Marián Varga oslavil koncem ledna 70. narozeniny
Publikováno: Sobota, 04.02. 2017 - 22:23:46
Rubrika: Zákulisí


Text: Luboš Hnát
Foto: František Kovač st.

Koncem ledna oslavil 70. narozeniny slovenský skladatel a hráč na klávesové nástroje MARIÁN VARGA. Marián se narodil 29. ledna 1947 ve slovenské Skalici. Po absolvování LŠU (Lidová škola umění – pozn. red.) začal mladý Varga chodit na bratislavskou konzervatoř, kde studoval skladbu a hru na klavír. Po třech letech konzervatoř opustil, aby se přidal ke skupině Prúdy, kde se setkal s Pavolem Hammelem.

S kapelou Prúdy v roce 1969 nahrál jedno z nejzásadnějších alb slovenské populární hudby Zvoňte, zvonky. Po rozchodu s kapelou Prúdy Varga založil svou životní kapelu Collegium Musicum, která kombinuje rock s klasickou hudbou; k nejpatrnějším příkladům tohoto spojení patří skladba Hommage à J. S. Bach, ve které Varga prokázal své mistrovství a po právu je označován za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany. Za minulého režimu jsem dokonce zaslechl následující příběh – při jedné soutěži hráčů na hammondky se setkali Jon Lord a Marián Varga, Lord soutěž vyhrál a hned za ním se umístil Varga. Nicméně Jon Lord byl toho názoru, že Varga byl lepší, tak mu svou cenu přenechal. Pravdivost této historky se mi nepodařilo ověřit a sám o ní docela pochybuji, nicméně na celém příběhu je ukázána nezpochybnitelná Vargova genialita.

Kromě kapely Collegium Musicum spolupracoval Varga dál s Pavolem Hammelem, se kterým točil písničková alba. V roce 1972 se ke dvojici Varga/Hammel připojil ještě kytarista Radim Hladík a z této spolupráce vznikly desky Zelená pošta (1972) a Na II. programe sna (1977), na které lze najít skvostnou Vargovu píseň Ľalia poľná evokující kostelní chorál. Marián Varga vystupuje také sólově a jeho koncerty jsou založené na konceptu improvizace, což jinými slovy znamená, že na nich Varga komponuje hudbu v reálném čase. Průběžně pokračuje spolupráce s Pavolem Hammelem, která vyvrcholila prvním slovenským rockovým muzikálem Cyrano z predmestia. I ve svých 70 letech Marián Varga stále aktivně koncertuje. Přejeme mu mnoho síly, energie a radosti do dalších let.

Tento článek si můžete přečíst na webu ROCKSHOCK - www.irockshock.net
http://www.irockshock.net

Tento článek najdete na adrese:
http://www.irockshock.net/modules.php?name=News&file=article&sid=8001