Bob Dylan, na kterém se představuje jako geniální autor protestních písní. Odtud pocházejí nesmrtelné skladby Blowinʼ In The Wind či A Hard Rains A-Gonna Fall. V roce 1965 vychází album Highway 61 Revisited, které patří mezi to nejlepší, co Dylan za svůj život natočil; na desce kromě titulní Highway 61 Revisited najdeme skvosty v podobě Like A Rolling Stone nebo Tombstone Blues.

Dylan v 60. letech stihl vydat celkem 9 desek, v sedmdesátých pak něco přes jednu desítku a soundtrack k filmu Patt Garrett And Billy Kid, ve kterém si sám zahrál a z něhož pochází i jeden z největších Dylanových hitů Knockin' On Heaven's Door. Z let osmdesátých stojí za zmínku i zdařilé album Oh Mercy, na kterém se nachází Everything Is Broken nebo Political World. Od své poslední návštěvy (Ostrava 2008) stihl vydat tři alba, třídiskové Tell Tale Signs (2008), Together Through Life (2009) a vánoční Christmas In The Heart (2009). Velmi kladně byla přijata i Dylanova nahrávka Tempest z roku 2012. Dylan si nové album produkoval sám a je jeho výhradním autorem. Vrací se na něm k hudebním stylům, z nichž jeho vlastní muzika čerpala už v počátcích kariéry – k blues, country, folku, rockabilly a swingu. Poslední tři tituly (Shadows In The Night, Allen Angels a Triplicate) pak věnoval skladbám jiných autorů – od Franka Sinatry až po Johnnyho Mercera.

Za celou svoji kariéru vydal 38 studiových alb a na koncertních pódiích se setkal s Joni Mitchel či Joan Baez. Nevyhýbal se ani filmovým příležitostem.

České publikum se s touto legendou bude moci po několika letech opět setkat, neboť mistr do svého evropského turné zařadil i Českou republiku, kam dorazí 15. dubna 2018.

Vstupenky v síti Ticketpro. Ceny vstupenek 1690–2390 Kč

15. 4. 2018 – Brno, Hala Vodova

Související odkazy:
www.bobdylan.com
www.livenation.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=8997