Krleš - Time To Rise (Best Of)
Publikováno: Pátek, 09.03. 2007 - 22:03:58
Rubrika: Recenze


KRLEŠ - Time To Rise (Best Of)
SIA Production / 71:20

Nebývá zvykem natočit výběrové album v anglickém jazyce, když si kapela více než deset let zakládá na mateřštině. Jenže tentokrát byly důvody trošku jiné. Krleš již před časem koketovali s myšlenkou natočit desku s coververzemi písní ze světové rockové a metalové pokladnice. Ovšem překážky stran autorských práv jim tento plán zhatily. Proto nakonec zvítězila myšlenka natočit výběr v angličtině, a mít tak v ruce desku, která by formaci přiblížila posluchačům i za hranicemi naší malé zemičky.
Nová zpěvačka Lucie Roubíčková (ex-Grog, před pár lety zpívala vokály na comebackovém turné Citronu – mimochodem tou druhou vokalistkou byla tehdy ještě Gabriela Sýkorová, která si dnes říká Gába Al Dhábba) se ve studiu se svými dvěma předchůdkyněmi poprala se ctí. Jako by od každé převzala kousek osobitosti a ten smíchala se svým projevem. Umí pohladit v lyrické baladě Give Chat Can Be Burn With Fire (Dejte plamenům, co hoří), ale i řádně poškrábat v titulní skladbě (Zkrat) či v It (To). A nejen to. Obdivuhodně zvládla i angličtinu (zřejmě pobyt v USA vykonal své). A tyhle překážky jistě nebyly jednoduché. Většinou podobné pokusy dopadají trapně. Zde nikoliv! Písně znějí naprosto přirozeně, jen si člověk musí v hlavě přepnout klávesnici… S překlady pomohl například Jan Martinek nebo Chymus, lidé skutečně povolaní.
Psát o tom, že Krleš jsou vyhranou kapelou, instrumentálně na výši, je nošením dříví do lesa. Donedávna ve svých řadách vlastnili kytarového čarostřelce Jirku Karpjuka, který má prsty ve dvanácti peckách na této desce. Všechny skladby byly totiž znovu nahrány, a tak mají jednotný a současný kabátek. Některé oproti původním verzím znějí poněkud šťavnatěji. Závěrečná třináctá skladba je vlastně jedinou česky zpívanou písní. Jedná se o nesmrtelnou Kráv’n’roll (pocházející ještě z kazetového debutu Stín předtím, 1996), tentokrát v živé podobě.
Možná by bylo zajímavé slyšet původní nahrávku ještě se zpěvačkou Zuzkou Martincovou…

Bohouš Němec

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=857